Vasárnap este

Szindbád kikötője

 

A betévedt, bátor­talan idegen nagyfröccsöt kért. A ven­dég után járkálás hosszú életútját kita­posott pincér szemé­ben csendes szemre­hányással kiigazí­totta:

Igenis, egy fröccsöt...

S miközben kint a csapos a szódát en­gedte a vastag pohár­ba, azon gondolko­dott, ki lehet az, aki nem ismeri az itteni szokásokat, a kocs­mai törvényeiket. Mert nincs nagyfröccs, nem is volt soha, csak fröccs, így magában, s mellette aki kedvelia kisfröccs.

Ez történt most, va­sárnap este, mikor a régi, öreg kocsmák hagyományai talán kezdenek újra feltá­madni. Az az idő, amikor születtek, oly messze, mint a gyer­mekkori álom, de most egy új óbudai kocsma feltámadásán éledezik. Kik hozták e szokásokat, nem tudni. Regényalakok, álomfiak, ködlovagok, aztán húsból-vérből való emberek, akik Óbudán születtek, s egy életet éltek le a kocsmák festett asz­talánál s még utolsóelőtti útjuk is az ecetfával árnyékolt hűs udvarra, a régi helyre vezetett. Óbu­dai polgárok, akik év­tizedek során nem mentek át a hídon, s lassan elfeledték a pesti városi szokáso­kat. Az öreg kocsmá­kat egyszer, nem is oly régen megszün­tették, de élnek a ré­gi szokások, s most új otthonra találnak egy új kocsmában, itt Óbudán.

A régi kocsmák fá­radt vendégei már mind elmentek. Öreg sírkertekbe, a Farkasrétre, a Kerepesi útra, a legtöbben ide, az óbudai temető csendjébe, az egykori szőlősdombok alá. De most a hírre felfigyel­nek. Új kocsma, végre kocsma nyílt Óbu­dán, a piszkos sönté­sek, ócska csapszé­kek, talponállók, bű­nözők törzshelyéül választott italboltok helyett. Kocsma, ahol régen éltek, álmod­tak. alkottak írók, új­ságírók, színészek, kü­lönös és oly minden­napi emberek. A leg­nagyobb mindenek között, Krúdy, életé­nek csak két igaz te­rületét ismerte: a Nyírséget, ahol szüle­tett és Óbudát, mely­nek ilyen csendes ki­kötőjében pihent meg Szindbád. Aztán a többi hajósok, magá­nosok, kiket az élet kergetett, hivatásos bohémék, irodalmi főpincérek, lumpok, s tisztes polgárok, lóversenyek hőseiezeknek régi kocs­mája közül nyitott újra egy kaput Óbu­dán.

Kijönnének ide most a régi újságírók is, akik így tavasz vé­gén megérezték a bor ízén, hogy a hegyol­dalakon már új haj­tásba fakadt a szüret­re érő termés. Dió­szegi Miklós, a nagy bohém, Oláh János, Várkonyi Titusz, az­tán öreg rendőri ri­porterek, kopott tör­vényszéki tudósítók, s mindig elegáns szín­házi újságírók. Ki­jönne Márai Sándor is, aki az önmaga fe­lett elmondott halotti beszédében nemcsak a Mikó utca hét gesz­tenyefáját siratta, ha­nem egy idegen világ­ban kereste hiába Óbuda csendjét, egy ilyen finom kocsma illatát, a fröccs simo­gató szelídségét. Mind kijönnének a régiek, éjszakai szerkesztők, öreg bohémék, külön­cök, pincérek, kijön­nénekÓbudára, erre az eseményre.

Mert ez a táj min­dig a régi marad, s itt az új helyen, a régi pincér is úgy gondoskodik a vendégről, mint azt hajdan tette Hickman, Flesszer Anna, Táhler, vagy a Kéhliek. Még friss a festékszag, de a régen ízlelt kocsmaillat nemsokára úgy fo­gadja a betérőt, mint a hű házőrző a hosszú útról hazajött gazdát. Itt nincs zaj, civódás, italosok dor­bézolása. Ide most is, mint régen, nem inni, hanem élni járnak az emberék. Itt a me­rengés ünnepélyes helyén feledkezést, terveket ad a bor, a magános ivások.

Óbuda vasárnap este. Csend, távol a város. Itt nincs szen­záció, neonfény, kör­úti tömeg az utcán. Csak régi-új kocsma van, békesség, munka utáni nyugalom és az esti csend betakar mindent, mindent, mint a végtelen jó­szándék. Szól a sram­lizene, a szarvasagancs-csillárban opál izzók égnek, de a sok jó igyekezet mellett kár, hogy e régen óhajtott kis tanyát tiroli csárdának nevez­ték.

Hiába e név,Óbudán vagyunk. A Lajos utca köveit be­takarta fátylával a szürkület, s régen összetaposta az idő a vörös postakocsi utol­só nyomait is, amint a távoli hegyek felé igyekezett...

Dömötör László

 

(Hétfői Hírek, 1957/3. /május 20./ 2. p.)