BIBLIOGRÁFIAI TÁJÉKOZTATÓ

 

Amikor útjára bocsátjuk Krúdy Gyula válogatott elbeszéléseinek első és második kötetét, egyúttal szeretnénk tájékoztatást adni — az érdeklődő olvasó és az irodalomtörténész számára egyaránt — arról a bibliográfiai kutatómunkáról, melyet e kötetek összeállításával kap­csolatosan folytattunk. Annál is inkább szükségét érezzük ennek, mert az író számszerűségekben is lenyűgöző életművének teljes bib­liográfiai felmérésére mindeddig még senki sem vállalkozott.

Kelemen (Perkátai) László 1938-ban megjelent doktori értekezése[1] mellékleteként kísérletet tett ugyan a kötetben megjelent Krúdy-művek összeállítására; tiszteletre méltó szándéka azonban nem feled­tetheti tévedéseit és hiányosságait. Ezenkívül Gulyás Pál az író halálának évében az Irodalomtörténetben (1933; 180-181. l.) egy biobibliográfiát tett közzé. Az utóbbi években megjelent Krúdy-kiadások — különösképpen azok, amelyek Kozocsa Sándor szerkesz­tésében jelentek meg — függelékükben számos értékes bibliográfiai adatot tartalmaznak, de mindenkor csak az adott kötetben publikált Krúdy-írásokra szorítkoznak.

A Krúdy-bibliográfia mindeddig legjelentősebb eredménye Ko­zocsa Sándor kéziratos anyaga, amely az író életművének kötetben megjelent részére, valamint a kötetekkel foglalkozó bírálatokra és általában az íróval foglalkozó tanulmányokra, esszékre és megemlé­kezésekre terjed ki.

Krúdy életművének jelentős része azonban időszaki kiadványok­ban: napilapokban, folyóiratokban, hetilapokban, naptárakban és almanachokban látott napvilágot, s mint ilyen, igen nehezen hozzá­férhető az érdeklődő olvasó számára. Az első és második kötet bibliográfiájának és válogatásának összeállításához mintegy 60 különböző napilapot, hetilapot és folyóiratot (mindegyiknél átlagban 8—1o évfolyamot) és kb. 50 kötet naptárt és almanachot vizsgáltunk át. Ennek eredményeképpen az első és második kötethez mellékelt — kizárólag szépirodalmi jellegű írásokat magábafoglaló! — biblio­gráfia közel 1500 adatot tartalmaz. Ez azt jelenti, hogy az újraközlé­seket leszámítva, Krúdy tizenhat évre terjedő, igen hosszúra nyúlt pályakezdete idején 2 regényt, 6 kisregényt és kb. 1200 elbeszélést írt! (Az elbeszélések közül mintegy 200 ifjúsági írás.) Ezekkel az írásokkal mintegy húsz ilyen kötetet lehetne megtölteni, mint ami­lyent az olvasó most a kezében tart.

Az előbb említett 1200 elbeszélésből eddig mindössze egy tizedrész jelent meg kötetben, és az is többnyire legutóbb 30—40 évvel ezelőtt, tehát az első és második kötethez csatolt bibliográfia több, mint ezer olyan ifjúkori Krúdy-elbeszélésről ad számot, amely eddig kötetben még egyáltalán nem jelent meg. Úgy gondoljuk, hogy ez még akkor is jelentős tény, ha ezeknek az elbeszéléseknek nagy része — éppen az utószóban részletesebben taglalt kísérletező jel­leg és Mikszáth-hatás következtében — természetszerűleg nem éri el az érett Krúdy-írások színvonalát. Miután bibliográfiánk a nem szépirodalmi jellegű írásokra nem terjed ki, tájékoztatásul közöljük, hogy ezeknek legnagyobb része (mintegy kétszáz különböző cikk, riport, színikritika stb.) a Debreceni Ellenőr 1895. évi számában található. Emellett publicisztikai írásai jelentek meg még a Szabolcsi Szabad­sajtóban (1893), a Szabadságban (Nagyvárad, 1896), az Orsova és Vidékében (1894), az Előkelő Világban (1899) és a Fővárosi Lapok­ban (1897).

Mielőtt rátérünk a tájékoztató gyakorlati részére, szeretnénk még köszönetét mondani Kemény G. Gábornak, az Irodalomtörténeti Intézet osztályvezetőjének és Szabó Györgynek, az Intézet tudomá­nyos munkatársának, akik a XX. századi irodalmi-katalógust voltak szívesek rendelkezésünkre bocsátani, és ezzel nagymértékben meg­könnyítették az 1900—1905 közötti anyag összegyűjtését.

*

A bibliográfiai táblázat öt oszlopra tagozódik.

Az első oszlopban az írásmű megjelenésének pontos idejét tün­tettük fel. A kötetben megjelent műveket (a tartalom részletezésé­vel) a szokásos bibliográfiai felvételnek megfelelően mindig az adott év elejére soroltuk. (Az újabb kiadásoknál a tartalmat csak eset­leges bővülés esetén tüntettük fel.) Ezután következnek pontos idő­rendben a napisajtóban, hetilapokban, folyóiratokban megjelent írá­sok. Végül az évet a következő évre általában karácsonytájban ki­adott naptárakban, almanachokban foglalt Krúdy-írások jegyzéke zárja le.

A második oszlop az időszaki kiadványokban való megjelenés pontos helyét tünteti fel rövidített formában. (A rövidítések jegyzé­két kötetenként külön, közvetlenül az adatfelsorolások előtt kö­zöljük.)

A harmadik oszlop az írásmű teljes címét tartalmazza (a gyűjtő­címek, sorozatcímek, alcímek elhagyásával). Az elbeszéléseknél, raj­zoknál és tárcáknál külön műfaji megjelölést nem alkalmaztunk. Egy­részt azért, mert az írások túlnyomó többsége ebbe a kategóriába tartozik, másrészt azért, mert e kisepikai írásoknál az egyes műfajok között Krúdynál különösen nehéz különbséget tenni. Amennyiben az írásmű ettől eltérő műfajú, külön jelölést alkalmaztunk. (Pl. Reg = regény, Jel. = jelenet stb.) Az ifjúsági írásokat sem jelöltük meg külön, ha azok valamelyik ifjúsági lapban (Az Én Újságom, Magyar Lányok, Ifjúság) jelentek meg. A kötetünkbe felvett elbeszélése­ket az első megjelenés helyén kiemeltük. Emellett a kötetek tarta­lomjegyzékénél mindazokat az elbeszéléseket kiemeltük (akkor is, ha esetleges korábbi megjelenési helyükön is ki vannak emelve), amelyek válogatásunkban is megjelentek. Itt jegyezzük meg, hogy az elbeszéléseket kiadásunkba természetszerűleg az első megjelenés alapján összeállított sorrendben vettük fel.

A negyedik oszlopban azoknak a köteteknek a rövidítését tün­tettük fel, amelyben az elbeszélés esetleg (1909-ig bezárólag) meg­jelent. A később megjelent kötetek közül csak hármat jelölünk, A negyvenes évekből c. (1909). A podolini takácsné c. (1911) és a Piros és a többiek c. (1913) köteteket, mert ezeknek anyaga nagyrészt még 1909 előtt jelent meg. (A rövidítések jegyzékét — kötetenként külön — közvetlenül az adatok felsorolása előtt adjuk meg.)

Az ötödik oszlop a megjegyzéseket tartalmazza.

1. Utal az esetleges korábbi megjelenésre.

Miután van olyan Krúdy-elbeszélés, amelyik háromszor-négyszer is megjelent, az adatközlésnél nehézségbe ütközött volna minden meg­jelenési hely közlése. Ezért mindig csak a közvetlenül előző meg­jelenésre hivatkozunk. Így láncszerűen megtalálható az elbeszélés összes korábbi megjelenési helye. Megjegyezzük, hogy miután a kötetben való megjelenést minden esetben külön is feltüntetjük (az előző rovatban), ez a jelölés is képezheti a lánc egyik szemét. (Pl. az Ismerőseim c. elbeszélés 1899. jan. 22-én megjelent a Magyar Szemlében. Itt feltüntettük, hogy az Ifjúság c. kötetben is megtalál­ható, e kötet tartalomjegyzékének felsorolásánál pedig újabb hivat­kozást találunk az Egyetértésben, 1897. dec. 21-i megjelenésre.)

2. Utal az elbeszélés esetleges folytatásának megjelenési idejére.

3. Feltünteti az esetleges címváltozást, illetve utal az esetleges variánsokra. (Tekintettel az elbeszélések igen nagy számára, a varián­sokat csak ritkán sikerült felkutatni. Több mint ezer elbeszélést egybevetni, a címváltozásokat és variánsokat megállapítani igen nehéz feladat lett volna. Ezért megjegyzéseink között csak a vélet­lenszerűen előkerült variánsokra utalunk.)

4. Megjelöli azokat az elbeszéléseket, melyek nem az író teljes nevével, illetve álnéven jelentek meg. Tekintettel ennek a probléma­körnek bonyolult voltára, ezzel a kérdéssel a következőkben részle­tesen foglalkoznunk kell. Elöljáróban felsorolásszerűen közöljük a Krúdy által e korszakban használt betűjegyek, jelzések és álnevek jegyzékét (Gulyás Pál álnév-lexikonának Krúdyra vonatkozó részét több adattal kiegészítve).

Jelzés: ***. Betűjegyek és rövidítések: K. Gy., K...y, Kgy., K...y Gyula, R. Álnevek: Toll Harcos, Gyula, Masque, Rezeda, Rezeda Marcell, Gyula bácsi, Török Gedeon(?).

JEGYZET A NÉVTELENÜL VAGY ÁLNÉVEN MEGJELENT KRÚDY-NOVELLÁKHOZ

Bibliográfiánkba néhány név nélkül vagy álnéven megjelent Krúdy-novellát is felvettünk. Valószínű, hogy jóval több ilyen elbe­szélés is lappang még az egykori újságokban és folyóiratokban, mi azonban csak azokat soroztuk be összeállításunkba, amelyekről két­séget kizáróan megállapítottuk, hogy Krúdy-írások.

Ide tartozik Krúdy legelső nyomtatásban megjelent írása is, amely Miért ölte meg Kain Ábelt? címmel a Szabolcsi Szabadsajtó 1892. október 30-i számában jelent meg, K. Gy. névjellel. Hogy ez az el­beszélés valóban Krúdy-írás, arra maga Krúdy enged következtetni, aki több önéletrajzában is megírta, hogy első írása a Piringer János szerkesztésében megjelenő Szabolcsi Szabadsajtóban látott napvilágot, tizenhárom éves korában. (Pl. Egy élettörténet, Az ötvenéves Nyírvidék Albuma.) Ez a kormegjelölés nem egészen pontos, miután azonban ilyen korai időből más Krúdy-írás nem található a lapban, valószínűnek tartjuk, hogy a K. Gy. Krúdy Gyula nevét jelzi.

1894 nyarán a Nyíregyházi Hírlap című hetilapban, amelyet az akkor még diák Krúdy irodalomtanára és osztályfőnöke, Porubszky Pál szerkesztett, öt novella jelent meg névtelenül, illetve az író neve helyén három csillaggal. Ezekre a novellákra, pontosabban az öt közül csak háromra, Klár István hívta fel először a figyelmet az Irodalomtörténeti Közlemények 1957. évi 4. számában, Legifjabb Krúdy Gyula című cikkében. Klár István diáktársa volt Krúdynak, néhány osztállyal lejjebb járt, és így egyrészt személyes emlékei, másrészt az elbeszélések stílusa alapján állítja, hogy a három csillag Krúdy neve helyett állt. Ilyen távolságból már sem a személyes emlékezés, fiatalkori novellák esetében pedig a stílusvizsgálat sem lenne elegendő bizonyíték. Van azonban más bizonyítékunk is! Klár István csak három névtelenül megjelent elbeszélést említ. Kettő — úgy látszik — elkerülte a figyelmét. Pedig éppen ezek egyike szol­gáltatja a kétségbevonhatatlan bizonyítékot. Ez az elbeszélés Az én nótáimból címmel jelent meg a Nyíregyházi Hírlap 1894. augusztus 30-1 számában. Nem sokkal később, még ugyanez év október 15-én újra felbukkant ez a cím sorozatcímként a Debreceni Ellenőrben, de ott már Krúdy nevével. Ezzel az alcímmel jelent meg például A poéta regénye, A szívek dala, A hetedik szimfónia és Az esték romantikája című novellája. Ma már nehéz lenne eldönteni, mi volt az író célja ezzel a gyűjtőcímmel. Talán egy tervezett novelláskötet vagy elbeszélés-ciklus címéül szánta. Annyi azonban bizonyos, hogy a Nyíregyházi Hírlapban ilyen címen névtelenül megjelent és a ha­sonló jelzéssel ellátott, másik négy elbeszélés is Krúdy-írás.

A névtelenül megjelent írások mellett találunk olyanokat is, ame­lyeket az író álnévvel jelölt. Álnevei között vannak általánosan is­mertek, amelyeket később is használt. Így például Rezeda Marcell néven adta ki a Nyíregyházi Hírlapban Pillangó-asszony című elbe­szélését. A Rezeda Marcell nevet debreceni újságíró korától hasz­nálta, s később Kázmérra változtatva regényeibe is bevonult ez a név, mint képmásának Szindbád mellett leggyakrabban használt neve.

Vannak azonban olyan fiatalkori álnevei, amelyek ismeretlenek az eddigi Krúdy-irodalomban, s amelyekről a Gulyás-féle álnév-lexi­kon sem tud. Így az Orsova című lapban, amelybe diákkorában igen sokat írt, használta hosszabb ideig a Toll Harcos álnevet. Főként a Heti Krónika című rovatba írt publicisztikai jellegű írásait jelöli ezzel a névvel, de van egy novellája is ezzel az aláírással: Egy kopott esernyőről (1894. jún. 24.). Hogy a Toll Harcos valóban Krúdy álneve, arra számos bizonyítékunk van. A szerkesztői üzenetek­ben többször is üzennek Toll Harcosnak, Nyíregyházára. Persze még így is gondolhatnánk, hogy valaki más is küldözhetett írásokat Nyír­egyházáról az Orsovának. A Toll Harcos által írt Heti Krónika rovat megindításakor azonban a szerkesztőség következő megjegyzését ol­vassuk a lapban: „E rovat ezentúl állandó lesz lapunkban. Egy szor­galmas munkatársunk szerkeszti, kit tárcái és elbeszélései után már ismer a közönség.” (Orsova, 1894. április 1.) Aki átlapozza az Orsova szóban forgó évfolyamát, könnyen meggyőződhet róla, hogy ez a jellemzés csak Krúdyra illik rá. Ő szinte minden számba írt, más­nak viszont az egész évfolyamban sem igen jelent meg egynél több tárcája vagy novellája a lapban. Ugyanezt bizonyítja az Orsova 1894. szeptember 16-i számában Toll Harcos aláírással megjelent levél a szerkesztőséghez, amelyben az Orsovánál kifejtett, egyéves működésére pillant vissza az író, s ez a leírás pontosan Krúdy szerepé­nek felel meg.

Még sokkal fontosabb, jelentősebb egy másik álnevének felfede­zése — ugyancsak az Orsovában —, mert ennek révén 14 elbeszélés­nek jutottunk a birtokába. Az 1894/95-ös évfolyamokban 14 novellát találunk, Masque aláírással. Voltaképpen keretes elbeszélés-ciklusról van szó. Gyűjtőcíme: Az „öreg” meséiből, s 14 önálló novellából épül fel. Krúdy szerzőségét sejteti már a sorozat első darabjával egy időben megjelent szerkesztői üzenet is: „K. Gy. úrnak, Nyháza. Köszönettel vettem, s amint számozva vannak, úgy fog megjelenni.” (Orsova, 1894. dec. 16.) Az igazi bizonyítékot azonban maguk a novellák nyújtják. A ciklus XI. darabjának, a Rózsabokréta címűnek egy része azonos az Orsova 1894. április 22-i számában megjelent Egy kevés romantika című novellával. A sorozat utolsó elbeszélése, a Történet a régi szerelemről pedig szó szerint megegyezik a Szabolcsi Szabadsajtó 1893. október 15, 22 és 29-i számában, folytatásokban megjelent A komédiás leány című novellával, amely Krúdy teljes nevével látott napvilágot. Ezek az egyezések megcáfolhatatlanul iga­zolják, a Masque álnév Krúdy neve helyett áll, hogy az egész ciklus Krúdy munkája.

Végül ugyancsak Krúdy-írásnak tartjuk az Orsova 1894. július 1-i számában Gyula aláírással megjelent Saroltához című tárcáját, ame­lyet az tesz irodalomtörténetileg is érdekessé, hogy végig rímes próza, ahogyan a szerző maga is megjelöli alcímében: makáma. Tudomásunk szerint ez Krúdy egyetlen kísérletezése a verseléssel. Hogy Krúdytól származik, azt a Gyula aláíráson kívül az írásnak mind témája, mind pedig hangvétele valószínűvé teszi. De emellett tanúskodik a Sarolta név is, amelyet abban az időben elbeszéléseiben előszeretettel használt. Számos hősnőjét nevezte el így. Többek között pl. a Megyek vissza! (Orsova, 1894. okt. 7.), Három kis leányról (Orsova, 1894. dec. 9.), Egy kopott esernyőről (Orsova, 1894. jún. 24.) stb. c. elbeszélésekben.

Krúdynak a rímes prózával való kísérletére minden valószínűség szerint hatással lehetett Kálnay László, az akkor neves, ma már tel­jesen elfelejtett nyíregyházi íróbohém, akivel meleg barátságban volt, s aki elbeszéléseinek nagy részét rímes prózában írta. Ez a tény is erősíti azon feltevésünket, hogy a szóban forgó makáma szerzője Krúdy Gyula.

A bibliográfiát részben Kozocsa Sándor anyagának felhasználásá­val Barta András és Katona Béla állította össze.

 

RÖVIDÍTÉSEK JEGYZÉKE

a) napilapok, hetilapok, folyóiratok stb.:

A.

=

Arad és Vidéke

M. Nők L.

=

Magyar Nők Lapja

Alkom.

=

Alkotmány

M. o.

=

Magyarország

Barcs

=

Barcs és Vidéke

M. Sz.

=

Magyar Szalon

B. H.

=

Budapesti Hírlap

M. Szle.

=

Magyar Szemle

B. N.

=

Budapesti Napló

M. Szó

=

Magyar Szó

Bp.

=

Budapest (napilap)

M. Tp.

=

Magyar Tengerpart

B. T. H.

=

Bács-Topolyai Hírlap

M. V.

=

Művészvilág

D.

=

Debrecen (napilap)

Misk. N.

=

Miskolci Napló

D. Ell.

=

Debreceni Ellenőr

Műv.

=

Művészet

D. H.

=

Debreceni Hírlap

N.

=

Nagyvárad (hírlap)

D. R. Ú.

=

Debreceni Reggeli

Nagyb.

=

Nagybánya (hírlap)

 

 

Újság

N. N.

=

Nagyváradi Napló

D. Sz.

=

Divat Szalon

Ny. H.

=

Nyíregyházi Hírlap

Egy.

=

Egyetértés

O.

=

Orsova és Vidéke

ÉNÚ.

=

Az Én Újságom

O. V.

=

Ország-Világ

E. V.

=

Előkelő Világ

P. H.

=

Pesti Hírlap

F. L.

=

Fővárosi Lapok

P. N.

=

Pesti Napló

G.

=

Galánta és Vidéke

Szab.

=

Szabadság (Nagyvárad)

H.

=

Hazánk

Sz. H.

=

Szabolcsi Híradó

Hét

=

A Hét

Sz. Sz.

=

Szabolcsi Szabadsajtó

Jöv.

=

Jövendő

Tolna vm

=

Tolnavármegye

K. Cs. L.

=

Képes Családi Lapok

T. V. L.

=

Tolnai Világlapja

K. H. K.

=

Képes Heti Krónika

U.

=

Ugocsa (hírlap)

Magys.

=

Magyarság

Új I.

=

Új Idők

M. B.

=

Magyar Bazár

Újs.

=

Az Újság

M. G.

=

Magyar Géniusz

Új Sz.

=

Új Század

M. H.

=

Magyar Hírlap

Új V.

=

Új Világ

M. L.

=

Magyar Lányok

Vas. L.

=

Vasárnapi Lapok

b) kötetcímek

ÁH.

=

Az álmok hőse (1906)

KL.

=

Kun László (1902)

BE.

=

A bűvös erszény (1908)

LSZ.

=

Letűnt századok (1902)

DK.

=

Diákkisasszonyok (1905)

NYCS.

=

Nyíri csend (1903)

E.

=

Előre (1905)

PG.

=

Pajkos Gaálék (1906)

HSZ.

=

Hét szilvafa (1907)

PM.

=

Pogány magyarok (1903)

HT.

=

Hazám tükre (1905)

SZSZ.

=

A szakállszárítón (1906)

IFJ.

=

Ifjúság (1899)

ÜF.

=

Üres a fészek (1897)

KF.

=

A komáromi fiú (1903)

VIG.

 

A víg ember bús meséi (1900)

 

 

BIBLIOGRÁFIA

 

Megjelenés kelte

Helye

Cím

Kötet

Megjegyzések

1892

okt. 30.

Sz. Sz.

Miért ölte meg Káin Ábelt?

 

K. Gy. aláírás

1893

júl. 23.

Sz. Sz.

Temetőben

 

 

aug. 10.

Ny. H.

Színház után

 

 

20.

Sz. Sz.

Gergely...

 

 

okt. 15.

Sz. Sz.

A komédiás lány

 

folyt. okt. 22. és 29-én

dec. 10.

O.

A jó barát

 

 

24.

K. Cs. L.

Falusi kisasszonyok

 

 

24.

O.

Thewr Ádám

 

 

24.

Sz. Sz.

Karácsony estéjén

 

K. Gy. aláírás

31.

O.

Mese a boldog­ságról

 

 

1894

jan. 7.

O.

Csendes délutánok

 

 

28.

O.

Festék alatt

 

 

febr. 4.

O.

Irodalmi levél

 

 

11.

O.

Miria

 

 

18.

O.

Muzslai Kamélia

 

folyt. febr. 25., márc. 4. és 11-én

márc. 25.

O.

Dal arról a bizo­nyos szőke művésznőről

 

 

ápr. 1.

O.

Dal az utcáról

 

 

1.

O.

Az ügyvéd regé­nye

 

folyt. ápr. 8. és 15-én

8.

O.

Válasz egy kedves orsovai asszonykának

 

 

22.

O.

Egy kevés ro­mantika

 

 

29.

O.

Boulevard tör­ténet

 

folyt. máj. 6. és 13-án

máj. 13.

Ú.

Skribler történet

 

 

20.

O.

Ikarus

 

 

jún. 3.

K. Cs. L.

A gyermek

 

 

17.

O.

Levél Pánhoz

 

...y ...a aláírás

24.

O.

Egy kopott esernyőről

 

Toll Harcos alá­írás

júl. 1.

O.

Saroltához (Makáma.)

 

Gyula aláírás

8.

K. Cs. L.

Megyek az édesanyámhoz

 

 

15.

O.

Álmos történet

 

 

19.

Ny. H.

Mikor a bimbó kifakadt

 

*** aláírás

29.

O. V.

Megy haza

 

 

aug. 2.

Ny. H.

Szürke történet

 

*** aláírás

5.

K. Cs. L.

Három kis leány­ról

 

 

9.

Ny. H.

Dal a szerelemről

 

*** aláírás

19.

O.

Út a boldogság felé

 

 

26.

O.

Augusztus végén

 

 

30.

Ny. H.

„Az én nótáim”-ból

 

*** aláírás

szept. 1.

M. o.

Augusztus végén

 

nem azonos az O.-ban aug. 26-án megj. elb.-sel

2.

K. Cs. L.

Éjszakák

 

 

3.

D. Ell.

Augusztus végén

 

vö. M. o. 1894. IX. 1.

7.

D. Ell.

A vén fiú

 

 

9.

O.

Augusztus végén

 

vö.: D. Ell. 1894. IX. 3.

13.

Ny. H.

János és Mari tör­ténete

 

*** aláírás

16.

O.

Éjszakák

 

vö. K. Cs. L. 1894. IX. 2.

30.

K. Cs. L.

Megyek vissza

 

 

okt. 4.

D. Ell.

Hajnali történet

 

 

5.

D. Ell.

Október

 

 

7.

O.

Megyek vissza

 

vö. K. Cs. L. 1894. IX. 30.

8.

D. Ell.

Fővárosi képek

 

 

9.

D. Ell.

Hangulat

 

 

15.

D. Ell.

A poéta regénye

 

 

15.

D. Ell.

A kis tiszthelyet­tes története

 

 

17.

D. Ell.

Dal a Múzsák fiairól

 

K. Gy. aláírás

20.

D. Ell.

A fészek regéje

 

 

22.

D. Ell.

A szívek dala

 

 

25.

D. Ell.

Az én szívem

 

 

27.

Szab.

A szívek dala

 

vö. D. Ell. 1894. X. 22.

29.

D. Ell.

A hetedik szim­fónia

 

 

nov. 4.

Szab.

A fészek regéje

 

vö. D. Ell. 1894. X. 20.

6.

D. Ell.

Az esték roman­tikája

 

 

7.

D. Ell.

Rege Elemérről

 

K. Gy. aláírás

8.

Ny. H.

A digue románca

 

 

10.

D. Ell.

Nagy Józsefné

 

 

20.

D. Ell.

Te vagy az János?

 

K. Gy. aláírás

22.

Szab.

Dal a tenger mellől

 

vö. Ny. H. 1894. XI. 8. A digue románca címen

29.

D. Ell.

A Sonnenthal cég esernyői

 

K. Gy. aláírás

dec. 4.

D. Ell.

Két hangulat

 

K. Gy. aláírás

5.

D. Ell.

Mese a kis fekete emberről

 

 

9.

O.

Három kis leány­ról

 

vö. K. Cs. L. 1894. VIII. 5.

12.

D. Ell.

Aszfalt történet

 

 

16.

O.

Dénes szerelme

 

Masque aláírás

21.

D. Ell.

A Faltér Katinka története

 

 

23.

D. R. Ú.

Mariska elment

 

 

30.

O.

Valami a szere­lemről

 

Masque aláírás, folyt. 1895. I. 6-án

1895

jan. 6.

K. Cs. L.

Hajnali történet

 

folytatás I. 13-án, vö. D. Ell. 1894. X. 4.

6.

Ú.

Akácvirágok

 

 

13.

D. R. Ú.

Séták Pantocsek úr karján

 

K. Gy. aláírás

13.

O.

A szomszéd szobaúr

 

Masque aláírás

13.

Szab.

Hófehérke és a hét törpe

 

 

15.

D. Ell.

A kaszárnya árvája

 

folyt. jan. 16-án

20.

O.

Lemondás

 

Masque aláírás

22.

D. R. Ú.

Mi lesz a láncvirágból?

 

 

22.

Szab.

Annuska férjhez megy

 

 

23.

D. Ell.

Költő és tündér

 

 

27.

O.

Csak egy asszonyért

 

Masque aláírás

febr. 1.

D. R. Ú.

A papkisasszo­nyok

 

 

3.

O.

Dezső aszkéta lesz

 

Masque aláírás

3.

O. V.

Az én utcám

 

 

6.

D. Ell.

Annuska bicik­lizik

 

 

10.

O.

Nyári történet

 

Masque aláírás

13.

D. Ell.

Levél egy kis­asszonyhoz

 

Rezeda Marcell aláírás

15.

D. R. Ú.

Kormos lesz a szí­vünk

 

 

16.

D. Ell.

Mi lesz Bandiká­ból?

 

 

17.

O.

Befútta az utat a hó...

 

Masque aláírás

17.

Ú.

Romantika a me­zőkön

 

 

19.

D. Ell.

Nagyságos asszonyom a doktor

 

Rezeda Marcell aláírás

19.

D. R. Ú.

A cápa

 

K. Gy. aláírás

27.

D. R. Ú.

Betegek vagyunk

 

 

28.

D. R. 0.

Szocialisták a büróban

 

 

márc. 2.

D. R. Ú.

Ha egyszer meg­vénülünk

 

 

3.

K. Cs. L.

Fut az idő

 

 

3.

O.

Jégvirágok

 

Masque aláírás

3.

O.

Rózsabokréta

 

Masque aláírás, részben másod­közlés, vö. O. 1894. IV. 22. Egy kevés romantika c. elb.-sel

3.

O. V.

Dal a tenger mellől

 

vö. Szab. 1894. XI. 22.

5.

D. Ell.

A nagy kalapú kacér leány

 

 

10.

O.

Riczi

 

folyt. márc. 24-én. Masque aláír.

14.

D. R. Ú.

Márciusi hangu­latok

 

 

15.

D. Ell.

Kié a legdrágább korzett?

 

 

15.

D. R. Ú.

Csillagok az éj­szakában

 

 

22.

Szab.

Dobogó szívek

 

 

24.

D. R. Ú.

Végtelenség

 

 

27.

D. Ell.

Mese egy vén em­berről

 

K. Gy. aláírás

27.

D. Ell.

Fifi

 

K...y Gyula aláírás

30.

D. R. Ú.

Egy pár ember

 

 

ápr. 6.

O.

Demi monde

 

Masque aláír., folyt. ápr. 28-án és máj. 5-én

6.

O.

Ábrándos asszony

 

Masque aláír.

7.

D. R. Ú.

A propos!

 

 

14.

D. R. 0.

Húsvéti elmél­kedés

 

 

16.

D. Ell.

Mese egy rút asszonyról

 

 

18.

D. R. Ú.

Szeretek egy asszonyt

 

 

19.

D. R. Ú.

Szenvedélyes asszonyok

 

 

20.

Szab.

Mese egy rút asszonyról

 

vö. D. Ell. 1895. IV. 16.

21.

O. V.

Hat napig ke­rékpáron

 

10 folytatásban

22.

D. Ell.

Történet, ame­lyiknek nincs vége

 

folyt. ápr. 23-án

28.

K. Cs. L.

Dobogó szívek

 

vö. Szab. 1895. III. 22.

máj. 7.

D. R. Ú.

Zola inkognitóban

 

 

9-

D. Ell.

Siralmas törté­net

 

folyt. máj. 1o-én

9-

D. R. Ú.

Itt van a Náci!

 

 

12.

O.

Történet a régi szerelemről

 

Masque aláír., vö. Sz. Sz. 1893. X. 15., 22. és 29-én A komédiás lány c. elb.-sel, folyt, máj. 19., 26. és június 2-án

22.

D. R. Ú.

Mi az élet?

 

 

jún. 1.

D. R. Ú.

Éjszakák az utcán

 

 

11.

D. R. Ú.

Tavaszi öngyil­kosok

 

 

12.

D. Ell.

Éjfélutáni han­gulatok

 

 

12.

D. R. Ú.

Közönséges tör­ténet

 

 

13.

D. R. Ú.

Köd

 

 

júl. 7.

K. Cs. L.

Megyünk a ta­nyára

 

 

14.

O. V.

Szerelem a réten

 

 

18.

Ny. H.

Egy darab hajnal

 

 

23.

Szab.

Titus Livius in­kognitóban

 

 

25.

D. Ell.

Titus Livius in­kognitóban

 

vö. az előbbivel

aug. 1.

Ny. H.

Pipacsok a réten

 

 

4.

0. V.

Itt van a Náci!

 

vö. D. R. Ú. 1895. V. 9.

13.

D. Ell.

Szöktetés a fürdőből

 

 

13.

D. H.

Pipacsok a réten

 

vö. Ny. H. 1895. VIII. 1.később A tarlók romantikája c.

18.

O. V.

Augusztus 15.

 

 

24.

D. R. Ú.

Az időjárásról

 

 

28.

D. Ell.

Asszonyi illat

 

 

29.

D. R. Ú.

Tragédia a havason

 

 

szept. 1.

0. V.

Szökés a tutajról

 

 

2.

D. Ell.

Hajnal az utcán

 

 

13.

D. Ell.

Hat napig ke­rékpáron

 

okt. 11-ig 20 foly­tatásban, vö. O. V. 1895. IV. 21.

14.

D. Ell.

Itt van a Náci!

 

vö. O. V. 1895. VIII. 4.

15.

K. Cs. L.

Szenvedő szívek

 

 

18.

D. H.

Egy vén fiú val­lomásaiból

 

 

19.

Szab.

Itt van a Náci!

 

vö. D. Ell. 1895. IX. 14.

21.

D. Ell.

Az én utcám

 

vö. O. V. 1895. II. 3.

25.

D. H.

Hajnal

 

 

28.

D. Ell.

Az én szívem

 

vö. D. Ell. 1894. X. 25.

okt. 5.

D. Ell.

Október

 

 

8.

D. Ell.

Hangulat

 

vö. D. Ell. 1894. X. 9. Rezeda aláír.

9.

D. Ell.

A fészek regéje

 

vö. Szab. 1894. XI. 4.

11.

D. Ell.

Józsához

 

Rezeda aláír.

12.

Szab.

A fészek regéje

 

vö. D. Ell. 1895. X. 9.

15.

D. Ell.

Levél haza

 

 

16.

D. Ell.

A tarlók roman­tikája

 

Rezeda aláír., vö. O. V. 1895. VIII. 18. Augusztus 15 címmel

24.

D. Ell.

Egy rossz fiú naplójából

 

Rezeda aláír.

28.

D. Ell.

Regény az asz­faltról

 

 

nov. 1.

D. H.

Halottak napján

 

 

4.

D. Ell.

Egy rossz fiú

 

 

6.

D. H.

Holdfény

 

 

11.

D. Ell.

Ez a ház kiadó

 

R. aláírás

12.

D. H.

Az élet

 

 

13.

Tiszántúl

Egy kis fekete ember

 

 

15.

Szab.

Holdfény

 

vö. D. H. 1895. XI. 6.

19.

D. R. Ú.

Dobogó szivek

 

vö. K. Cs. L. 1895. IV. 28.

20.

D. Ell.

Egy levelezőlap

 

Rezeda aláírás

20.

D. H.

Bibliai virágok

 

 

21.

D. Ell.

Emberek

 

 

21.

D. Ell.

Egy levelezőlap (2)

 

Rezeda aláírás

30.

D. H.

Hópelyhek

 

 

dec. 8.

Szab.

Mi lesz a lánc­virágból?

 

vö. D. R. Ú. 1895. I. 22.

14.

Szab.

Nyáréji álmok

 

 

21.

D.

Mi lesz a lánc­virágból?

 

vö. Szab. 1895. XII. 8.

21.

Szab.

A hadsereg

 

vö. D. Ell. 1895. VII. 19. Szöktetés a fürdőből c. elb.-sel

22.

O. V.

Csendőrök a fa­luban

 

 

25.

D. H.

Agarak és lovak

 

a mellékletben

25.

Szab.

A pusztai csa­vargó

 

 

26.

Ny. H.

A pusztai csa­vargó

 

vö. az előbbivel

30.

D. Ell.

A mi várme­gyénk

 

1896. jan. 8-ig 8 folytatásban

1896

jan. 5.

K. Cs. L.

Megnyugtató történet

 

fényképpel, mely a kötet elején található

9.

Szab.

Hajnal

 

 

19.

O. V.

Csend

 

 

20.

D. Ell.

Kötélen és lovon

 

 

21.

Szab.

Csillagok

 

vö. D. R. Ú. 1895. III. 15. Csilla­gok az éjszaká­ban c. elb.-sel

25.

Szab.

Toloncok

 

 

28.

Szab.

Hat napig kerékpáron

 

12 folyt.-ban vö. D. Ell. 1895. IX. 13.

30.

Szab.

A mesélő Hoffman

 

 

febr. 7.

Szab.

Úton

 

 

8.

D. Ell.

Úton

 

vö. az előbbivel

13.

Szab.

Uránia

 

 

14.

D.

Uránia

 

vö. az előbbivel

20.

Szab.

A Mócs Zsiga szíve

 

 

21.

D.

A Mócs Zsiga szíve

 

vö. az előbbivel

23.

K. Cs. L.

Álmok a télben

 

 

márc. 1.

Szab.

Levél Mary kis­asszonyról

 

 

11.

Szab.

Füst-karikák

 

 

15.

K. Cs. L.

A szőke Guszti mint életmentő

 

 

18.

D. Ell.

A válasz

 

 

19.

D.

Füst-karikák

 

vö. Szab. 1896. III. 11.

22.

O. V.

Variációk Maryról

 

vö. Szab. 1896. III. 1. Levél Mary kisasszonyról c. elb.-sel

23.

D. Ell.

A népszerűtlen­ség gyönyöre

 

 

29.

Szab.

Az örök dragonyos

 

 

ápr. 5.

Szab.

Körösparti hajnalok

 

 

7.

D.

Az örök dragonyos

 

vö. Szab. 1896. III. 29.

14.

Szab.

A herceg megszökött

 

folyt. 15-én

18.

D. Ell.

Süttkei megszökött

 

folyt. 20-án

19.

O. V.

Ágyúszó

 

 

30.

Ny. H.

A nóta és az óra

 

 

máj. 10.

K. Cs. L.

Arcképemhez

 

folyt. máj. 17-én

17.

O. V.

Gerzson, a pap

 

 

19.

D.

Ahol a rózsák nyílnak

 

5 folytatásban máj. 26-ig

24.

Szab.

Az apák bűne

 

 

jún. 10.

Szab.

A népszerűtlenség gyönyöre

 

vö. D. Ell. 1896. III. 23.

11.

Ny. H.

Egy rab megszökött

 

 

14.

O. V.

Dal a karikásról

 

 

júl. 2.

D.

Levél Mary kisasszonyhoz

 

vö. Szab. 1896. III. 1. Levél Mary kisasszony­ról c. elb.-sel, Krudi Gyula aláír.

19.

K. Cs. L.

Egy kisleány keservei

 

 

26.

O. V.

Itt van az anyja

 

 

aug. 16.

O. V.

Regény egy gyerekről

 

 

30.

M. Szle.

Az élet nehéz

 

 

szept. 13.

K. Cs. L.

Hamvadó tüzek

 

 

15.

D. Ell.

A görbékről és egyenesekről

 

 

20.

O. V.

Örök szeretet

 

 

okt. 18.

M. Szle.

A Hallgató-utcán

 

 

18.

K. Cs. L.

Egy ember meg egy rongyos kabát

 

folyt. okt. 25-én „Lapunk pályanyertes műve”

25.

M. Szle.

A nyomtatott betű

IFJ.

8 folytatásban 1896. XII. 13-ig, Az Ifjúság c. kötetben Ifjúság címen szerepel

29.

Ny. H.

Aranyos felhők

 

 

31.

D. Ell.

Aranyos felhők

 

vö. az előbbivel

nov. 6.

Egy.

Aranyos felhők

 

vö. az előbbiekkel

8.

O.

Egy ember meg egy rongyos kabát

 

folyt. nov. 15-én vö. K. Cs. L. 1896. X. 18.

30.

Egy.

Gondok és álmok

 

 

dec. 8.

Egy.

Történet a szegény lányokról

ÜF.

 

10.

Ny. H.

Pillangó-asszony

 

Rezeda Marcell aláír.

20.

M. Szle.

Ének a kis Pétörről

 

ua. M. Szle. Em­lékalbuma. 1898.

25.

Egy.

Románc az árva fiúról

 

 

1897

 

 

ÜRES A FÉSZEK és egyéb történe­tek. (Elbeszélé­sek.) Bp. 1897. Országos Iro­dalmi Rt. 178 l. — Bevezetéssel

 

 

Tartalom:

 

Üres a fészek
Történet a szegény leányokról
Kerekesékről való románc
Utak és sóhajok
Vallomások a ta­vaszról
Regény a zöld házról
A kisfiú a zöld házban
Tavaszi hullámok

 

vö. Egy. 1896. XII. 8.

 

 

ÜRES A FÉSZEK és egyéb törté­netek. Bp., 1897. Rózsa Kálmán és neje. 88. l. Kny az előbbi könyvből?

 

 

jan. 11.

Egy.

Mese otthonról

 

 

17.

M. Szle.

Utak

 

 

25.

Egy.

Történet Kereke­sekről

Ü F.

A kötetben Kere­kesékről való ro­mánc címen je­lent meg

29.

F. L.

A múlt

 

 

febr. 6.

Egy.

Keresztek

 

 

7.

M. Szle.

Itt van a Náci!

 

vö. Szab. 1895. IX. 19.

14.

Egy.

Szimfónia a régi szerelemről

 

 

21.

Egy.

Regény a zöld házról

ÜF.

 

28.

M. o.

Történet Kereke­sékről

ÜF.

vö. Egy. 1897. I. 25.

márc. 5.

Egy.

A kis bolond Pal­kó románca

 

 

14.

Egy.

Tavaszi hullámok

Ü F.

 

21.

Egy.

Március

 

 

21.

M. Szle.

Tavaszi hullámok

ÜF.

vö. Egy. 1897. III. 14.

28.

Egy.

Rózsák az udva­ron

 

 

ápr. 10.

Egy.

Pitypalatty

 

 

11.

M. Szle.

Itthon

 

 

25.

M. Szle.

Ki kopog?

 

 

29.

Egy.

A kapu be van zárva

 

 

máj. 5.

F. L.

A bég felesége

 

2 folytatásban

9.

M. Szle.

Vallomások a tavaszról

Ü F.

 

15.

F. L.

Májusi mámor

 

 

22.

Egy.

Túl a loncsövényen

 

 

23.

F. L.

A szív örökké álmodik

 

mellékletben

30.

M. Szle.

A pávás leányról való mese

 

 

jún. 1.

F. L.

Nyári hangok

 

folyt. jún. 20-án

6.

Egy.

Egy fiú vallomá­saiból

 

 

9.

F. L.

Vallomások a holdról

 

 

17.

Egy.

Rózsabokor a domboldalon

 

 

26.

Új F. L.

Csönd lakik a házban

 

 

27.

Egy.

Ilka románca

 

 

27.

M. Szle.

Elbeszélés Keserű Vad Mihályról

 

 

júl. 7.

Új F. L.

Jetti, az édes

 

 

8.

D. Ell.

Egy fiú vallomá­saiból

 

folyt. júl. 9-én. vö. Egy. 1897. VI. 6.

9.

Új F. L.

Szeretlek! (Regény.)

 

17 folytatásban júl. 28-ig

11.

Egy.

Mari

 

 

14.

B. H.

Történet a sze­gény leányokról

Ü F.

 

18.

Egy.

Megy a csillagos ég alatt

 

 

25.

Egy.

A fészek készen vár

 

 

27.

B. H.

Regény az öz­vegyekről

 

 

aug. 1.

Egy.

Álmok

 

 

1.

M. Nők L.

Utak és sóhajok

Ü F.

 

15.

M. G.

Kereszt az em­ber vállán

 

 

18.

B. H.

Nyári románc

 

 

20.

Egy.

Feketeség

 

 

27.

B. H.

Fecske-mese

 

 

szept. 4.

B. H.

Vanda és gaz­dája

 

 

5.

M. Szle.

Rege a holnapról

 

 

8.

Egy.

Apró mese a csókról és a só­hajokról

 

 

23.

Egy.

Az ura várja

IFJ.

 

26.

M. G.

Gomb Péter, ro­kon

 

 

26.

M. Szle.

Írás Flóráról

 

 

okt. 3.

M. o.

Régesrégen

 

 

10.

M. Nők L.

Régesrégen

 

vö. az előbbivel

10.

M. Szle.

A fiam poéta

 

 

12.

M. o.

Pitymallat

 

 

17.

M. o.

Illatos nóta

 

 

24.

M. G.

A szép asszony meg a lovak

 

 

26.

Egy.

Ama régi dél után

 

 

27.

M. o.

A szomorú asszony

 

 

31.

M. Szle.

A vén emberek­ről szóló történet

 

 

nov. 3.

M. o.

Történet a vén bagolyról

 

 

5.

P. H.

Mese a vén kút­ról

IFJ.

 

10.

Egy.

A kályha körül

 

 

10.

M. o.

Régi estvék

 

 

14.

M. o.

Románc a kis sárga szoknyáról

 

 

14.

M. Szle.

Ím este van

 

 

16.

Egy.

Téli bácsi. Zoé a selymes cica.

 

 

17.

P. N.

Rejtelmek

 

 

19.

M. o.

A Kaján Koxi a házban van

VÍG.

 

19.

P. H.

Ite missa est

 

 

23.

M. o.

Őszi álom

 

 

dec. 5.

Egy.

Apró regény

 

 

5.

M. Szle.

Jettika, a szegény szamár leányka

 

 

9.

P. H.

A ház csöndes marad

IFJ.

 

11.

P. N.

Halovány színek

 

 

15.

M. o.

Köd

 

vö. D. R. Ú. 1895. VI. 13.

19.

M. o.

Csak két asszonyról

 

 

19.

M. Szle.

Kipp-kopp

 

 

21.

Egy.

Ismerőseim

IFJ.

 

23.

M. o.

Az utcánkbéli Matiászról

 

 

23.

P. H.

Az özvegy nem barátja a ma­daraknak

 

 

24.

P. N.

A tánciskola

 

a mellékletben

31.

P. H.

A Krisztin öreg barátja

IFJ.

 

 

 

Szénrajz

 

A Pesti Hírlap. Naptára az 1898. évre, Légrády Testvérek. Bp.

1898

jan. 1.

Egy.

Regény a nagy­szobából

 

 

2.

M. Szle.

Fehér színek

 

 

5.

M. o.

Az utolsó „Elő­re”

 

 

8.

M. o.

Kis Hubáról, a pletykásról

 

 

9.

Egy.

Sirató

 

 

9.

Tolnavm.

Réges-régen

 

vö. M. Nők L 1897. X. 10.

12.

P. H.

A férj messzi út­ra indul

 

 

14.

M. o.

Délután

 

 

16.

M. Szle.

Leányálmok

IFJ.

 

22.

P. H.

Az országúti ab­lak alatt

 

 

30.

M. Szle.

Az én történe­teimből

IFJ.

 

30.

Vas. L.

A régi virágok illata vissza­száll

 

 

febr. 2.

M. o.

A gond keze a kilincsen

 

 

5.

P. H.

A család emléke elcsodálkozik

 

 

9.

Egy.

A szürkék vág­tatnak

 

 

13.

M. o.

Ráchel fészket keres

 

 

13.

M. Szle.

Füst

 

 

16.

P. H.

Az Ulánus-valcer divatos

 

 

17.

Egy.

Az Ösvény lefelé visz

 

 

17.

M. o.

Hang a sötétségben

 

 

24.

M. o.

A hold románca

 

 

27.

M. Szle.

Tegnap este

 

 

márc. 2.

M. o.

Csendes már minden

 

 

4-

P. H.

A vén hársak alatt

 

 

12.

Egy.

A kapitány nőcskéi

 

 

13-

M. Szle.

Tanulságos ének az ábrándos Blankáról

 

 

20.

Egy.

Estvéli látogatás

 

 

23.

P. H.

Az édes messzi múlt

 

 

27.

Egy.

A legkisebb leány románca

 

 

28.

M. Szle.

Álmok és sejtel­mek

 

 

ápr. 6.

Egy.

A kis Dubecz

 

 

10.

M. Szle.

Románc a kis idegen leányról

 

 

19.

Egy.

Az ajtó bezáró­dik

 

 

21.

P. N.

A régi házból való történet

 

 

24.

M. Szle.

Bujdosó Kálmán

 

 

máj. 1.

D. Sz.

Ti, erős lányok

 

 

8.

Egy.

Még nem esteledik

 

 

8.

M. Szle.

Bánatos órák

 

 

8.

O. V.

Szimbolista han­gok

 

 

15.

Egy.

A dob szól felénk

 

 

22.

M.Szle.

Vepsz a lemon­dást választja

IFJ.

A kötetben Vepsz címen

28.

Egy.

A kis Bábelt románca

IFJ.

 

28.

P. H.

A lányok felénk

 

 

jún. 1.

E. V.

Nyári ének a kis sárgaszoknyá­ról

 

 

7.

Egy.

A Csörsz-ház fe­hérasszonya

 

 

12.

M. Szle.

A bánat a házra telepszik

 

 

15.

D. Sz.

Fagyos éjszakák

 

 

17.

Egy.

Pepi a sarkon vár

 

 

19.

F. L.

Nyári ének a sze­gény hervadt virágokról

 

 

29.

Egy.

Kipp-kopp

 

vö. M. Szle. 1897. XII. 19.

júl. 1.

D. Sz.

Iharok alatt

 

 

3.

M. Szle.

Dél

 

 

5.

D. Ell.

Erzsébet (Nek­rológ)

 

Kgy. aláír.

7.

Egy.

Nyári éjtcaka

 

 

8.

P. H.

Tegnap napszállat előtt

 

 

16.

Egy.

Estvék

 

 

24.

Egy.

Hullámok

 

 

31.

M. Szle.

Árnyak a múlt­ból

 

 

aug. 3.

Egy.

Titkok

 

 

6.

P. H.

Kísértések éj­szakája

 

 

9.

Egy.

Az álmok elmúl­nak

 

 

14.

M. Szle.

Napsugaras álom

 

 

26.

P. H.

Confiteor

 

 

aug. 28.

M. Szle.

Első szerelem

 

 

szept. 1.

Egy.

Kikerics

 

 

1.

D. Sz.

Gyalogösvény

 

 

4.

M. G.

Susog a kukorica

 

 

7.

P. H.

József barát

 

 

11.

F. L.

Az író szerelme

 

 

11.

M. Szle.

Azok az órák

IFJ.

 

19.

D. Ell.

A szomszédom, Bogdán bácsi

 

 

25.

Alkotm.

Szeptember végén

 

 

27.

Egy.

Köd

 

vö. M. o. 1897. XII. 15.

okt. 2.

M. Szle.

Karabélyosék történeteiből

IFJ.

 

6.

P. H.

A néni az aréná­ba megy

 

 

19.

Egy.

Fehér tavaszi écakán

 

 

23.

F. L.

Esős délután

 

 

26.

D. Ell.

Első szerelem.

 

vö. M. Szle. 1898. VIII. 28.

27.

P. H.

Álmomban az éj­szaka

 

 

30.

Egy.

Október

 

vö. D. Ell. 1895. X. 5.

nov. 6.

Egy.

Az aranysarkan­tyús vitéz legen­dája

VÍG.

 

7.

D. Ell.

A néni meséje

 

 

10.

P. H.

Valaki jön a fo­lyosón

 

 

15.

D. Sz.

Hoffman meséi­ből

NYCS.

másutt: Erdei történet címen

23.

Egy.

Cinkék

 

 

29.

P. H.

András jár a lá­pon

 

 

dec. 3.

Egy.

Szent-András

 

 

4.

D. R. Ú.

Egy vén fiú val­lomásaiból

 

vö. D. H. 1895. IX. 18.

4.

M. Szle.

Fűzfák az úton

 

 

13.

Egy.

A Paraszkiva malom

VÍG.

 

15.

P. H.

Egy régi udvar­ház utolsó gaz­dája

víg.

 

18.

M. Szle.

Harangszó

 

 

29.

Egy.

A púpos kisfiú története

 

 

31.

P. H.

A Fekete-Szűz-utcán véges­végig

 

 

 

 

Ó-emberek járása

 

P. H. Naptára az 1899. évre, Légrády Testvérek Bp.

1899

 

 

IFJÚSÁG Rajzok és elbe­szélések. Basch Árpád rajzai­val. Bp., 1899. Pfeifer Ferdinánd. 244 l.

 

 

Tartalom:

 

Előszó

 

 

 

 

Vallomások

 

 

 

 

A kis Babett románca

 

vö. Egy. 1898. V. 28.

 

 

Ismerőseim

 

vö. Egy. 1897. XII. 21.

 

 

Az ura várja

 

vö. Egy. 1897. IX. 23.

 

 

Krisztin öreg ba­rátja

 

vö. P. H. 1897. XII. 31.

 

 

Az én történe­teimből

 

vö. M. Szle. 1898. I. 30.

 

 

A ház csöndes marad

 

vö. P. H. 1897. XII. 9.

 

 

Leányálmok

 

vö. M. Szle. 1898. I. 16.

 

 

A vén kútról

 

vö. P. H. 1897. XI. 5.

 

 

Őszi illat

 

 

 

 

Karabélyosék történetéből

 

vö. M. Szle. 1898. X. 2.

 

 

Nóta Gináról

 

 

 

 

Vepsz

 

vö. M. Szle. 1898. V. 22. Vepsz a lemondást vá­lasztja c. elb.-sel

 

 

Azok az órák

 

vö. M. Szle. 1898. IX. 11.

 

 

Történet a kis öregről

 

 

 

 

Ifjúság

 

vö. M. Szle. 1898. X. 25. Nyomta­tott betű címen

jan. 4.

E. V.

A kedves

 

 

8.

F. L.

Az öreg December

 

 

8.

P. H.

Éji szél

 

 

18.

M. Szle.

Este és egyedül

 

 

22.

M. Szle.

Ismerőseim

IFJ.

 

29.

F. L.

Téli szelek

 

 

febr. 5.

M. Szle.

Történet a kis öregről

IFJ.

 

11.

P. H.

A bátori két sár­kány

 

 

12.

F. L.

Mátka-pár az utcán

 

 

19.

M. Szle.

Mi, a rendetlenek

 

 

28.

Egy.

Vincébe senki sem szerelmes

 

 

márc. 1.

D. Sz.

Rideg napok

NYCS.

 

5.

M. Szle.

Küszöbön a paj­zsos ember

 

 

12.

M. Szle.

Beszéd a hol­napról

 

 

14.

P. H.

Az öreg katoná­ról és az ő kis­lányáról

 

 

17.

Egy.

Erdei történet

NYCS.

vö. D. Sz. 1898. XI. 15. Hoffman me­séiből c. elb.-sel

19.

F. L.

Árnyék a küszö­bön

 

 

26.

M. Szle.

Tragédia a szom­szédban

 

 

ápr. 1.

D. Sz.

Hamu

 

9 folytatásban VIII. 1-ig. Basch Árpád rajzaival

2.

M. G.

Tavasz

 

 

2.

P. H.

Tavaszi szelek

 

 

7.

Egy.

Késő délután

 

 

9.

M. Szle.

Fiatal illat

 

 

11.

P. H.

Mariska, a kis regényhősnő

VÍG.

 

16.

F. L.

Történet a szép időkből

 

 

23.

O. V.

Az ura várja

IFJ.

 

29.

P. H.

A lusta csiki gvardián

 

 

30.

M. Szle.

Hullámok

 

vö. Egy. 1898. VII. 24.

máj. 1.

Új Sz. (Kassa)

A hídon

 

 

7.

M. G.

Vallomások

IFJ.

 

10.

E. V.

Magyar papok

 

 

14.

F. L.

Simpliczius

 

 

14.

M. Szle.

Májusi ének

 

 

14.

O. V.

A kis Babett románca

IFJ.

 

20.

Új Sz. (Kassa)

Vera első és utol­só kalandja

 

 

31.

E. V.

Májusi mámor

 

vö. F. L. 1897. V. 15.

jún. 1.

M. V.

Májusi dolgok

VÍG.

 

7.

Egy.

Az asszony bo­londozik

 

 

10.

Új Sz. (Kassa)

A nyárfák alatt

 

 

11.

F. L.

Epizód alakok

 

 

15.

M. V.

Pál apostol le­velei (Regény)

 

19 folytatásban XII. 17-ig

25.

Egy.

Éjjeli eső

 

 

júl. 1.

Új Sz. (Kassa)

Vén csontok éneke

 

 

2.

M. Szle.

Szerelmes teg­napok

 

 

5.

E. V.

Nyár

 

 

9.

F. L.

Éjjel az erdőn

 

 

15.

M. V.

Régi nótákból

víg.

 

16.

M. G.

Esti színek

 

Basch Árpád raj­zaival

18.

Egy.

Nyári nap

víg.

 

19.

P. H.

A Krúdy Kál­mán bácsi vi­selt dolgai

 

 

20.

Új Sz. (Kassa)

Epizód alakok

 

vö. F. L. 1899. VI. 11.

30.

M. Szle.

Gyalogösvény

 

vö. D. Sz. 1898. IX. 1.

aug. 6.

M. G.

Nyári ének a szegény her­vadt virágok­ról

 

vö. F. L. 1898. VI. 19.

6.

Nemzet

Dal az öregségről

 

 

13.

Egy.

Johanna fia

 

 

13.

F. L.

Történet Piros­ról

 

 

13.

M. Szle.

A folyosón lépé­sek hangzanak

 

 

27.

M. G.

Serenade

 

 

27.

M. Szle.

Esteledik

 

 

szept. 1.

M. V.

Egy kis cseléd története

 

 

3-

M. Szle.

Régen a halmok felé megy...

 

 

7-

P. H.

A néni házából

 

 

15.

D. Sz.

A szomorú asszony

 

vö. M. o. 1897. X. 27.

17.

M. Szle.

Délután

 

 

okt. 1.

D. Sz.

Régi virágok il­lata

 

 

1.

F. L.

A bánatos házból

 

 

1.

M. Szle.

Elmélkedés az őszi napfény­ben

 

 

8.

M. V.

Holdas őszi esték

 

 

15.

M. G.

Dél

 

illusztrált, vö. M. Szle. 1898. VII. 3

15.

M. Szle.

János nyárfái

 

 

29.

M. V.

A Virág-Énekek­ből

 

 

nov. 1.

D. Sz.

Régi nótákból

VÍG.

vö. M. V. 1899. VII. 15.

19.

M. Szle.

Őszi nap

 

 

dec. 24.

M. G.

Nastyenka

 

 

24.

O. V.

Egy régi udvar­ház utolsó gaz­dája

VÍG.

vö. P. H. 1898. XII. 15.

27.

E. V.

Száll az ének szájról-szájra

 

1900. X. 3-ig folyta­tásos kisregény

31.

Sz. H.

Őszi nap

 

vö. M. Szle. 1899. XI. 19.

1900

 

 

A VÍG EMBER BÚS MESÉI Elbeszélések, Bp., 1900. Légrády. 78 (2) l.

 

 

Tartalom:

 

Az aranysarkan­tyús vitéz le­gendája

 

vö. Egy. 1898. XI. ó.

 

 

Nyári nap

 

vö. Egy. 1899. VII. 18.

 

 

Egy régi udvar­ház utolsó gaz­dája

 

vö. O. V. 1899. XII. 24.

 

 

Kaján Koxi a házban van

 

vö. M. o. 1897. XI. 19.

 

 

Regény a bánatosAndrásról

 

 

 

 

A Paraszkiva malom

 

vö. Egy. 1898. XII. 13.

 

 

Mariska, a kis regényhősnő

 

vö. P. H. 1899. IV. 11.

 

 

Májusi dolgok

 

vö. M. V. 1899. VI. 1.

 

 

Régi nótákból

 

vö. D. Sz. 1899. XI. 1.

 

 

Mese, mese

 

 

 

 

Bella menyasszony

 

 

jan. 3.

Egy.

A tudomány ven­dége

 

 

3.

M. H.

A bánat jön

 

 

14.

M. Szle.

A vénülő leány

 

 

l6.

M. H.

A három fiú anyja

 

 

21.

M. V.

Lázas szemmel az éjben

 

 

27.

M. H.

Egy öreg legény és házatája

 

 

28.

M. G.

Ifjúságom

 

Horty Pál keret­rajzával

febr. 1.

Sz. H.

Tragédia a szom­szédban

 

vö. M. Szle. 1899. III. 26.

7.

Egy.

Egy öreg szív utolsó álmai

 

 

16.

M. H.

Studiumok régi és új misztiku­mokról

 

folyt. febr. 17-én

18.

G.

Gyerek-nász

 

 

23.

M. H.

Az idegen leány

 

 

márc. 7.

Egy.

Útra kelt egy öregasszony

 

 

18.

M. Szle.

Állomáson

 

 

27.

M. H.

Johanna

 

vö. Egy. 1899. VIII. 13. Jo­hanna fia c. elb.-sel

28.

N. N.

Ereszt a fészek

 

 

ápr. 1.

M. Szle.

Kis parasztgyerekekről

 

 

1.

Sz. H.

Este és egyedül

 

vö. M. Szle. 1899. I. 18.

8.

M. V.

Elbeszélés a fé­lelmes szürkemacskáról

 

 

15.

Egy.

Az ifjúságról és más dolgokról

 

 

15.

Sz. H.

Mi, a rendetlenek

 

vö. M. Szle. 1899. II. 19.

18.

M. H.

Egy lovacska története

 

 

25.

M. H.

Paula az esküd­tek előtt

 

 

máj. 1.

D. Sz.

Hétszilvafásuraink

 

3 részben, jún. 1-ig

6.

M. Szle.

Az úrfi és paj­tása

 

 

13.

M. V.

Tavaszi út

 

 

13.

Új. Sz.

Régi estvék

 

vö. M. o. 1897. XI. 10.

16.

M. H.

Elbeszélés a vé­nekről és fiata­lokról

 

 

20.

M. Szle.

A büszke Teréz

 

 

27.

M. Szle.

A „huncut pa­raszt” huncut­kodásaiból

 

 

27.

N. N.

Piroska és a far­kas

 

 

27.

Új Sz.

Emlékek Hoffmannról

 

 

30.

M. Tp.

Piroska és a far­kas

 

vö. N. N. 1900. V. 27.

jún. 2.

M. H.

Gutmann fia

 

 

3.

Egy.

Éji álom

 

 

10.

ÉNÚ

Török gyerek, magyar gyerek

LSZ.

 

17.

M. H.

Kis kenyérke, áldott kis ke­nyérke

 

 

17.

M. Szle.

Az aranyparaszt

 

 

17.

Új Sz.

Elbeszélés

 

 

21.

Sz. H.

Piroska és a far­kas

 

vö. M. Tp. 1900. V. 30.

24.

ÉNÚ

Ki jár az erdőn?

KL.

 

25.

D. Ell.

Első szerelem

 

ismétlés, vö. D. Ell. 1898. X. 26.

30.

M. H.

Régi bútorok

 

 

júl. 6.

M. H.

Egy öreg férfi kóborlásai

 

 

13.

M. H.

Zarándokok

 

 

29.

Sz. H.

Egy öreg fiú és egy kis nő ügyi

 

 

aug. 5.

M. G.

Régi estvék

 

vö. Új Sz. 1900. V. 13.

7.

M. H.

Nyár

 

 

9.

Sz. H.

János nyárfái

 

folyt. 12-én vö. M. Szle 1899. X. 15.

10.

N. N.

Bűvészkedés

 

 

24.

B. N.

Ungi berkek

NYCS.

 

25.

M. H.

Sötét eset

 

 

26.

M. G.

Emlékek

 

 

szept. 2.

M. H.

Folyóparton

 

 

6.

Sz. H.

Bűvészkedés

 

vö. N. N. 1900. VIII. 10.

7.

M. H.

Magda násza

 

 

12.

N.

Régi bútorok

 

vö. M. H. 1900. VI. 30.

15.

A.

Régi bútorok

 

vö. az előbbivel

23.

ÉNÚ

Az amerikai fiú

KL.

 

26.

E. V.

Nyári nap

VÍG.

 

30.

Új Sz.

Egy nő ügye

 

 

okt. 7.

ÉNÚ.

Hortobágy

 

12 folytatásban, XII. 23-ig, könyv alakban megje­lent 1901-ben

7.

M. L.

A zárda harangjai

 

 

9.

M. Tp.

Egy öreg férfi és egy kis nő ügye

 

vö. Sz. Sz. 1900. VII. 29.

okt. 26.

M. H.

Volt egyszer egy leány

 

 

nov. 18.

Bp.

Egy régi ma­gyarról

 

 

24.

A.

Az ötvenéves férfiú

 

 

dec. 1.

N. N.

Az ötvenéves férfiú

 

vö. az előbbivel

2.

M. Tp.

Az ötvenéves férfiú

 

vö. az előbbiekkel

9.

Bp.

Az idegen leány

 

vö. M. H. 1900. II. 23.

13.

M. H.

Esti gondolatok

 

 

14.

N. N.

Az idegen leány

 

vö. Bp. 1900. XII. 9-

15.

Müv.

Ungi berkek

NYCS.

vö. B. N. 1900. VIII. 24.

16.

F. L.

Fagyos fák kö­zött

 

 

16.

Hét

Vad vizek men­tén

NYCS. és BE.

 

21.

N.

Őszi magány

 

 

23.

ÉNÚ.

A puska

 

Gyula bácsi aláír.

23.

Új Sz.

A bánat útja

 

 

25.

Bp.

Éjféli mise

 

 

25.

M. H.

Damaskus alatt

 

 

28.

N. N.

A bánat útja

 

vö. Új Sz. 1900. XII. 23.

29.

M. H.

Urambátyáméknál

NYCS.

 

30.

Új Sz.

Regényfejezet

 

 

 

 

Ősz-idő

 

A Budapesti Napló Naptára az 1901. évre

1901

 

 

AZ ARANY­BÁNYA

 

 

 

 

Eredeti regény két kötetben Bp., 1901. Wodiáner. 508 l. — 1-2. kötet A „Budapest” könyvtára

 

vö. Bp. 1901. V. 14—IX. 9-ig

 

 

HORTOBÁGY Elbeszélés, (ifj.) Bp., 1901. Sin­ger és Wolfner. 64 l.Filléres könyv­tár 97.

 

 

 

 

MINDENKIT ÉRHET BAJ[i] (Reklám-elbeszélés)Bp., 1901. Méhner Vilmos. 8 l., Juszkó Béla cím­laprajzával

 

 

 

 

UTAZÁS A SZEPESSÉGBEN Elbeszélés, (ifj.) Bp., 1901. Sin­ger és Wolfner45 (3.) l.Filléres könytár 105.

 

a belső címlapon UTAZÁS A SZEPESSÉGEN

 

 

UTAZÁS A TISZÁN Elbeszélés, (ifj.) Bp., 1901. Singer és Wolfner 45. (3) 1.Filléres könyvtár 106.

 

 

jan. 1.

ÉNÚ.

Jávorka, a diák

LSZ.

 

5.

M. Tp.

A bánat útja

 

vö. N. N. 1900. XII. 28.

6.

ÉNÚ.

Kis szekeres, nagy szekeres

 

Gyula bácsi aláír.

6.

Új Sz.

Gyerek-nász

 

vö. G. 1900. II.18.

13.

ÉNÚ.

A piros sapkások

LSZ.

 

13.

F. L.

Tanyán

 

 

17.

N.

Tanyán

 

vö. az előbbivel

20.

ÉNÚ.

Bál csonkáéknál

 

Gyula bácsi alá­ír.

20.

M. H.

Egy ifjú vallo­mása

 

vö. D. Ell. 1897. VII. 8. Egy fiú vallomásaiból c. elbeszéléssel

20.

M. Tp.

A tanyán

 

vö. N. 1901. I. 17.

febr. 3.

Bp.

Almásy

 

 

13.

M. H.

Férfi álmok

 

 

márc. 3.

Bp.

Az üres telek titka

 

 

11.

M. H.

Farsangi ének

 

 

27.

Új V.

Urunk Jézus gyermekségéből

 

 

ápr. 6.

M. H.

Tavaszi este

 

 

7.

ÉNÚ.

A szamaras fiú

KL.

 

11.

B. N.

Vízparton

NYCS.

 

11.

M. H.

Daliás király ha­lála

 

 

14.

Bp.

A pajkos

 

 

26.

M. H.

Egyről a sok kö­zül

 

 

máj. 5.

ÉNÚ.

A király köpe­nyege

LSZ.

Gyula bácsi aláír.

8.

M. H.

A magányos férfi

 

 

8.

N. N.

Vad vizek men­tén

NYCS, BE.

vö. Hét 1900. XII. 16.

14.

Bp.

Az aranybánya (Regény)

 

117 folytatásban szept. 9-ig, u. ez évben kötet formájában is megj.

14.

M. H.

Egy földes-asszony történe­téből

 

 

23.

M. H.

Két gyertya ki­alszik

 

 

30.

M. H.

Egy öreg férfi történetéből

 

 

jún. 2.

A.

A fészek elmaradt

 

 

2.

ÉNÚ.

A kis királyfi

KL.

folyt. jún. 9-én

7.

M. H.

Egy gyertya égve marad

 

 

15.

M. H.

Éjjeli kép

 

 

23.

ÉNÚ.

A veszprémi püspök

LSZ.

Gyula bácsi aláír.

30.

Új Sz.

Öreg vendég

 

 

júl. 7.

ÉNÚ.

Galagonya bácsi

KL.

 

13.

N.

Két gyertya ki­alszik

 

vö. M. H. 1901. V. 23.

21.

M. Tp.

Szikra a hamu alatt

 

 

21.

0. V.

A gnóm

 

 

aug. 11.

ÉNÚ.

Jancsi, a fa­jankó

 

Gyula bácsi aláír.

szept. 8.

ÉNÚ.

A ribizkebokor alatt

 

Gyula bácsi aláír.

8.

M. Tp.

A kályha körül

 

vö. Egy. 1897. XI. 10.

16.

M. B.

A régi város

 

 

22.

Új Sz.

A kapu be van zárva

 

vö. Egy. 1897. IV. 29.

28.

A.

Nádas-hangok

 

 

okt. 20.

Bp.

A nyomorúság utcája

 

 

30.

N.

Nádas-hangok

 

vö. A. 1901. IX.28.

nov. 10.

Bp.

Zöld Marci

 

 

15.

D. Sz.

A beteg fiatal­ember

 

 

dec. 1.

ÉNÚ.

A csónak

 

Gyula bácsi aláír.

15.

M. L.

Éva

 

 

16.

M. B.

Károly magyar király halála

 

 

21.

A.

Nyíri csend

NYCS.

 

21.

Bp.

Ember a hegy­tetőn

 

 

 

 

A püspök uta­zása

 

A Budapesti Napló Naptára az 1902. évre

1902

 

 

 

 

 

 

A KIRÁLY PALÁSTJA Elbeszélés (ifj.) Bp., 1902. Singer és Wolfner 46 (2) l. Filléres könyv­tár 136.

 

 

 

 

KUN LÁSZLÓ és egyébb törté­netek Elbeszélések (ifj.) Bp., 1902. Lampel. 63 (1) l. Kis Könyvtár 48.

 

 

Tartalom:

 

Kun László Pityke, a haran­gozó fiú

 

 

 

 

Galagonya bácsi

 

vö. ÉNÚ. 1901. VII. 7.

 

 

A kis királyfi

 

vö. ÉNÚ. 1901. VI. 2.

 

 

A Tisza

 

 

 

 

Az amerikai fiú

 

vö. ÉNÚ. 1900. IX. 23.

 

 

Ki jár az erdőn?

 

vö. ÉNÚ. 1900. VI. 24.

 

 

A szamaras fiú

 

vö. ÉNÚ. 1901. IV. 7.

 

 

A rézgomb

 

 

 

 

LETŰNT SZÁZADOK Kilenc történeti elbeszélés (ifj.)Bp., 1902. Singer és Wolfner. 44 (1) l. Filléres Könyv­tár 132.

 

 

Tartalom:

 

Jávorka, a diák

 

vö. ÉNÚ. 1901. I. 1.

 

 

Pattantyús Simon

 

 

 

 

A piros sapká­sok

 

vö. ÉNÚ. 1901. I. 13.

 

 

A király köpe­nyege

 

vö. ÉNÚ. 1901.v. 5.

 

 

A veszprémi püspök

 

vö. ÉNÚ. 1901 VI. 23.

 

 

Török gyerek, magyar gyerek

 

vö. ÉNÚ. 1900. VI. 10.

 

 

Hunyadi János vára

 

 

 

 

Az ágyúgolyó

 

válogatásunkban az 1906-os vál­tozat található meg

 

 

A bujdosó feje­delem

 

 

 

 

LETŰNT SZÁZADOK Kilenc történeti elbeszélés. 2. ki­adás Bp., 1902. Singer és Wolfner. 40 l.

 

 

 

 

SZIKLAZÚZÓ HAJÓK Elbeszélés (ifj.) Bp., 1902. Singer és Wolfner. 48 l. Filléres Könyv­tár 124.

 

 

jan. 1.

ÉNÚ.

Pattantyús Si­mon

LSZ.

 

4.

P. N.

Egy különös fiatalemberről

NYCS. és BE.

 

12.

Bp.

Öcsémuram há­zassága

 

 

26.

ÉNÚ.

Pali bácsi

 

Gyula bácsi aláír.

28.

P. N.

Nagy játék

 

 

febr. 2.

ÉNÚ.

Hunyadi János vára

LSZ.

Gyula bácsi aláír.

9.

ÉNÚ.

Az ágyúgolyó

LSZ.

később a Szakállszárítón c. kötetben újabb változata

9.

Hét

A pákász halála

 

 

13.

P. N.

A Fehér Farkas legendáiból

 

 

15.

D. Sz.

Toldi Miklós házasodik

 

 

16.

Bp.

Májusi kislány Pesten

 

 

márc. 6.

P. N.

Egy kis gyertya kialszik

PG.

 

9.

ÉNÚ.

A bujdosó feje­delem

 

 

19.

P. N.

Egy öreg szív búja

 

 

23.

ÉNÚ.

A kötéltáncos fia

 

Gyula bácsi aláír.

23.

ÉNÚ.

Pityke, a haran­gozó fiú

KL.

 

23.

M. L.

A papleányok

 

 

28.

Egy.

Az indus

 

 

30.

Bp.

A Kandúr

 

a mellékletben

30.

P. N.

A kis negyvennyolc

 

a mellékletben

ápr. 6.

ÉNÚ.

Horgászás a fo­lyóparton

 

Gyula bácsi aláír.

13.

A.

Pásztoróra (Je­lenet)

 

 

máj. 8.

Magys.

Egy ifjú vallo­másaiból

 

vö. M. H. 1901. I. 20. Egy ifjú val­lomása c. elb.-sel

11.

Bp.

Rombadőlt ház a faluvégen

 

 

13.

N. N.

Rombadőlt ház a faluvégen

 

vö. az előbbivel

17.

A.

Pásztoróra

 

 

21.

Misk. N.

Rombadőlt ház a faluvégén

 

vö. N. N. 1902. V. 13.

22.

Egy.

A kisfiú eltűnése

 

 

25.

ÉNÚ.

Két vándor

 

5 folyt.-ban VI. 22-ig, 1904-ben Túl a Királyhá­gón c.-mel könyv­alakban is megj.

25.

F. L.

Alvilág

 

 

28.

Új V.

Zúg a malom

 

 

29.

N. N.

Csalfa hullámok

 

 

jún. 1.

M. Sz.

Hóhem

 

ua. az Otthon 1902. VI. 15-i számában

6.

A.

Mari a színész­vizsga után

 

 

14.

Egy.

Névtelen levelek

 

 

25.

Egy.

Életcélok

 

 

júl. 5.

Egy.

Az utolsó ünnepnap

 

 

II.

Egy.

A százéves ember

 

 

13.

M. G.

A rácsos kapu

 

 

13.

M. L.

Az arkanzászi kisasszony

DK.

 

23.

Egy.

Asszony a kosár­ral

 

 

27.

M. G.

A cselédek

 

 

29.

Egy.

A süvöltői pap

 

 

aug. 2.

K. H. K.

A treff király el­beszélése

 

 

3.

Hét

Kísértetek

VÍG.

 

3.

M. L.

Árva Liza

DK.

 

5.

Magys.

Kísértetek

VÍG.

vö. Hét 1902. VIII. 3.

10.

Bp.

Öreg honvédek

 

 

10.

M. G.

A dédapám képe

 

 

14.

M. G.

A tutajon

 

 

15.

D. Sz.

Száz Miatyánk

 

 

30.

M. G.

Az asztal végén

 

 

31.

Hét

A tunya Zathureczky

 

 

szept. 2.

Egy.

Kunyhók között

 

 

2.

Magys.

Éjjel

 

 

12.

Egy.

Az apró gentry Süvöltőn

 

 

13.

K. H. K.

A kaftán

 

 

14.

Magys.

A régi malom

 

 

18.

Egys.

Gyalogösvény

 

vö. M. Szle. 1899. VII. 30.

21.

Magys.

Se Kossuth, se Klapka?

 

 

28.

Magys.

Öngyilkosság

 

 

okt. 1.

Új V.

A rácsos kapu

 

vö. M. G. 1902. VII. 13.

5.

Hét

A lovodini csel

 

 

5.

M. G.

Ifjúságom

 

 

11.

Bp.

Régi cselédek

 

 

11.

K. H. K.

Guttman fia

 

vö. M. H. 1900. VI. 2.

26.

ÉNÚ.

A zöld ködmön

 

Gyula bácsi aláír.

29.

Bp.

Falumból

 

 

nov. 2.

ÉNÚ.

Sipka, a híres toronymászó

KF., E. HT.

A HT. c. kötetben A híres toronymászó címen

23.

ÉNÚ.

Szuronyt sze­gezz és előre !

KF.

 

23.

M. L.

A tarlón

DK.

 

dec. 7.

M. G.

A családi ezüst

 

 

16.

M. B.

Egy idegen jött alkonyaikor

NYCS.

vö. Müv. 1900 XII. 15. Ungi berkek címen

20.

K. H. K.

Múlt idők

 

 

25.

Bp.

A zöld kocsi

 

a mellékletben

1903

 

 

 

 

 

 

A KOMÁROMI FIÚ Történeti elbe­szélés (ifj.) Mühlbeck Ká­roly rajzaival Bp., 1903. Singer és Wolfner. 90 (6) l. Filléres könyv­tár 166—167.

 

 

Tartalom:

 

A komáromi fiú

 

vö. ÉNÚ. 1903. jan. 1.

 

 

A vörös Medveczky

E.

 

 

 

Sipka, a híres toronymászó

E. HT.

vö. ÉNÚ. 1902. XI. 2.

 

 

A fehérhajú fiú

PM.

azonos A lengyel fiú c. elbeszélés­sel

 

 

Szuronyt szegezz, előre!

 

vö. ÉNÚ. 1902. XI. 23.

 

 

NYÍRI CSEND Elbeszélések Bp. (1903) Lampel. 74 (2) l. Magyar Könyv­tár 347.

 

 

Tartalom:

 

Nyíri csend

 

vö. A. 1901. XII. 21.

 

 

Vízparton

 

vö. B. N. 1901. IV. 11.

 

 

Urambátyáméknál

 

vö. M. H. 1900. XII. 29.

 

 

Vad vizek men­tén

BE.

vö. N. N. 1901. V. 8.

 

 

Egy különös fiatalemberről

BE.

vö. P. N. 1902. I. 4.

 

 

Luzsányi

 

 

 

 

Rideg napok

 

vö. D. Sz. 1899. III. 1.

 

 

Ungi berkek

 

vö. M. B. 1902. XII. 16.Egy idegen jött alkonyatkor címen

 

 

Erdei történet

 

vö. Egy. 1899. III. 17.

 

 

POGÁNY MAGYAROK és egyéb elbeszélések (ifj.) Bp., 1903. Lampel. 64. l. Kis könyvtár 55.

 

 

Tartalom

 

Pogány magya­rok

 

 

 

 

A kis Toldi

HT.

 

 

 

A vén sétapálca

 

 

 

 

Miről beszélnek a mozdonyok

 

 

 

 

A vén toronyóra

 

 

 

 

A postás gyerek

 

 

 

 

A kis nyúl tör­ténete

 

 

 

 

A nagy harang

HT.

azonos a Rákóczi harangja c. elb.-sel

 

 

A vadember

 

 

 

 

A patkó

 

 

 

 

Az aranyszemű madár

 

 

 

 

A fehérhajú fiú

 

 

 

 

A koldus-királyfi

 

 

jan. 1.

B. T. H.

Tanyán

 

vö. M. Tp. 1901. I. 20.

1.

ÉNÚ.

A komáromi fiú

KF.

11 folytatásban III. 8-ig

4.

H.

Az asszonyfái szüret

DK.

Fási szüret cí­men is

4.

Bp.

A budai bakter

 

 

18.

M. G.

Tavaszi kaland

 

 

22.

A.

A dédapám képe

 

vö. M. G. 1902. VIII. 10.

22.

N.

Az asszonyfái szüret

DK.

folyt. jan. 23. és 24-én, vö. H. 1903. I. 4.

31.

P. N.

A vörös idegen

 

 

febr. 1.

Bp.

Az ördög nótája

 

 

1.

D. Sz.

Régi éjjel

 

 

1.

M. Szó

Az ötvenes évekből

 

 

4.

H.

Az öreg hajdú

 

 

7.

K. H. K.

Az ötvenes évek­ből

 

vö. M. Szó. 1903. II. 1.

8.

M. G.

A képesköny­vemből (Jel.)

 

 

8.

M. Szó

A nagyehető Simkovics

 

 

II.

A.

Az asszonyfái szüret

DK.

vö. N. 1903. I. 22.

13.

M. Szó

A pesti svihák

 

 

22.

M. Szó

A butus Szurmák

 

 

márc. 4.

M. Szó

Az árnyék

 

 

8.

Bp.

Az öreg zászló­tartó

 

 

8.

M. G.

Nyári pille (Jel.)

 

 

8.

M. L.

A vadkerti hősnő

 

 

27.

M. Szó

A kacér asszony

 

 

29.

Barcs

Tanyán

 

vö. B. T. H. 1903. I. 1.

31.

P. N.

Az elátkozott ház

 

 

ápr. 4.

K. H. K.

A kacér asszony

 

vö. M. Szó 1903. III. 27.

5.

ÉNÚ.

A vörös Medveczky

KF. E.

 

5.

M. G.

A bánat kopogtat

 

 

9.

P. N.

A francia leány

 

 

12.

Bp.

A nagyehető Simkó

 

vö. M. Szó 1903. II. 8.

12.

M. G.

Attila sírja

HT.

 

17.

N. N.

A kétéletű Szuhay

 

folyt. ápr. 24-ig

26.

M. L.

Otthon (Jel.)

DK.

 

máj. 1.

Bp.

A vén Kokas

 

 

1.

P. N.

Hol lakik Krotvai?

 

 

3.

N.

A báró halála

 

 

6.

H.

Az ármálista falu

 

 

10.

M. G.

A zsiványok öregapja

 

 

16.

K. H. K.

Hol lakik Krotvai?

 

vö. P. N. 1903. V. 1.

24.

Bp.

A nemzetiségi kutya

 

 

24.

ÉNŰ.

A garibaldisták

HT.

 

28.

H.

A bánat útja

 

vö. M. Tp. 1901. I. 5.

31.

M. L.

A püspök unoka­húga

DK.

 

31.

Új V.

A nemzetiségi kutya

 

vö. Bp. 1903. V.24.

jún. 7.

Bp.

Urambátyáméknál

NYCS.

 

13.

P. N.

A kis gróf

 

 

15.

D. Sz.

Utolsó látogatás

 

 

20.

H.

Vízparton

NYCS.

 

28.

Bp.

A pajkos palóc

 

 

28.

M. L.

A király meny­asszonya

DK.

 

júl. 5.

M. G.

A halk és sze­mérmes hang

 

 

8.

A.

A nagyehető Simkovics

 

vö. Bp. 1903. IV. 12.

9.

N.

A hónapos szoba

 

 

21.

H.

A varjú-tanyán

 

 

24.

N. N.

A varjú-tanyán

 

vö. az előbbivel

26.

M. L.

Az ügynök kis­asszony

DK.

 

aug. 2.

Bp.

A tarlón

DK.

vö. M. L. 1902. XI. 23.

8.

P. N.

Robinson kis­asszony

 

 

13.

H.

A bombay-i ember

 

 

14.

N.

A bombay-i ember

 

vö. az előbbivel

15.

K. H. K.

A cselédek

 

vö. M. G. 1902. VII. 27.

19.

P.N.

A láthatatlan arc

 

 

23.

Bp.

Tutajosok

 

 

25.

P. N.

Az utolsó Kacsari

 

 

szept.

T. V. L.

Egy kis gyertya kialszik

PG.

vö. P. N. 1902. III. 6.

3.

H.

Az utca végén

 

 

3.

P.N.

A szibériai sas

 

 

11.

K. H. K.

Kacsari

 

vö. P. N. 1903. VIII. 25.

11.

P. N.

Régi lányok szép hajáról

 

 

17.

B. N.

Az álmok hőse

ÁH.

folyt. szept. 26-ig

18.

H.

Krucsai pallosa

 

később A pallos legendája címen

22.

P. N.

A zsivány Barzó

 

 

okt. 1.

N.

Az utca végén

 

vö. H. 1903. IX. 3.

3.

K. H. K.

Erdei történet

NYCS.

 

4.

Bp.

Az első pipa (Népmese)

 

 

14.

H.

A csiholyi asszonybíró

 

 

21.

P. N.

A Rákóczi-birtok

 

később Úton címen is megj.

23.

H.

Zsivány-kaland

 

 

24.

Egy.

Történet az ör­dögről

 

 

25.

M. L.

Az újhelyi vásár

DK.

 

nov. 5.

P.N.

Kralovanszky csizmája

 

 

15.

H.

A nagyehető Simkó

 

vö. A. 1903. VII. 8.

19.

H.

A híres Tyukodi

 

 

dec. 1.

Bp.

A Rákóczi-legenda

 

 

1.

P. N.

Elment nagyapó

 

 

4.

A.

Hit szilvafa

PG.

 

6.

ÉNÚ.

Egy pár ócska csizma

 

Gyula bácsi aláír.

8.

A.

Izsépi macskája

 

 

12.

H.

A régi fogadó

 

 

15.

D. Sz.

A pallos legendája

 

vö. H. 1903. IX. 18.

16.

M. B.

Babonás történet

 

 

20.

ÉNÚ.

A holicsi út

E.

Gyula bácsi aláír.

24.

H.

János apostol

 

 

25.

H.

Anjou-legenda

 

a mellékletben

25.

N. N.

Kísértetek

VÍG.

vö. Magys. 1902. VIII. 5.

27.

Bp.

A káromkodás

 

 

29.

A.

Kísértetek

VÍG.

vö. N. N. 1903. XII. 25.

 

T. V. L.

Vörös férfi, szőke leány

 

keltezés nélkül

 

T. V. L.

Névtelen levelek

 

keltezés. nélkül, vö. Egy. 1902. VI. 14. 1

 

T. V. L.

A vadkerti hősnő

 

keltezés nélkül, vö. M. L. 1903. III. 8.

 

 

Az elveszett em­ber

 

Agrár album az 1904. évre (a H. 1903. XII. 5-i számában meg­jelent hirdetés alapján)

 

 

Sóstói románc

 

Pesti Hírlap Nap­tára az 1904. évre

1904

 

 

 

 

 

 

A DÉVÉNYI FAZEKAS Elbeszélés (ifj.) Bp., 1904. Singer és Wolfner. 45 (3) l. Filléres könyv­tár 184.

 

 

 

 

A DÉVÉNYI FAZEKAS Elbeszélés (ifj.) 2. kiadás Bp., (1904) Sin­ger és Wolfner. 47. l. Piros Könyvek 45.

 

 

 

 

ROBINSONOK A KÁRPÁTOK KÖZÖTT (Elbeszélés ifj.) Bp., 1904. Singer és Wolfner. 44 (2) l. Filléres Könyvtár 199.

 

 

 

 

TÚL A KIRÁLYHÁGÓN Elbeszélés (ifj.)Bp., 1904. Singer és Wolfner. 48. l. — (A bo­rítékon: A Két vándor címmel.) Filléres Könyv­tár 176.

 

 

 

 

TÚL A KIRÁLY­HÁGÓN Elbeszélés (ifj.) Bp., 1904. Singer és Wolfner. 48. l. Piros Könyvek 43.

 

 

jan. 3.

Bp.

A tótok csizmája

 

 

3.

Hét

A fekete fa

 

 

3.

K. Cs. L.

A kis negyvennyolc

 

vö. P. N. 1902. III. 30.

3.

O. V.

Vörös férfi, szőke leány

 

vö. T. V. L. 1903. 100. sz.

3.

T. V. L.

Nyári éjszaka

 

vö. Egy. 1898. VII. 7.

8.

H.

Frivol hagyaték

 

 

9.

P. N.

A gyermekek apja

 

 

10.

ÉNÚ.

A farkasbunda

 

Gyula bácsi aláír.

12.

A.

Frivol hagyaték

 

vö. Hazánk, 1904. I. 8.

17.

T. V. L.

A közigazgatási menyecske

 

 

23.

Bp.

Rákóczi útja

 

 

27.

H.

Út a faluba

 

 

31.

ÉNÚ.

A zöld kaftán

 

 

febr. 7.

ÉNÚ.

Gyula vadász

 

 

14.

Bp.

A zámolyi asszonyok

 

 

14.

T. V. L.

Az asztal végén

 

vö. M. G. 1902. VIII. 30.

19.

H.

A zászló

 

 

20.

A.

A zászló

 

vö. az előbbivel

21.

ÉNŰ.

A Krimóczy hu­szárok

E.

 

23.

P. N.

A furfangos kísértet

 

 

márc. 1.

H.

A becsületes Gombos

 

 

2.

N. N.

A becsületes Gombos

 

vö. az előbbivel

11.

H.

A régi malom

 

vö. Magys. 1902. IX. 14.

13.

A.

A régi malom

 

vö. az előbbivel

16.

B. H.

A Szurdoki szél­kakas

ÁH.

 

20.

Bp.

Az eltűnt halál­raítélt

 

 

20.

ÉNÚ.

Pribéki uram mentéje

E.

 

22.

P.N.

Öreg szekér, fakó hám

 

 

ápr. 1.

H.

A híres Szénfi egyik felesége

 

 

3.

Bp.

Az elátkozott ház

 

a mellékletben, vö. P. N. 1903. III. 31.

3.

P. N.

Kis sárga ház

 

 

10.

Hét

A holt asszony udvarlója

SZSZ.

 

12.

P. N.

Öreg írnokok szobájából

SZSZ.

 

16.

Újs.

A bölcsesség mustármagva

SZSZ.

 

20.

H.

Régi-régi szél­malom

 

 

27.

P. N.

A régi asszony varázsa

 

 

máj. 1.

Bp.

Pribéki uram mentéje

E.

vö. ÉNÚ. 1904. III. 20.

1.

T. V. L.

A nyári pille

 

vö. M. G. 1903. III. 8.

6.

Új Sz.

Emlékek Hoffmanról

 

ismétlés, vö. Új Sz. 1900. V. 27.

8.

ÉNÚ.

Sárga csizma ezüst sarkan­tyúval

 

 

8.

M. L.

A mesék leányai

DK.

 

8.

T. V. L.

Nádas hangok

 

vö. N. 1901. X. 30.

10.

H.

A holt mese­mondó

 

 

12.

Újs.

Nyíri pajkosok

SZSZ.

 

14.

P. N.

Öreg írók

 

 

15.

Bp.

Hadúr fiai

 

 

17.

B. H.

A megye vizslája

ÁH.

 

26.

H.

Tahi nevetése

 

 

27.

Újs.

A királynő főztje

SZSZ.

 

29.

Bp.

A losonci tűz

 

 

29.

Hét

Az öreg kasznár

SZSZ.

 

31.

P. N.

Öreg idő

SZSZ.

 

jún. 4.

H.

Régi falusi ház

 

 

11.

P. N.

A két Szlabóczky

 

 

15.

Újs.

Az elátkozott nek­tár

SZSZ.

 

15.

T. V. L.

A segélykérvény sorsa

 

 

19.

M. Szle.

Az első

 

K. Gy. aláír.

21.

P. H.

Családi hagyo­mány

 

 

24.

H.

Az ördög fája

 

 

25.

Újs.

A nagymama levelei

SZSZ.

 

26.

Bp.

A nevetés

 

 

26.

M. L.

Nagyanyáink di­vatja

DK.

 

28.

P. N.

A régi fogadó

 

vö. H. 1903. XII. 12.

29.

H.

Az utolsó nagy rabló

 

 

júl. 1.

Újs.

A fehérlábú Gaálné

SZSZ.

 

6.

A.

Az ördög fája

 

vö. H. 1904. VI. 24.

7.

H.

Ó-emberek járása

 

vö. P. H. Naptára az 1899. évre

8.

Újs.

Az utolsó vendég

 

 

12.

P. N.

Asszonyok sarkantyús csiz­mában

 

 

13.

H.

Egy vén különc

 

 

16.

A.

Ó-emberek járása

 

vö. H. 1904. VII. 7.

16.

Újs.

Bárány a medvével

 

 

17.

Bp.

A sárga csizma

 

 

17.

T. V. L.

Kísértetek

 

vö. A. 1903. XII. 29.

19.

H.

Az utolsó alispán

 

 

22.

H.

Az enyickei me­nyecskék

SZSZ.

 

23.

P.N.

Egy öreg legény és házatája

 

vö. M. H. 1900. I. 27.

24.

Bp.

A folyóparton

 

vö. M. H. 1900. IX. 2.

31.

Hét

A háromlábú tyúk

 

 

31.

T. V. L.

Régi nótákból

VÍG.

 

31.

Jöv.

A gárdista

ÁH.

a kötetben Az öreg gárdista címen

aug. 3.

Újs.

Lápvirág

 

 

5.

H.

A zuboki bocskorok

 

 

6.

A.

Egy vén különc

 

vö. H. 1904. VII. 13.

10.

H.

Reggeli hangver­seny

 

 

18.

Újs.

Az ördög alszik

 

 

21.

M. Szle.

Az unoka

 

K. Gy. aláír.

28.

Bp.

Az arkánzászi kisasszony

DK.

vö. M. L. 1902. VII. 13.

28.

Új I.

Niki gróf vendégei

 

 

30.

Újs.

Egy bolondos vég­rendelet

 

 

szept. 1.

Nagyb.

Luzsányi

NYCS.

 

2.

H.

Csárdában

 

 

3.

Bp.

A szerzetes

 

a Lusta csíki gvardián c. elb. (megj. P. H. 1899. IV. 29.) változata

4.

Új I.

A tarka kandúr

 

 

11.

M. Szle.

Nyári éjjel

 

K. Gy. aláír.

14.

H.

Őszi vendég

 

 

15.

N. N.

Őszi vendég

 

vö. az előbbivel

17.

P. H.

Krucsay pallosa

 

vö. D. Sz. 1903. XII. 15.

18.

A.

Őszi vendég

 

vö. N. N. 1904. IX. 15.

18.

ÉNÚ.

Komoróczy csiz­mája

E.

Gyula bácsi aláír.

20.

H.

Magányosság

 

 

20.

Újs.

A ravasz Herepi

ÁH.

 

25.

Hét

Egy sikkasztás története

SZSZ.

 

25.

T. V. L.

Az ördög nótája

 

vö. Bp. 1903. II. 1.

29.

H.

Piros papucsok

 

 

okt. 1.

Új Sz.

Susog a kukorica

 

vö. M. G. 1898. IX. 4.

2.

Bp.

Nagyapó

 

 

4.

Újs.

Gaál Mári

 

 

5.

N. N.

Bosonkáné pa­pucsai

 

 

9.

ÉNÚ.

A törpe trombi­tás

E.

 

9.

M. L.

A régi királyok

 

 

9.

Új I.

Az utolsó tábla­bíró

 

 

21.

A.

Csárdában

 

vö. H. 1904. IX. 2.

22.

Bp.

Az utolsó lengyel

 

 

29.

N.

Öreg honvédek

 

vö. Bp. 1902. VIII. 10.

30.

M. L.

Kállayné

DK.

 

nov. 4.

P. N.

Egy híres mulattatóról

HSZ.

másutt Egy jeles mulattatóról cí­men

12.

Újs.

Az utolsó nemesi felkelés

PG.

 

13.

Új I.

Régi por

 

K. Gy. aláír.

13.

T. V. L.

Egy öreg szív búja

 

vö. P. N. 1902. III. 19.

17.

N. N.

Bujdosók kora

 

 

20.

Bp.

Egy régi kép

 

 

29.

Bp.

A híres Józsák

 

 

dec. 22.

P. N.

Az ősök

HSZ.

 

25.

B. T. H.

Öreg honvédek

 

vö. N. 1904. X. 29.

25.

Bp.

A nyíregyházi jegyző

 

a mellékletben

25.

ÉNÚ.

Thurzó György fia

E.

 

 

 

Öreg házak

SZSZ.

Az Athenaeum nagy képes nap­tára az 1905. évre
A SZSZ. kötet­ben Ócska házak címen

 

 

Az enyicki tótok

 

Az Én Újságom Naptára az 1905. évre

 

 

A kivert bika

 

Pesti Hírlap Naptára az 1905. évre

 


 



[1] Kelemen László: Krúdy Gyula. (Bölcsészdoktori értekezés.) Szeged, 1938. Magyar Irodalomtörténeti Intézet. 131 (1) l. Értekezések a M. Kir. Ferencz József Tudományegyetem Magyar Irodalomtörté­neti Intézetéből. 17.

Perkátai László: Krúdy Gyula. Szeged, 1938. Délmagyarországi Hírlap-Nyomdavállalat 131 (1) l. — (Az előbbi mű álnévvel meg­jelent változatlan címlapkiadása.)



[i] Kozocsa Sándor felfedezése.

 

(A fehérlábú Gaálné. I. köt.
Bp. 1959, Magvető. 639-698. p.)