Szinbád idézése

 

Szinbád hirtelen tűnt fel, de korántsem váratlanul, mert a hajóssal tulajdon­képpen bármikor találkozhat az ember, ha megidézi, amikor úgy érzi, hogy ma­gányos bolyongásai során múlhatatlanul szüksége van rá. Szinbád bármikor elő­léphet délceg alakjával bármelyik ódon terézvárosi boltíves kapualj hűvös árnyé­kából, melynek szivszorongató és elandalító titkait csak ő ismeri, meg azok az asszonyságok, akikhez valaha köze volt, és akik egyszerűségükön és jóindulatú naivságukon túl, legendateremtő erővel bírnak.

Társtalanul, üresen és kicsit tépázott lélekel kódorogtam éppen a modernséget hajszoló pesti aszfalton, amikor Szinbád megjelent, és végtelen komoly hangon, mint az olyan ember, aki ebben a kér­désben nem ismer tréfát, megkérdezte tőlem:

Mondja, kérem, hol lehet manapság jó bort kapni?

Hirtelen zavarba jöttem. Hiszen ké­nyelmetlenebb kérdéssel nem is lephetett volna meg. Ettől függetlenül azonban, vagy éppen ezért, mégis hihetetlen gyor­sasággal feltérképeztem magamban a vá­ros összes fellelhető helyeit, a talponálló­kat éppen úgy, mint a volt légópincékből átalakított borospincéket, melyekbe mé­lyen vezető, félhomályos lépcsőgrádicso­kon juthat az ember. Latolgattam tehát fajtáit, minőségét, bukéját, fényét azok­nak a boroknak, melyeket ezekben a műintézetekben mérnek. Alaposan meg kel­lett azonban gondolnom, hogy mit vála­szolok, ha nem akarok szégyent vallani Szinbád előtt. És ez nem volt könnyű feladat. Mert hová is vihetném ma Szinbádot? Hová kísérhetném, ahol zavartalanul elmerenghet, és ahol beszédes csendjével választ adhat sok minden ki nem mondott kérdésre.

Szinbád fürkésző pillantásokkal rám nézett. Várta a választ. Nyilván szereteti volna már elvonulni valahová, ahol egy tarka abroszú asztal mellett végre magá­ban lehet, ahol nem zaklatják oktalan kíváncsiskodók, ahol nem háborgatják, ahol tovább tűnődhet régmúlt idők dol­gain. Rezeda Kázmér, Alvinczy Edúard, Késő Fáni, Császár Fruzsina, a könnyűvérű Tizenhárom Sári, Pistoli úr meg a többiek sorsán, akiknek tudta, ismerte az életét, akik egykoron mind végigvo­nultak évei során, meg a képzelete tarka és színes világában.

De hol találok ma ilyen helyet Szinbád számára? Nyugodt lélekkel mit ajánlha­tok a hajósnak, hol van ma Pesten olyan igazi „gemütlich” hely, ahol még szertar­tás és ünnep meginni két decit tisztán, ahol nem a részegségért és az oktalan mámorért isznak, hanem a bölcs derűért és hangulatért. Megvetne és talán örök haragra lobbanna irántam Szinbád, ha egy zsibongó és elhanyagolt talponálló nyüzsgő forgatagába, vagy egy gyöngyösbokréta-hangulatú giccses ihaj-tyuhaj borpincébe vinném, ahol kéretlenül min­denki mindenbe belebeszél, ahol az em­berek minduntalan beleszólnak egymás dolgaiba, ahol szüntelen a pénztárnál a sorbanállás és a lökdösődzés, ahol az emberek valósággal egymásba könyökölnek a rosszul forrasztott bádogpultok párká­nyain. Szinbád minden bizonnyal irtózattal és kiábrándulva fordulna ki egy-egy ilyen italmérésből, mert az ő számára a kocsma valami egészen mást jelent, olyan helyet, ahol elmélkedni lehet és nagy va­rázslatokra készülni, olyan helyet, aho­vá el lehet vonulni finoman és némi rezignációval a világ elől, ahonnan ki van rekesztve a zaj, és ahol a pincérek lábujj­hegyen járnak, mert tisztelik a vendéget, aki a gondolatot serkentő magányt ke­resi. Hát ilyen helyet pedig nemigen tud­nék egykönnyen manapság Szinbádnak ajánlani.

A hajós még várt. de aztán, mert nyil­ván érezte, hogy azért odázom a választ, mert kényelmetlen helyzetbe hozott, nem is forszírozta tovább a dolgot. Való­színűleg ezért nem tudakolta meg tőlem továbbá azt sem, hogy vajon hol készíte­nek olyan, kedvére való töltött káposztát, melyet egyszer Ungváron, egy olyan vá­rosszéli kocsmában evett, ahová éjfél után kolduló barátok járnak borozgatni. Kérlelhetetlenül motoz bennem réges-rég a kérdés, hogy tényleg milyen is le­hetett valóban az a híres-nevezetes töl­tött káposzta, melynek íze egy életen ál elkísérte Szinbádot. Míg azonban ezen morfondíroztam, Szinbád magamra ha­gyott. Nyilván megunta tétova határozat­lanságomat és elment a tabáni Poldi bá­csi „Mély píncé-jébe, a Kéhlihez vagy a Síposhoz Óbudára, hogy nyugodtan tovább szövögethesse a régmúlt ködalak­jainak, a sápadt és boldogtalan uraknak, az álmatag és sejtelmes asszonyságoknak sorsát, akik leheletszerűen finom fájdal­maikat és fáradt melankóliájukat maguk­kal vitték poggyászként annak idején a Vörös postakocsi utolsó útjára...

Ágh Tihamér

 

(Magyar Hírlap, 1973/127. /május 10./ 9. p.)