Habent sua fata libelli...

 

Köztudott, hogy 1931-ben, Kosztolányi ajánlatára a ma­gyar Pen Club két írót szán­dékozott megjutalmazni az „év legjobb könyvéért”. Úgy hatá­roztak, hogy Móriczot és Krú­dyt jutalmazzák először.

Az író lánya így ír erről: „...de hol van ez a Krúdy könyv? Már hosszabb ideje nincs kiadója s még kilátása sincs, hogy legyen.

Végre, végre, lázas idegtépő napok, hetek, tárgyalások ered­ményeképpen a Hungária- nyomda tulajdonosa, Bródy kö­nyörült meg rajtunk s hitelbe kinyomtatta a szerző váloga­tott »Az élet álom« című novelláskötetét. Bár csak október végén fogtak hozzá, mégis kö­telezettségük szerint, az év utolsó napjára, dec. 31-re elké­szültek vele a derék nyomdá­szok. Mázsás teher hullott le róluk. Most már lesz mit meg­jutalmazni, ha ugyan nem aka­dályozzák meg Kosztolányi el­gondolását. Ennek a könyvnek a megjelenéséről, a díj remé­nyétől felcsigázva, fiatalos hetykeséggel, így ír a Literaturában:

»Mulattat (és életben tart) a munka, ugyanazért nem na­gyon ijedtem meg, amikor ré­gebbi könyveim kiadói közöl­ték velem, hogy szerződéseiket, amelyek az író kezét elég szo­rosan megkötötték esztendő­kön át, a folyó évben, az Úr­nak alig elbeszélhető 1931-iki esztendejében nem tarthatják meg és azt felbontják, habár régebbi könyveimet már elad­ták... Végtére, ötvenedik könyvemnél és az ötvenes éveimben eljutottam oda, hogy »önállósítani« kellett maga­mat, hogy kedvemet, munka­körömet, vagyonomat, gaboná­mat, termésemet kellően gyümölcsöztessem... A csalódás talpraállított, mert még min­dig szerencsés embernek gon­doltam magam... Nem halok bele! mondtam magamban, mint annyi másszor. És fel­csaptam a magam könyvei ki­adójának...«” (Krúdy Zsuzsa, A második család, Krúdy Em­lékkönyv, 1964. 60—61.)

Ezek volnának az előzmé­nyek... És most következik a „habent sua...

Az antikváriumban böngész­tem. Elég kopott Krúdy könyv akadt kezembe. „Megvan” — gondoltam — és letettem. Nem így P. Gy. barátom. Másnap ő megvette a könyvet, mert de­dikált volt!

A szöveg, Krúdy utánozha­tatlan írásával és lila tintával a következő:

Hosszú gyötrelmek, testi szenvedések, álmatlan éj­szakák, imádkozások és káromkodások után első példánya annak a könyvnek, amely a Hungária nyomdából, Fellner és Biró művezető urak segítségével, Kosztolányi Dezső jótállásával nap­világra került.

Bár ne szenvednének annyit olvasói e könyv­nek, mint a novellák szerzője, amíg írta, kinyom­tatta és kiadta könyvét.

Krúdy Gyula

1931. Óbuda.

A szenvedések ágyában.

Kié volt a könyv? Kié le­hetett? Hogy került az antik­váriumba? Ez a „habent sua...” És erre talán nem kapunk vá­laszt soha.

FICZAY DÉNES

 

(Útunk /Cluj-Kolozsvár/, 1973/23. /június 8./ 4. p.)