Krúdynál mindig ősz van

Beszélgetés A vörös postakocsiról Darvas Ivánnal és Kapás Dezsővel

A zsinórpadról leereszke­dő kortinán Szinte Gábor rajzai idézik Krúdy szür­realista álomvilágát. A Víg­színház Krúdy-lázban ég: próbálják A vörös postako­csit.

Az első meglepetés: a darab nem dramatizálás, ha­nem önálló Krúdy-dráma. Ő maga írta, a híres regé­nyével azonos című, de at­tól nagyon sokban eltérő darabot.

– De azért ugye Alvinczy Eduárd és Rezeda Kázmér szerepel benne?

– Hát hogyne. Én va­gyok Alvinczy, Rezeda pe­dig Tahi-Tóth László lesz – mondja Darvas Iván.

MINDEN SZÓ AZ ÖVÉ

– S az ötvenesztendős Krúdy-darab azonmód ke­rül színre, ahogyan az író megírta?

– Némi változtatással – mondja Kapás Dezső ren­dező, aki hosszú hónapok munkájával készült fel az átdolgozásra s az előadás­ra. – Amit a szerzővel sajnos, már nem javíttathat­tam a darabon, magam vé­geztem el. De minden mon­dat, minden figura Krúdyé.

Milyen drámaíró Krú­dy?

Engem két íróra em­lékeztet. Az egyik Csehov. A másik: Lorca – mondja Kapás.

...és mindenekelőtt: Krúdy! A szürrealizmusnak és az impresszionizmusnak az a keveréke, ami csak őrá jellemző – véli Darvas. – Bármily furcsa, ez a darab attól jó, hogy Krúdyt nem érdekelték az akkori dramaturgia szabályai. Ezt az álomvilágot kétféle módon lehet felidézni. Vagy na­gyon ismerni a színpadot, birtokában lenni a teatrali­tás minden eszközének, vagy gátlás nélkül fütyülni ezekre.

Hadd bizonyítsam ezt egy példával – teszi hozzá a rendező: – Az egyik zá­rójeles szerzői instrukció így hangzik: „A következő jelenetek, mint álomképek játszódnak le.” Ilyen inst­rukciót csak az a szerző ad­hat, akinél a reális jelene­tek is olyanok, mint az álomképek, s nem kell a való és a képzelt világ kö­zött ugrálni.

AZ „AHOGY” A LÉNYEG

Amikor elolvastam a darabot – emlékszik Dar­vas —, sokszor jutott eszembe: ki ez a teljesen mai, modern szerző, aki ezt írta? Az is sokszor felötlik bennem, ha franciának születik... Az egész világ ismerné! Persze ez lehetet­len. Krúdy csak itt szület­hetett, csak ebből a század eleji, nyírségi pesti televényből nőhetett ki. Világ­szerte most éli reneszánszát ez a fajta költői színház. Weingarten például, akit nemrég fedeztünk fel mi is: reveláció volt. S tessék: 50 évvel ezelőtt egy parlagi, elmaradott országban, vala­ki mindezt feltalálta már!

– S a darab itt hevert élettelenül, és heverne továbbra is, ha dramatur­gunk, Radnóti Zsuzsa fel nem fedezi a színház szá­mára – így Kapás. – Évek óta vágyom egy darabra, ahol a viszonylatok termé­szetesek, ahol szerelem van, de nem két testvér, vagy anya és fia, vagy két férfi között, hanem bármily fur­csa: egy férfi és egy nő között...

– Igen, de ez a közhelyszerű természetesség csak ezen a szinten éled fel! – vágja közbe a színész. – Ha ez a darab csak arról szól, amiről szól: öreg férfi szeret fiatal lányt, fiatal lány nem szereti öreg férfit, hanem fiatal fiút, fiatal fiú viszont nem szereti fiatal lányt... a darab nem ér­dekes. Krúdynál az „ahogy” a lényeg. Ahogy a költészet, mint egy lassan hömpölygő őszi köd, körülfogja az em­bert. Az előbb Lorcáról volt szó. Igen. Krúdy is egy ki­csit a föld fölött lebeg, mint ő. De: Lorcánál minden tűzvörös, arany, Krúdynál pasztellzöld, halványsárga. Krúdynál mindig ősz van.

Eljátszani, elmondani is úgy kell majd a darabot, mint egy verset.

RÉGI ÁLOM

– Örömét leli ebben a stílusban?

– Óriási élvezet! Má­gikus varázsa van minden szónak. Itt elvész, aki ha­gyományos módszerekkel közelíti meg a szerepet. Itt megbukik a lélektani figuraformálás, megbukik min­den naturalista, sőt reális ábrázolás – tűnődik Alvinczy Eduard alakítója és hozzáteszi: – 17 éves vol­tam, amikor az első Krúdy- könyv a kezembe került, az Őszi versenyek. Azóta kí­sértenek figurái. Mindig ál­modoztam egy filmről; egy Krúdy-filmről. Persze Re­zeda Kázmér is szerepelt volna ebben a filmben és persze én lettem volna Re­zeda. Végül 1968-ban meg­valósult ez a régi álom. Igaz, nem film lett belőle, hanem színpad és ... hát igen, már nem Rezeda va­gyok, hanem Alvinczy.

Fencsik Flóra

 

(Esti Hírlap, 1968/262. /november 6./ 2. p.)