A szabadság csillaga

 

Harminc esztendővel a Rákóczi-szabadságharc leverése után játszódik ez az ifjúsági Krúdy-kisregény, amely elő­ször hetvenegy éve jelent meg apáink és nagyapáink gyer­mekkorának kedvenc lapjában, az Én Újságomban. Szín­helye Késmárk városa, ahol a polgárok örök hűséget es­küdtek Rákóczinak. Tehát a Szepességben vagyunk, Krú­dy gyermekkorának, algimnáziumi éveinek ama színte­rén amely majd később, az érett elbeszélésekben és regé­nyekben annyiszor visszatér. Itt most egy történelmi anek­dotának ad keretet, egy regényes történetnek: fele való­ság, fele álom, egyrésze hiteles krónika, nagyrésze írói le­lemény.

Amikor Rákóczi Ferenc idősebb fia, a Bécsben nevel­tetett József a török szultán erdélyi trónkövetelőjeként haddal Magyarországra készült, az egykori kurucok moz­golódni kezdtek. Ekkor jutott el a feléleszteni remélt for­radalom szikrája Késmárk városába is, ahol a Jávorno­kiak voltak a főbírók. Jávornoki András hiába próbál meg józan ésszel ellentállni; apja, a volt kuruc és diák fia, a mozgalom élére áll. De minden csak ábránd, és bármen­nyire is szép a lelkesedés, az álmaikra hallgatók tönkre te­szik a várost, a Jávornoki családot. Ám a „szabadság csil­laga” Késmárk vesztével és a Rákócziak halálával sem tűnt el. Ragyogva ott maradt a Kárpátok feletti égbolto­zaton – vallják Krúdy hősei.

Ezt a regényes történetet írta át ügyes kézzel rádióra Závori Lajos. Az Ifjúsági Rádiószínpad bemutatóját Déri Éva és Orosz György rendezte ízléssel, stílusosan. Az elő­adás a Miskolci Nemzeti Színház művészeinek közremű­ködésével szép hangokat, tehetséges színészeket szólalta­tott meg. Mindenekelőtt Markaly Gábor átélt alakítását, Környei Oszkár sikeres karakterfiguráját, Füzessy Ottó árnyalt szerepfelfogását, Péva Ibolya lírai szólamát emlí­tenénk meg a színvonalas együttesből. De elismeréssel szól hatunk Pálffy György, Ábrahám István és Csapó János jó alakításairól is. A szereposztás egyetlen hibája, hogy Já­vornoki András és Jávornoki János között a fiú-apa vi­szonyt, vagyis a korkülönbséget a hangkarakterek különb­sége nem éreztette. De ez igencsak apróság ahhoz az öröm­höz mérve, amelyet a romantikus ifjúsági regénynek, Krú­dy ez ifjúkori írásának szép megszólaltatása szerzett – ­gondoljuk – nemcsak a fiatalabb korosztályok hallgatóinak.

Barta András

 

(Film Színház Muzsika, 1972/5. /január 29./ 21. p.)