A Magyar Nemzet vitafóruma

Mi lesz veled, Óbuda?

A címben megfogalmazott kérdés nem az új, ágaskodó lakónegyednek szól, amit már joggal nevezhetnénk akár Újbudának is. Ennek a jelene és jövője mindig a szemünk előtt, van, akárcsak gyerme­künké, akit szeretve dicsé­rünk és korholunk. De mi lesz a régi Óbudával, ami itt ago­nizál, s itt múlik el a szemünk előtt? Marad-e belőle valami megőrzésre érdemes. amit megtűrhetne a terebélyesedő betondzsungel?

A Templom utcai ház

Minap kollégánk is nyugta­lan riadalommal kérdezte la­punk hasábjain, hogy meg­marad-e például Krúdy Gyula utolsó lakása? Aggodalma en­gem is fölriaszt. Noha azt is jól tudom, hogy Krúdy, aki­nél magyar író több és szebb édes-keserves álmot talán so­ha nem látott, bizony ő való­jában alig három esztendeig lakott Óbudán, a hajdani Templom utcában. De ez a kur­ta három esztendő és a ház, ami még áll, mégis végérvé­nyesen Óbudához fűzi őt. Van­nak helyzetek és esetek, ami­kor nem az évek száma a döntő: a pihekönnyű évtize­dek mellett néhány esztendő ólomsúlya többet nyomhat a latban. Azt hiszem, Krúdy Gyula esetében is fontosabb­nak kell megítélnünk életének azt a keserves három esztendejét, amit Óbudán töltött, mint az előtte való pontosan négyszer annyi, tizenkét évet, amikoris lényegében mindig a Margitszigeten lakott.

A kis ház falán emléktábla. Bevallom, sokszor elmentem ehhez a házhoz, megnézni az ablakot, ahonnét kitekintett. Egy régi fénykép is nyomatékot ád a képzeletnek: Krúdy párnán könyököl az ablakban, kezében hosszú cigaretta, s egy kötényes, iparos forma emberrel beszélget. Az ablak alatt málik a vakolat, akár­csak nemrég. Az idillien derűs fotográfiával szemben Krúdy Gyula óbudai három eszten­deje s ez a kis ház lidérces emlékképe a magyar iroda­lomnak.

Miért? Itt kértek ellene csődöt hitelezői, s itt kellett vagyontalansági esküt tennie. Élete végső kínjaiban, bete­gen itt kapott kilakoltatási végzést 360 pengő lakbérhát­ralékért. Halála előtt, miköz­ben végrehajtók zaklatták, eb­ben a lakásban még a villanyt is kikapcsolták. Szellemi éle­tünknek fájdalmasan tragikus – de nincsen is rá szó milyen – emlékhelye ez a ház.

A felhőtlen-zöldszilvánis Krúdy-Óbuda romantika nem tudom hogyan született? Min­denesetre hazug illúzió, ame­lyet egyszer el kellene feledni, mert Krúdy Gyulát nem a ne­vezetes Kéhli-borozó fémjel­zi, s nem is a Korona vagy a Bródy-kávéház fűzte Óbudá­hoz. Annál több: az emberek. A régi óbudai, kétkezi mun­kások különös-szép világa. A számlálhatatlan óbudai boro­zókban való előfordulása ilyen megvilágításban egészen más értelmű.

Tíz évvel ifjabb kortárs-barátját, Tersánszky Józsi Je­nőt magam is sokszor láthat­tam, amint a Márvány utcai borkimérésben, Lacinál, egy pohár bor mellett órákon át beszélgetett vasutasokkal, munkásokkal, öreg nyugdíja­sokkal. Nem a borozó volt a lényeg, hanem az emberek. S tudva tudom, hogy az ily mó­don megismert emberi sorsok és viszonylatok az ő műveibe is fölszívódtak, mint a cserép muskátlira öntött víz.

Krúdy esetében is körül­belül ennyit jelenthettek ezek a korcsmázások.

Mit érdemes meghagyni

Nem tudom, megmarad-e Krúdy Gyula utolsó lakóháza? De lassan odavesznek a macs­kaköves óbudai utcák, ahol annyiszor kivágják a szelíd fákat, s a megmaradt pislaszemű házakat csakhamar el­takarítják a buldózerek. Ami a házak legtöbbjét és a sötét utcákat illeti, valljuk be, nem kár értük.

S ha vitázunk is azon, hogy jól sikerült-e, amit a városrendező megálmodott: az új lakónegyed immáron eleven valóság. A tervezőt nem ér­heti vád, az ő elképzelt szán­déka korunk derűsebb világát idézné; kompozíciója harmo­nikusan illeszkedik a tájba. De a házakat nem ő tervezte: homlokzatuk sík unalma az eldologiasodott építészet jel­legtelen remeklése. Gondosan kilúgoztak belőle minden em­beri tartalmat.

De mi marad a régi, petuniás, leánderes Óbudából? Mit érdemes belőle meghagy­ni? Tudomásunk szerint meg­őriznek néhány jelentős mű­emléket: [...]

*

Már árnyas este van. De még járom a maradék utcá­kat.

Egyre kevesebb nyoma lát­szik annak a rég volt Óbudá­nak, amit Krúdy Gyula, Gelléri Andor Endre, Halász Gá­bor és Kassák Lajos is látha­tott.

Kétség és szorongás fog el: vajon nem volnának-e érde­mesek az eljövendő Óbuda új nemzedékei arra, hogy nekik is megőrizzünk valamit ebből a lassan elmúló világból?

Kiss Károly

 

(Magyar Nemzet, 1973/83. /április 10./ 8. p.)