Itt olyan csodálatosan görbülnek a háztetők

Képek Krúdy Budapestjéről

Ötesztendős volt a gyermek Bu­dapest, mikor nagy szerelme­se, Krúdy Gyula megszületett.

1878-ban Nyíregyházán látta meg a napvilágot, de 18 éves ko­rában, a millennium évében Bu­dapestre kerül, s 1933-ban bekö­vetkezett haláláig csaknem vala­mennyi művében, nagy regényé­ben, novellájában, krokijában, karcolatában a századforduló, s a század elejének Budapestjét is­mertette, bemutatta, felfedezte.

Számtalanszor ír Podmaniczky Frigyesről, a „kockás báró”-nak is emlegetett úrról, a Közmunka Tanács elnökéről, aki „szívbeli komolysággal és esküszerű foga­dalommal gondolta Budapest fel­építését, világvárossá emelését”, ...s aki... „a jövő időktől való meghatottsággal, regényhősi lel­kesedéssel, a tizenkilencedik szá­zadbeli emberi elragadtatással nézegette a mai Andrássy út ko­pasz telkeit, a külvárosi tanyák udvarait, az Operaház helyén petyhüdő mocsarakat a hozzátar­tozó betyárcsárdával együtt’’.

A mai Operaház helyén még a nyolcvanas években hírhedt csár­da állott, ahol – bár a városból és az Alföldről Ráday Gedeon kiverte a betyárokat – még ví­gan duhajkodtak a csavargók.

Podmaniczky Frigyes éjszakán­ként maga is fokossal és pisztollyal járta a leendő Sugár utat, hogy segítsen elriasztani a csavargókat. Nemsokára ezután „a vadvizet a mérnökök kiszárítot­ták, és 1884-ben felavatták a Ma­gyar Királyi Operaházat.

A Városligeti tó partján már játszik a katonabanda, de a köz­lekedést a Király utcai omnibusz vagy a fasori bérkocsi bonyolít­ja le, mert a Sugár, illetve And­rássy úti villasornak még híre-hamva sem volt.

A Lövölde tér Krúdy szerint „azokra a kis külföldi, régi vá­roskákra emlékezteti az embert, ahol reménytelenül üldögélt egy cukrászboltban vagy egy kis vendéglőben és ismeretlenül, unottan, bánatosan nézegette a terecskén áthaladó szobalányo­kat, úrnőket, diák-kisasszonyokat”.

S milyen volt a közeli Király – ma Majakovszkij – utca a szá­zad elején, Krúdy egyik legna­gyobb, úgynevezett „pesti regé­nyének”, a Boldogult úrfikoromban címűnek tanúsága szerint?

„...A Cipőkereskedés kiraka­tából ragyogtak a lakkcipők, a kalaposnék, a fűzőkészítőnék há­ziasán, fehér zubbonyokban, de fodrászkéztől alkotott frizurában állongtak boltjuk küszöbén ... Nem kell félteni őket, ebben az utcában mindent eladtakdörmögte Kacskovics úr —, amikor vendégeit bekormányozta egy nyitott kapualjba, melynek köve­zete domború volt, mert pince hú­zódott alatta... Valahol kocsmá­nak kellett lenni a házban, mert csak a kocsmai pörköltnek van olyan hatalma, hogy mindenféle más szaggal megbirkózzék. Csi­nálhatnak a szardíniás, datolyás, fügés dobozok amit akarnak, de a déli fertályórában a pörkölt­szag az úr minden udvaron, ahol kocsma van.”

Krúdy legkedvesebb budapesti helye a Margitsziget volt. 1919-től kezdve lakik itt, az úgyneve­zett „Kisszállóban”, melynek több más pesti író is lakója volt.

A „Kastély”, József nádor, „Pa­latinus Jóska” nyári laka volt, aki az első cigányszótárat írta. Szenvedélyes rózsakertész volt, s nem tért többé vissza a Sziget­re, miután a Szigetre vezető hi­dat megnyitották. Ekkor már Arany János sem élt, ő ellenezte volna a híd megnyitását, mert igen szerette a magányt.

A Kastély falán nyíl hirdette az 1838-as árvíz magasságát, 1928-ban restaurálták, ...tava­szi szélben, amikor emberemlé­kezet óta nem látott kőművesek esnek neki az ódon falaknak, hogy a régi Magyarország egyik legszebb épületét átalakítsák, hogy arra többé az éjféli kísérte­tek sem ismerhessenek rá.”

A Margitszigetről Óbudára költözik a Krúdy-család (az író ekkor már második feleségével: Zsuzsival él és legkedvesebb gyermekével, a kis Zsuzsival – és itt élnek az akkori Templom utca egyik kis, földszintes házá­ban (ahol ma tábla hirdeti az író emlékét). Krúdy itt hal meg, 1933 május 12-én. „...Még a temetőn túl is ösmerős vagyok az óbudai tájakon, de megfordultam a piac­téren levő tánciskolában is: ho­gyan gyúrták meg a demokraták annak idején az óbudai svábo­kat ... Az óbudaiak azért bor­termő emberek, hogy tudják: me­lyik kocsmában mérnek olcsó, va­lódi bort, amelyet ezen a tájon itt-ott még lábbal szokás tapos­ni...”

Gondoljunk a mostani óbudai új lakónegyedre, az Árpád-hídra, melyről 1931-ben írja Krúdy, hogy hatvan esztendő óta fana­tikusan várják az új Duna-hidat – és vessük össze a mostani Óbu­dát még a húszas-harmincas évek Óbudájával.

„Itt olyan csodálatosan görbül­nek a háztetők, a görbe utcák fe­lett, hogy nagyon vén kandúrnak kell annak lenni, aki az utat itt megtalálja, kiösmeri magát az ud­varokban, amelyeken mindig kö­tél van keresztülhúzva, hogy az öregasszonyok alsószoknyáinak legyen helyük mutogatni magukat... A házikók egymásba ka­paszkodtak a hegy lejtőjén, hogy le ne futamodjanak onnan az eső­vízzel együtt, hogy egyik udvarból át ne lehessen járni a másikba anélkül, hogy kisértetté válna az ember...”

Krúdy egyik igen híres novel­lája, a Tótágas a Múzeum kör­nyékén játszódik, „...ahol a gyermekkertésznők oly kelleme­sek, mint a grófnők, ... a Wenckheim-palota oly majesztétikusan mereng, mintha mindig arra gon­dolna, hogy milyen jó volna Bécs­ben a Svarcenberg téren álldo­gálni ... egy darabka Schönbrunt érezni a kertek karikázó levegő­jében tavaszkor, míg ősszel hosszan ásít a tubákszinű sétány a múzeum körül, mint a régi Pes­ten ...”

1918-ban, amikor rövid időre a szabadság szellői lengedeztek Bu­dapest utcáin – Krúdy Gyulát nevezték ki a főváros utcaelne­vező bizottságának vezetőjévé.

Polónyi Géza 1918. okt. 1-én le­vélben kéri fel Krúdyt e tisztség elvállalására.

„Tisztelt Barátom!

A Főváros Barátainak mai na­pon tartott ülésén abban állapod­tunk meg, hogy a legközelebbi november hó 5-én délelőtt 11 óra­kor tartandó összejövetel tár­gyául a főváros utcaelnevezései­nek kérdését tűzzük napirendre és előadóul, mint a kérdés ala­pos ismerőjét, önt fogjuk felkér­ni.”

Krúdy nagy lelkesedéssel lát munkához. Néhány javaslata:

„A Közmunkák Tanácsa nevez­ze el:

a Gizella teret (mai Vörösmar­ty tér) Károlyi Mihály térnek, miután ott tartotta a Független­ségi Kör ablakából Károlyi Mi­hály gróf az emlékezetes beszé­deket, amelyek a diadalmas for­radalmat megindították...

A Ferenc József teret: Október 29. térnek, miután 1918. okt. 29-én ott lőttek utoljára a szabadságát követelő nép közé...

az Országház teret: Népszava térnek, miután ott kiáltották ki a diadalmas köztársaságot...

...a Károly király körutatForradalmi körútnak nevezzék el, mert nyomban el kell takarítani a városból a háború e kiáltozó emlékeit...”

Krúdynak talán legkedvesebb budai negyede a Tabán volt. A Gellérthegy és Vár-hegy közötti völgyben, az egykori révátkelő­helyen alakult ki ez a romantikus városrész, mely annyi költőt és festőt megihletett. Erviszkuszok, rómaiak, illírek, szerbek, horvátok, svábok, magyarok lakták, Virág Benedeknek, Dérynének, Kántornénak nyújtott otthont, számtalan, igen híres kiskocsmá­ját művészek, mágnások, iparo­sok és szépasszonyok látogatták. Krúdy Gyula egyik legkedvesebb kiskocsmája, Poldi bácsi Mély­pincéje, itt volt a valamikori Fe­hérsas utca sarkán.

„Hegynek kanyargó és kiismer­hetetlen végzetű utcák, már csak botlásra való kapuküszöbök, meg­betegedett ajtók, amelyek szinte leestek helyükről, amint idegen kéz nyúlt hozzájuk, ... elkesere­dett, sánta, agg kakasok, éjjelen­te bizonyára síri enyészet módjá­ra porló udvarok, halálosan fá­radt kőolaj-lámpák, nevezetessé­güket, szépségüket, bókokra ér­demességüket régen elfelejtett női kontyok, közönytől megsár­gult, foszlott kötélen hintázó női ingek, felvágott nyelvüknek töb­bé semmi hasznát nem vevő Má­tyás-madarak, ... a tavaszonként se énekelgető aranyos töklinckék és kékbegyű zenérek, ... és kék hivatalos kabátjukra kísértet-lepedőt teregető altisztek hazája, Tabán!’’

G. Gál Zsuzsanna

 

(Magyar Hírlap, 1973/75. /március 17./ II-III. p.)