Vendéglő a Vörös Postakocsihoz

 

A Délpesti Vendéglátóipari Vállalat szeptember 17-én mutatta be és szeptember 18-án nyitotta meg a Ráday utca 15. sz. alatt a Vörös Postakocsihoz címzett vendéglőt. Nemcsak az elnevezés idézi Krúdy Gyula emlékét, hanem az ételválaszték, a falakon látható könyvillusztrációk és a díszítő, hangulati elemek is.

 

  

A boltíves borozó berendezése hordókból készült A hangulatot gyertyavilágítás biztosítja

Az üzletben külön termet kapott a magyaros berendezésű söröző

*

Az üzlet kialakításához az író leánya, Krúdy Zsuzsa nyújtott segítséget. Őt kérdezzük:

Mi indokolta, hogy itt nyíljon Krúdy ihletésű vendéglő?

Köztudomású, hogy apám kedvelte és gyakran látogatta a ferencvárosi kiskocsmákat, amelyek hangulatát, egyes jellegzetes alakjait regényeiben, novelláiban örökítette meg. A most megnyílt Vörös Postakocsi helyében hajdan a Két Korona Vendéglő állott, amelyet apám ugyancsak gyakran látogatott. Ezért fogadtam örömmel a Délpesti Vendéglátóipari Vállalat kérését: nyújtsak segítséget a Vörös Postakocsihoz címzett vendéglő korhű atmoszférájának eléréséhez. Meghatott az a szeretet, áldozatkészség és szakértelem, amelyet az előkészületek közben tapasztaltam. Ez arra is utal, hogy a vállalat szakemberei nemcsak ismerik, de értik is apám közismert „bohémiáján” belül rejlő életfilozófiáját és nagyra becsülik gazdag életművét.

Krúdy emléktárgyak

Ismerkedve a helyiségekkel, megragad a Krúdy terem terítése és díszítése. A kockás abroszok a hajdani ferencvárosi vendéglők hangulatát idézik, amelyeket Apu éppen természetes és emberi hangulatukért kedvelt, ő mindennél jobban idegenkedett a hivalkodástól, a mesterkéltségtől.

A Krúdy terem falait könyveiből kinagyított illusztrációk díszítik, amelyeket nem kisebb grafikusok, mint Ferenczy Béni, Szántó Piroska, Kondor Lajos készítettek.

Az étlapon különböző regényalakokra történő utalással látunk ételeket. Van ezeknek az ételeknek valami közük a regénybeli hősökhöz?

Nem, ezek csak fantázia nevek, mégis kedves ötlet volt a vendéglátóktól, hogy az ételek elnevezésével is utalnak a vendéglő életrehívását ihlető regényre. Az étlap betétjeként azonban Krúdy Gyula kedvenc ételei szerepelnek, s ez már nem a fantázia szüleménye. E néhány étel Apu kedvencei közé tartozott és így otthon, a szülői házban is gyakorta főztük azokat.

A sörözőben kecskelábú asztalok mellett, kakukkos óra hangjainál fogyaszthatják a vendégek a jófajta sört és a hozzá illő ételeket. A borpincében pedig igazi „pinceszeri” hangulat uralkodik. Asztaloknak kiképzett hordók mellett, gyertyavilágnál, Balogh Lajos kitűnő cimbalom játékának hangjai mellett kóstolhatják az ínyencek az Állami Gazdaságok finom borait. A „hegy levének” ágyazásához füstölt-főtt csülköt kínálnak a dirndli ruhás felszolgáló lányok.

Szó esett arról, hogy a bemutatás és a tulajdonképpeni megnyitás nem azonos napon volt. Kik vettek részt a szeptember 17-i bemutatón?

Hivatalos hangvételben azt mondhatnám, hogy az író- és művészvilág jelentős képviselői. Én inkább úgy mondom, hogy azok, akik szeretik és értik Krúdyt, akik magukénak vallják az életművében rejlő gondolatvilágot. A vendéglő megnyerte a bemutató közönségének tetszését. Úgy érzem, sikerül majd az író- és művészvilág meghitt találkozóhelyévé tenni a Vendéglőt a Vörös Postakocsihoz. Én mindenesetre továbbra is nagy szeretettel segítek a vállalatnak, amelyet a kedves hely létesítésekor nemcsak a bevétel, hanem Krúdy emlékének ápolása is ihletett.

*

Krúdy Zsuzsa nyilatkozata és saját tapasztalataink alapján örömmel jegyezhetjük fel, hogy Budapest vendéglátása ismét egy vonzó, szép tradíciókat őrző és ápoló hellyel gyarapodott.

 

Az étterem a Ráday utca és az Erkel utca sarkán található

A hagyományos étterem falait Krúdy illusztrációk díszítik

 

 

(Vendéglátás, 1971/11. /november/ 1., 10-11. p.)