KRÚDY

 

Nyíregyházán született 1878. október 20-án, és negyven esztendő­vel ezelőtt, 1933. május 12-én halt meg Óbudán. Közben diák volt Podolinban, újságíró Debrecenben és Nagyváradon, Pesten és Bécsben világfi, „legszebb férfi Füreden”, a legismertebb ven­dég a gőzfürdőben, és a leghívebb játékos a pesti lóversenyen. Mit szeretett, míg élt? Válaszoljon ő maga:

„Szerette a nők lábát s a hófúvásos időjárást. A vidéki tánciskolát és a kis vendégfogadót, ahol ismeretlenül ül­dögélt, és a fogadósnénak szöktetést ígért. Az őszi liget vérfoltos leveleit és az elha­gyott szélmalmokat, ahol majd egyszer meggyilkolják azt a nőt, akit legjobban sze­retett.” Szerette „a melankolikus kocsiutat, a hegyek között és a vándorcirkusz-társaság lovarművésznőjének mosolyát, amelyet az elküldött virágcsokorért ka­pott.’’

„Mindent szeretett, ami hazugság, illúzió, elképzelés, regényha egyszer rózsaszín trikóban játszhatott volna a magasban a trapézen!ha orgo­nista lehetett volna a herce­gi kastélybanha gyóntatóatya a jezsuiták templo­mában. Keresett nőorvos Pesten vagy nőneveldei fia­tal tanár. Éjjeli lámpa a Sacre Coeur-ban vagy nagy­betű az imádságban, amelye­ket a nők kedveseikért mon­danak a ferencieknél. Ablak­üveg, amelyen át csókot kül­denek, szentképecske a párna alatt, selyemszalag a vállfű­zőben és rejtegetett költő, akinek műveit fiatal nők titkos helyen olvassák.”

Miről írt míg élt?

Rezeda Kázmérról, a bús polgárról; a vén kontrásról: Don Gunároszról; Nagybotos Violáról, aki oldalszakállt és kürtőkalapot viselt; magános utazásokról, vörös postako­csikról. Benről, a zsokéról; szerelméről: Riziliről. Ci­gányprímásokról, Banda Mar­ciról, Benczi Gyuláról és Kóczé Antiról, Szénfiről, a fuvolásról, aki „bűbájt, augusztusi csillagport, érett szilvafák és októberi jános­hegyi szőlővenyigék illatát, karácsonyfa szagát, húsvéti tojás ízét és boldogtalan köl­tők magányos epekedését fuvolázta az asszonyok fülébe.”

Halála előtti este Krúdy átment kedvelt kocsmájába a Mókus utcába, a Kéhliékhez. (Sajnos, úgy hírlik, hamarosan csákány alá kerül ez a híres kisvendéglő is, ahol Tóth Árpád írta valaha az Aquincumi korcsmában című gyönyörű költeményét, ahol Diószegi Miklós, „a legna­gyobb szellem és legszegé­nyebb betűvető” szórakoztat­ta pályatársait. Ahol Babai József és társasága, no meg néhány ma élő, idősebb hír­lapíró naponta meg­jelent élvezni az óbu­dai hangulatot, vitat­kozni mindarról, ami szép, ami érdekes és idézni Krúdy és a többi halhatatlan szellemet.) Így szólt a főpincérhez: „Édes szivecském, Józsikám, én elvinnék magam­mal egy liter bort. Betöltene nekem egy literes zöldszilvánit?” Azután fogta az üve­get, és átballagott a Templom utcai otthonába. Hajnalban halott volt. Az éjjeliszekrényén a gyertya csonkig égett, a borospalack üres volt.

Igaz, majdnem elfelejtet­tem mondani. Élete utolsó napjaiban odahaza gyertya­fény mellett dolgozott, mert a sok hátralék miatt az elektromos művek kikapcsol­ta lakásából az áramot.

Életében kevesen olvasták, pedig a legnagyobb magyar írók egyike. Temetésén ren­geteg ember volt, sok gyász­beszéd hangzott el. Nyíregy­házi Sárai Elemérék vonóján sírt fel kedves nótája: Vi­szik a menyasszony selyem­ágyát és Lehullott a rezgő nyárfa. A minisztérium, a fő­város, a hivatalos irodalmi körök nem jelentek meg a végtisztességen. Egyik írótársa így búcsúzik tőle: „Írók, álljuk körül ravatalát. Nézzétek ezt a roncsaiban is nemes testet, mert életnek is, test­nek is rendkívüli volt... Egy korban, amikor a betű telje­sen megbukott, tántoríthatat­lan tisztaságú művész tudott maradni.’’

Ma sorozatban adják ki könyveit, de még az antikvá­riusoknál sem található egy kötetre sem... Krúdy Gyula napjaink írója lett...

Imre Béla

 

(Kisalföld (Győr), 1973/109. /május 12./ 7. p.)