Könyvjelző

 

KRUDY GYULA:

„Rezeda Kázmér szép élete

 

Három Krúdy regényt kap kézbe az olvasó ebben kötetben. A második az első folytatásának tűnik, bár tíz évvel hamarább látott napvilágot. A harmadik a kettő között született, 1925-ben, és Rezeda különc, vidéki rokona a főszereplője,

A Nyírség, annak is a „fővárosa”, Nyíregyháza adta a magyar irodalomnak Krúdy Gyulát. Mennyi titkot, fázós borzongást őriznek e vidék kopasz homokdombjai, nyárfás árokpartjai. Az elnyúló lapo­sok vékony ködöt eregetnek a tájra, s ettől még a száraz napraforgó is megénekelnivalóra szépül.

Mi jellemezné jobban Krudyt, mint éppen e táj: a szülőföldje? Hangja, akár a magánosan búgó. improvizáló gordonkáé. Csupa vízió­kat sodró zene minden sora. Valami megfejthetetlen titok lappang szavai mögött, valami, amit nem lehet megfogalmazni. Talán ezért is teremt szükségszerűen zenei asszociációkat.

Mindenre van szava, képe, hasonlata, s azonnal megejtő hangula­tot ad. Életre kelnek könyveiben a színek, a szagok, az ízek, a han­gok. Rezeda Kázmér szép kedvesének, Császár Fruzsinának fehér, telt nyakszirtje olyan érzékletesen elevenedik meg előttünk, hogy arcunkba csap az illata; a nagy kópé elhagyatott, porlepte szobájában — nemcsak olvassuk — a fülünkkel is halljuk a vénségesen vén óra rozzant harangjátékát; s az utolsó Gavallérral együtt nyeljük a ho­moki vinkót, s együtt csókoljuk Flórika szemérmetesen csókéhes száját. Sohasem lehet egyszerűen csak olvasni — végig kell élni.

Jókai után a legédesebb szavú elbeszélőnk, a magyar félmúlt nagy visszaálmodója. Nem kesereg, nem ostoroz, csak álmodik és ír. Alak­jait könnyedén lebbenti át a valóságból a fantasztikumba.

A Szépirodalmi Kiadót és Csillag Verát dícséri, hogy a könyv borítólapja első ránézésre azonnal Krudy-s hangulatot teremt. Talán lesznek, akik Csernus Tibor illusztrációit idegenkedve fogadják, de én úgy érzem, hogy találóbban nem eleveníthette volna meg Krudy foszforeszkáló félvaló-félálom világát.

FÁBIÁN ZOLTÁN

 

 

(Magyar Ifjúság, 1957/41. /szeptember 21./ 4. p.)