KRÚDY GYULA „MAGYAR TÁJAK” Magyar Heli­kon 1959. — Egyre fejlődő könyvkiadásunk nem csupán szép külsejű, hanem felette becses belső tartalommal bíró könyvvel lepte meg az értékes, irodalmi rangú könyvek kedvelőit. Krúdy Gyulának a századelő nagy írójának hír­lapokból összegyűjtött és válo­gatott cikkeit, karcolatait dr. Kozocsa Sándor gondozásában bocsátotta közre a Magyar Helikon. Erről a könyvrőlolvastában, vizsgálatábannem jut más jelző az eszembe, mint tündéri! Pfannl Egon­nak a könyvet díszítő rajzai annyira illenek Krúdy szép­séges írásaihoz, hogy egy-egy képnél hosszasabban elidőzik az olvasó.

Krúdy Gyulának minden egyes könyve annyira leköti az olvasót, hogy befejezetle­nülholnapra éltévéta­lán meg sem tudunk válni tőle. Írásainak hangulata, cso­dálatosan szép stílusa, láttató ereje sokunk által ismert és magasztalt, de ez a könyve még annyiban is pluszt jelent számunkra, hogy vágy kél bennünk bebarangolni a Nyír­séget, a Dunántúlt, a Tiszán­túlt és mindazokat a helyeket ahová könyvének soraiban elvezet bennünket.

Nem is tudom melyik írá­sát magasztaljam? Szülő­földjea Nyírség, ebben is méginkább Nyíregyházárólszóló gyönyörködtető vallomá­sát-e, vagy az „Aranyember” megszületésének körülményeit elmondó, Jókait szívközelbe hozó, Balatonfüredről írott, álomszerű írásképeit-e?

A magyar nyelv egyik leg­nagyobb művészeKrúdy Gyula könyvbeli hősei iserényeikkel, hibáikkal útitár­sainkká válnak, amidőn a könyv olvasása közben be­kalandozzuk hazánk szeretett, szépséges tájait, és mint sze­mélyes ismerőssel ott bolyon­gunk például Vietorisz József­fel az egykori pocsolyás utcáNyíregyháza városiassá szépült, kövezett útjain, ame­lyeket a tirpák jólét és szor­galom olyan palotákkal övez, hogy ezek a pompás épületek elvitatják a régi megyeszék­helytől Nagykállótól az elsőséget.

 

*

 

„PEST-BUDAI SÉTÁK” címmel jelentette meg a Ma­gyar Helikon KRÚDY GYULA hírlapokban, folyóiratokban közölt tollrajzremekeit, illetve azoknak példányát. A sok sze­retettel és mégtöbb hozzáértéssel történt válogatás dr. Kozocsa Sándor munkája. A cím nem egészen találó, a belső tartalmat nem fejezi ki, hiszen ebben a könyvben nem utcá­kat, városrészeket ismerünk meg, hanem a benne élő em­berek kisebb-nagyobb örömeit, szenvedéseit — magát az életet!

Pfannl Egon korabeli képek, metszetek alapján készült rajzai nemcsak díszei a könyv­nek, hanem a csodálatos művészettel megírt apró történeteket hűségesen kifejező alkotások.

Ha kötetekre menő történel­mi tanulmányokat olvasnánk össze, akkor sem nyerhetnénk hűbb, igazabb és legfőbbképpen tanulságosabb ismerete­ket a pest-budai elsővilágháborús életről, emberekről s magáról a városról, mint Krú­dy remek írásaiból.

Krúdy csodálatos művészet­tel, gyönyörűen, költőien zen­gő sorokkal hozza elénk a múltból egy örökre letűnt korszak — de mégiscsak a mi mai, szép és szeretett Pest-Budánk elődjének — visszahozhatatlan és egyáltalán nem óhajtott, régi életét: svindle­reinek, kétes erkölcsű nőinek és hamis illúziókban élő, dol­gozó szegény embereinek min­dennapjait.

Minden, városát szerető pest-budainak, és fővárosára büszke magyarnak figyelmébe, szeretetébe ajánljuk ezt a kü­lönös gonddal és hozzáértéssel készült könyvet, amelynek so­raiból, képeiből az első világháború utáni és előtti Pest-Buda, Margitsziget és Óbuda emberei, tájai, hangulata jelennek meg előttünk, és vissza­pillantást nyerhetünk az akko­ri Pest-Buda nyomorúságából elkívánkozó író jóvoltából a Vörösmarty-korabeli város­életbe és szinte testközelbe ke­rülünk a Hatvani utcán szónokló Jókaival is, akit kortársai nem görögtüzes megvilágításban láttak, hanem a maga emberi mivoltában, mert hi­szen a kortárs sohasem annak látja kora nagy szereplőit, aminek mi, késői utódok.

Ennek a „nemcsak szórakoztató, andalító, lelket üdítő, de bölcsességével tanítani is tudó” kötetnek olvasása közben felmerül bennünk a gondolat, hogy Krúdy nagy művészettel megírt, megsárgult napilapok hasábjain rejtőző, közel tízezernyi ilyen apró remekeiből elég-e, amit a „Pest-Budai séták” nekünk megmutatnak?

Általában nincs szokásban az előállító nyomdát is dicsérni, de mi megcselekedjük, és a Kossuth-nyomdát, a könyv létrehozatalánál bábáskodó mindenegyes szakembert, munkást az elismerés szavával illetünk.

Sok ilyen könyvet — maiakat is — fővárosunkról, és szép hazánk más városairól, tájairól, hadd ismerje meg a dolgozó nép minél jobban azt az országot, amely végre teljesen és elvitathatatlanul az övé.

Borsi D. József

 

(Evangélikus Élet, 1959/14. /április 5./ 4. p.)