KÁLMÁN JENŐ:

Egy éjszaka Krúdyval

Egyszer régen, az első világháború előtt, éjjel két óra tájban, egy mellék­utcai kis nyomdából jövet, ahol a más­nap megjelenő színházi hetilapot tör­deltük, fáradtan és csapzottan betértem feketézni a félálomba ájult New York- kávéházba. Komor csend fogadott. A délutáni és esti nagy életnek még utó­rezgései is elhaltak a céltalannak lát­szó pompában. A szórványosan megvilá­gított óriási helyiség vaskosaras kar­zataival, a szuterén hatalmas márványmedencéjével, csavart oszlopaival és homályba fulladt freskóival úgy hatott, mint egy üres színpadi díszlet, amelyet a munkások nem bontottak le, mert holnap ugyanezen a színen kezdődik az előadás. Valahol a meggyszín plüssdíványos hölgyterem elválasztó falánál, ahol a mennyezetig sorakozó réztáblák­ba mart lapfejlécek közölték, hogy itt a fővárosi, vidéki és világsajtónak min­den nevezetes terméke a közönség ren­delkezésére áll, piroskarikás szemmel virrasztott az az egykori nyomdász, aki szerény havi fizetés, valamint termé­szetbeni szolgáltatások ellenében vál­lalta a mindenkori éjszakai vendég fá­rasztó szerepét.

Egyébként a lépteim zajától visszhangos kávéházban minden és mindenki aludni látszott. Még az a karcsú óriás is, aki a kassza barokk baldachinjával szemben, a kávéskonyha bejáratánál, ezüst pezsgősvödör fölött, félkönyökkel a barnás-rózsaszín márványlapra tá­maszkodva, csukott szemmel a homály­ba révedt. Hogy álmodozásából fel ne riasszam, megilletődve próbáltam irányt váltani. De a magános óriás anélkül, hogy szemét felnyitotta volna, jobbkeze mutató ujjának fejedelmi mozdulatával rámparancsolt, hogy fog­lalják helyet a kör alakú törzsasztalnál. Leereszkedtem egy székre.

A kávéskonyhából kidugta ezüsttel tarkázott kefefejét Reisz Gyula, az iro­dalmi főpincér. Utasítást sem várva, letette elém a kávét és némán megtöl­tötte a bevetődő vendég számára készen tartott poharat a Pommery gyöngyöző nedvével. »Igyál!« — mordult rám, hangjában a jóindulatú barátság árnya­latával Krúdy, az óriás, és talpas poha­rát az enyémhez koccintva, benedvesí­tette szépvonalú száját. Alig nyitott szemének függönye mögül figyelte, hogy iszom-e, vagy csak mímelem az ivást. Amikor látta, hogy a pohár tar­talma utolsó cseppig lecsurgott szomjas gégémen, megnyugodva bólintott. Ismertem a regulát. Tudtam, hogy ilyenkor életveszélyes dolog beszélge­tést kezdeményezni, s megzavarni azt a bűvös áramkört, amely, az író és álom világának figurái között szakadat­lanul zsong és muzsikál. Várni kell, amíg az éjszakai nagyúr egy látszólag odavetett, közönyösnek látszó kérdés­sel önhatalmúlag, feloldja a varázslatot. Tudtam a francia pezsgő titkát is. A gyomor örömeit tudományosan gyakorló Krúdy ilyenkor szívesebben itta a könnyű borokat, olyan korcsmákban, ame­lyeknek gyaluforgácsos cégérei előtt kocsis nélküli üres fiákkerek ácsorogtak, mialatt gazdáik a bádogborítású kimérő asztalnál nyakalták a rubintos kadart. A fiákkerkocsisok voltak azidőtájt Pest és Buda hites borszakértői. Krúdy, sőt a könnyű alkoholmámort kedvelő Nagy Endre is, utánuk igazo­dott, ha valamely ismeretlen utcában rájuk tört a szomjúság. De a könnyűpénzű mágnásoknak és a bohémségben tetszelgő pesti bankfiúknak való drága francia ital ezúttal önként felajánlott írói tiszteletdíj volt a New York akkori kedves emlékű tulajdonosai, a Harsányi-testvérek részéről, a »Vörös posta­kocsi« emlékezetes sikerének tiszteleté­re, azzal a szerény megszorítással, hogy a huszonöt üveg kizárólag a kávéház helyiségében fogyasztható el. Bikanyakának megszokott ferde tar­tásával bóbiskolt az óriás, míg én szé­kemen feszengve azon tűnődtem, hogy talán illendőbb és okosabb lenne, szé­pen lábujjhegyen elosonni, mielőtt jó­vátehetetlenül belekeverednék egy ta­lán harmadnapig húzódó, néma dáridóba. De amint félig már álló helyzetben a szökési szándék kivitelezésére került volna a sor, a »hajos« keze félre nem érthető mozdulattal markolta meg az üveg sztaniolpapírba csavart nyakát.

Leülni! — parancsolt rám gordon­kahangján, és mintha hirtelen ráesz­mélt volna a csalétekre, amivel erőszak, alkalmazása nélkül is maradásra bír­hat, szívmelengető mosoly telepedett meg a szája szegletében. — Van egy versed — mormogta —, azt hiszem »Szerenád« a címe...

A rámszakadt váratlan boldogságtól összeszűkült a torkom. A Szerenád volt első nyomtatásban megjelent versem. Egy szinte nyilvánosság kizárásával tengődő kis napilap, a »Független Ma­gyarország« közölte egyik hétköznapi tárcarovatában, a novella előtt. Akkor még igazán nem sejthettem, de ma »Írói arcképek« című csodálatos posthumus kötetének elolvasása után esküdni mernék rá, hogy ez a maga kora iránt látszólag közönyös álomlátó, az irodalom kertjének nemcsak virágait és díszcser­jéit, de még a füvecskéit is megszámol­ta.

— Mondd csak fel szépen. Ne az egészet! — javította ki magát, csukott szemei mögül is megfigyelve zavartan szabódó mozdulatomat. — Csak azt a részt, ahol a királylányról van szó.

— Már nem emlékszem rá szószerint — rebegtem a fülemhegyéig pirosán. Pedig dehogynem emlékeztem. Rá is kezdtem, nehogy ellenkezésemben meg­nyugodva, bennem rekedjen a strófa:

»Mit nekem, hogy te nem vagy királylány,
És én nem vagyok trubadur,
Hogy
a királylány csak irodáslány,
S a trubadur, csak szobaúr...«

Megszégyenülve haraptam el a szót. Szinbád félrebillent fejjel aludt, egy-egy rövidet horkantva is álmában. De amikor majdnem könnyesen elhallgat­tam, a hajós öklével az asztalra csapott. »Mondd a végét is!« És én mondtam:

»Mit nékem, hogy a szerenád már
Divatját múlta s nem járja most,
S hogy e nótás, dalos fohászba
Belécsönget
a villamos...«

Jóváhagyóan bólintott, mint a tanár egy szerencsésen lezajlott kollokvium után. Megint csend lett, csak valahonnét, a karzaton túlról, a kártyaszobák magasságából hangzott némi ingerült neszezés. Talán Bátta lovag, teljes ne­vén Báttaszéki Lajos, volt hírlapíró, Krúdy akkori udvarmestere csatázott hátul a Bródy-fiókák valamelyikével. És csakugyan föntről jövet, egérke lép­teivel elsurrant mellettünk Hamrák, a kávéházi árus, bő lüszterkabátjának mély zsebeiben csörgetve kifogyhatatlan mennyiségű ceruzakészletét.

Kidőlt a fa mandulástul — jelen­tette a Báttaszéki fronton alakult hadi­helyzetetLuigi úr már Bródy Ban­dinak kibicel, aki jelenleg az öreg Csicsery ezredest kopasztgatja. Krúdy enyhe rosszalással tudomásul vette a jelentést, én pedig az imént ért megtiszteltetés boldogságával csendben ültem és eszemágában sem volt menekülni. Figyeltem a kiterjesztett szárnyú bronzsas alatt egykedvűen tevékenykedő óramutatókat. Már három felé járt az idő, lassan félnégy lett. Odakint mintha felhígított antracén tintával mázolták volna át az égboltozatot: a házak élesfeketén meghúzott vonalaik­ban váltak ki a mélykék háttérből.

Krúdy most valóban aludt, ferde nyakkal, szikár öklét az asztál már­ványlapján nyugtatva. Szinte hihetet­lennek látszott, hogy ez a verekedésre termett kézfej, amelynek sugaras csont­rendszere kirajzolódott a barnás bőr alatt, tollforgatásra van teremtve. Ezzel a puszta ököllel, verte ki tavaly az Er­délyi Borozóból a karddal hadakozó, ga­rázda huszártiszteket. Mi, kávéházi levegőben pácolt petyhüdt fiatalok, céhünk védszentjét tiszteltük benne, mint Szent Flóriánt a tűzoltók. És mintha a nagy varázsló beleálmodta volna ma­gát a fejemben kavargó gondolatokba, egyszerre csak felhorkant:

A nyavalyások, honnét tudhatták volna, hogy verekedésben háromszáz év fórt adhatok bárkinek ebben a város­ban!

Káprázva néztem rá. Már gondolkod­ni sem szabad jelenlétében? Kihörpintette poharának tartalmát, szakértelem­mel töltött és mintha, csak a levegőnek mondaná, ilyenkor szokatlan bőbeszé­dűséggel mesélni kezdett:

— Egyszer, ha emlékszel, megírtam valahol annak a Krúdy-ősnek történetét, aki az özvegy Mária királynőt Po­zsonyból kalandos utakon Székesfehér­várra kísérte, a Csele-patak iszapjából kiásott II. Lajos felravatalozott holt­testéhez. De a legmesszebb időkbe visszakalandozó megérzés egy ilyen haj­nalon, mint ez a mostani, azt súgja ne­kem, hogy első Krúdy, aki ezt a nevet viselte, s aki talán még az Árpádok ide­jében élt, pugil volt...Igenis, pugil volt! — mondta, álmélkodó arcomat figyelve s nyitott te­nyérrel az asztalt csapkodva. — Pugil volt, vagy ahogy ma mondanák: igaz­ságügyi bérvívó! Mert ha nem tudnád, az Árpádok alatt ők döntötték el azo­kat a bonyolult birtokpereket, amelyek­ben a királyi kancelláriák minden böl­csessége csődöt mondott. Ilyenkor a pe­res felek porondra állították a maguk pugiljait. Ezek persze a párviadal min­den fortélyát ismerő, hatalmas erejű, ravasz, tapasztalt fickók voltak. A vesz­tes, ha egyáltalán túlélte a nagy meccset, attól kezdve életfogytiglan tejbegrízre volt ítélve, mert a fogai biztosan ottmaradtak a véres fűrészporban. Az én ősöm — közölte büszkén és hirtelen kigyúló aranycsillagocskákkal dióbarna szemében — az én ősöm mindig győ­zött!

És megcsillapult hangon befejezte a később soha meg nem írt családi legen­dát:

— Amikor aztán a segítsége által nyert birtokokból összepofozott magá­nak a Nyírségben százegynéhány job­bágy-telket, nyugalomba vonult és át­adta az üzletet fiainak.

Kételkedőket keresve, kihívóan né­zett maga köré, de a falak, csillárok, márványoszlopok és tükrök mélázva hallgatták a mesét. Kívülről a növekvő világossággal az élet neszei hatoltak át a hatalmas üveg­táblákon. Egymás után szállingóztak a reggeli váltás pincérei. Megjött Nagy úr is, a délelőttös főpincér. Reisz Gyula útravalóul párától könnyező, vastag poharakban illatos feketekávét tett asztalra. Fizetési készségemet jelezve a zsebemhez nyúltam. »Már fel van írva a többihez« — mondta Gyula bácsi, és hitelképességem jeléül egy doboz fiú­mei Princessas cigarettát is odatolt elém. Aztán kényelmesen lesétált a szuterénbe, mert a telefon percek óta cser­regett, és nem volt senki, aki a kagy­lót felemelje. Visszafelé már valamivel élénkebben jött.

Gyömörey Pista főpincér kollé­gám a Balatonból üzeni, hogy egy na­gyon szép ferbli-parti van alakulóban — jelentette a feketéjét hörpölő Krúdynak.

— Kik volnának az illetők? — kapta föl fejét érdeklődve az író.

— Hát ő, mármint Gyömörey Pista, továbbá Paulini úr a Fidibusztól, Far­kas Pali cigányprímás, és esetleg mi ketten. Nagyot roppantva üléstől elmereve­dett derekán, felmagasodott székéről. Megbűvölve néztem milyen töretlen, friss és elegáns. A finomszövetű ruha úgy ült rajta, hogy bármely híres bel­városi szabó büszkén vállalta volna a maga készítményének. Szarvasbőrbetétes cipője kifogástalanul ragyogott.

— Akkor hát, gyerünk — mondta és búcsút sem intve, Reisz Gyula kíséreté­ben elindult a kijárat felé.

Mint ilyenkor majdnem törvényszerű volt, valahonnét a mesék ködéből elő­állt Jónap Andornak, Krúdy legrégibb udvari fuvarosának istállószagú, rozoga egyfogatúja...

 

(Magyar Nemzet, 1958/300. /december 20./ 7. p.)