A VÖRÖS POSTAKOCSI

Krúdy ősbemutató a Vígszínházban

Ötven év után színpadra ke­rült Krúdy különös színműve, A vörös postakocsi.

Krúdy Gyula azok közé az alkotók közé tartozik, akit sokan „imádnak”, viszont ér­tetlenül állnak hangulat- és szómágiája előtt. Ízekből, szí­nekből, hangulatokból tevődik össze Krúdy különös álomvi­lága, melynek egyik tipikus visszatérő figurája Rezeda Kázmér, a hírlapíró.

A színmű, melyet Kapás De­zső, a rendező, egyéb Krúdy művekből vett részletekkel „dúsított”, hallatlanul modern dráma lett. Ellenpontozása, hogy ne mondjuk, dialektikája lenyűgöző, és a dolgok teljes­ségét igyekszik megmutatni. Könnyed, légies álmok válta­koznak benne nagyon is reális, vaskos, szinte naturalista je­lenetekkel, hangulatokkal.

Maga a történet elmondva melodrámának tűnik, de Krú­dy költészete mégis maradék­talanul irodalmi élményt te­remt, mert mindig tudja, hogy miből hol és mennyit lehet adagolni.

A Vígszínház együttese lát­hatóan nagy kedvvel és igazi beleéléssel igyekszik megte­remteni Alvinczi Eduárd és neveltlánya, Esztella, valamint Rezeda Kázmér történetét, a századforduló ellentmondásos világát.

„A vörös postakocsi mind­nyájunk közös álmáról szól, az ifjúságról, a szerelemről, a megcsalatásról — írja a szín­mű ismertetője. Ezek a sza­vak fejezik ki leghívebben a színmű mondanivalóját, lég­körét hangulatát.

Darvas Iván, Halász Judit, Tahi Tóth László alakítja a színmű főhőseit. A nagyszámú szereplőgárda epizódszerepei­ben is ilyen nevekkel találkoz­hatunk: Bulla Elma, Pécsi Il­dikó, Pethes Sándor, Tábori Nóra, Földi Teri.

A vörös postakocsi azért is kultúrpolitikai tett, mert biz­tos eljuttat az íróhoz sok olyan nézőt, aki eddig nem olvasott Krúdy-regényt.

 

(A Jövő Mérnöke, 1968/29. /december 15./ 2. p.)