KŐ ANDRÁS:

„A SPORTOK A LÉLEK JEGESFÜRDŐI”

HAJÓS ALFRÉD ÉS KRÚDY GYULA BARÁTSÁGÁRÓL

1908. Mit jelent ez az évszám a magyar sporttörténelemben? Világcsúcsok idehaza, olimpiai bajnokságok külföldön. Kóczán Mór 57,08 méterre repíti a ge­relyt, Halmay Zoltán 2:26.8-at úszik 220 yardon. A londoni olim­pián kardozóinké a dicsőség: Fuchs Jenő dr. egyéniben, a Fuchs, Gerde, Tóth, Werkner, Földes összeállítású válogatott pedig csapatban szerez aranyér­met. Mi fűződik még 1908-hoz? Első olimpiai bajnokunk, Hajós Alfréd ebben az évben tartotta esküvőjét. Ez is sporttörténelem: Mit mondhat egy esküvő az utó­kor számára? Látszólag semmi többet, mint ami a Nap című po­litikai napilapban megjelent:

„Hajós Alfréd műépítész hol­nap, vasárnap délben 12 órakor tartja esküvőjét Blockner Vilma kisasszonnyal, a Dohány utcai templomban.”

Csakhogy Hajós Alfréd felesé­ge, a régi asszonyok jó szokása szerint, a táviratokat, amelyeket az ifjú pár kapott, gondosan megőrizte, majd később beköt­tette és így helyezte el értékeik között. A sors különös véletlen­je, hogy a „kapcsos-könyv” túl­élte a két világháborút és túlélte őket magukat is.

A Hajós hagyaték most előke­rült darabja valóságos kis törté­nelem. A kor neves embereinek jókívánságait őrzi a több mint kétszáz távirat, amelyet a Teréz krt. 37-be, (ma: Lenin krt.) vagy a Royal szállóba címeztek a jó­barátok. Írók, művészek, politi­kusok, orvosok, kereskedők, sporttársak ölelték át gondolat­ban első olimpiai bajnokunkat, aki az athéni olimpián, elsőéves egyetemista korában nyert két aranyérmet. A hivatásválasztás és az első sportsiker tehát egy évre esik, nem lehet véletlen, hogy az esküvőt is olimpiai év­hez kötik, jóllehet Hajós Alfréd 1904-ben már visszavonult a ver­senyzéstől.

A „KAPCSOS-KÖNYV”

Miről is árulkodik a „kapcsos­könyv”, ez a lila fedelű, vastag borítású Hajós dokumentum? A

borítólapon aranyozott betűk jel­zik a házasságkötés idejét: má­jus 3., s fölötte a felirat Vilma—Alfréd. S aztán, ahogy a távira­tok között olvasgatunk, egysze­riben a szemünkbe ötlik egy név: Krúdy Gyuláé.

Hajós és Krúdy barátságáról szinte semmit sem tudunk. Mindössze hét szó maradt fenn kapcsolatukról:

„Boldogságodban igaz öröm­mel osztozunk Krúdy és felesé­ge.”

De ez a hét szó mégis útmuta­tást ad nekünk és kibontja az emlékezés fonalát...

Már az is érdekes, hogy Hajós is, Krúdy is ugyanabban az év­ben, 1878-ban született. Krúdy a Nyírségben, Hajós Budapesten. 1908-ban mindketten harminc évesek. Az egyre iparosodó Ma­gyarországon megindult a váro­siasodás és Krúdyt a század vé­gén (1896) már a fővárosban ta­láljuk. Túl van a pályakezdésen, az első sikereken.

Hogy miképp ismerkedtek meg? Erre nincs pontos adatunk, de biztosra vehetjük, hogy Krú­dy, aki már gyerekkorában ra­jongott a sportért, érdeklődéssel kísérte Hajós olimpiai szereplé­sét.

„Tizenhat esztendős koromban nehéz kardokkal, derékig mezte­lenül párbajoztam a huszárlak­tanyában, s nem is csodálkoz­tam, hogy ép bőrrel megúsztam.” – írta egyhelyütt.

Látszólag ellentmond az előb­binek, hogy nyolcadik osztályos bizonyítványában ezt olvashat­juk:

Tornászatból felmentve.”

Krúdy Mária, az író lánya fel­tételezi, hogy apja a tornaórák­ról elsősorban lustasága s hirte­len növekedése miatt maradt tá­vol.

„Egy jó fejjel kimagaslott az átlag emberek közül” – írta ró­la fia, Krúdy Péter. (Kilencven egynéhány kiló és 189 centimé­ter magas volt.) „Alacsony ajtók­ban, falusi mestergerendákban, víg disznótorokon, hetekig tartó lakodalmakon sokszor bevágta a fejét. Bizony ámulták-bámulták toldias erejét.”

KRÚDY SZERETTE A SPORTOT

Megbízható forrásokból tudjuk, hogy Krúdy Gyula nagyon ked­velte a korában divatos sporto­kat, például a vadászatot és az agarászatot. Előszeretettel lova­golt. Már gyermekkorában póni lovat kapott az édesapjától. Nyá­ron úszott, télen korcsolyázott. (Krúdy Mária: „Fogalmam sincs, mikor tanult meg úszni. Nyír­egyházán semmiképpen sem volt rá lehetősége. Arra viszont em­lékszem, hogy egyszer beszakadt alatta a Poprád jege és csak csá­kánnyal tudták kimenteni.”) Amikor szerét tehette, fel-feljárogatott a vívótermekbe, leült egy kicsit szemlélődni és elbe­szélgetett a híres magyar meste­rekkel.

A kor egyik bálványozott alak­ja a nagy kártyahős, az atyai jó­barát, Szemere Miklós tanította meg vívni, őt mintázta meg Krúdy Alvinczi Eduárd alakjá­ban, A vörös postakocsiban. Sze­meréről Írta Kellér Andor Zöld gyep, zöld asztal című könyvé­ben: „Rendkívüli férfi volt; zse­niális és tanult. Pallérozott és rendszerező agyvelejében egyfor­mán megfértek a görög és latin autorok tanításai, politikai el­méletekkel és a lóverseny handicap-skáláival.”

Hol találkozhatott Hajós és Krúdy?

Krúdy Mária szerint a Dohány utcai Otthonkörben és a Fészek klubban alakult ki közöttük szoros barátság, ahol mindketten gyakran megfordultak. Móricz Zsigmond, Bródy Sándor, Szép Ernő, Csergő Hugó, Lázár Mik­lós, csupa neves ember járt ide.

„Apám nagyon szerette az ér­dekes, színes, sokoldalú embere­ket. Hajós, aki a sportban és a hivatásában is maradandót alko­tott nem hiányozhatott a baráti köréből.”

Ha analógiákat keresünk ket­tőjük életében, akkor Krúdynál is, Hajósnál is sokat mond ez a szó: Margitsziget. Krúdy éveken keresztül József nádor egykori „Kastélyában”, a Margitszigeten lakott, és nagyon szerette „biro­dalmát”. Remekművek születtek a keze alatt a szilfák és juhar­fák árnyékában. Szenvedélyesen kutatta, magyarázta a sziget tör­ténetét. 1927-ben, egy szigeti múzeum felállításának szüksé­gességét is felvetette. A múzeum helyeül a 140 esztendős kastély egyik tágas szobáját jelölte meg, de a szép terv sohasem valósult meg.

A jóbarát és kortárs, Hajós Alfréd főműve, a sportuszoda azonban ma is áll azon a helyen, ahol Krúdy magányos sétái köz­ben oly gyakran megfordult. A sors furcsa játéka, hogy szinte abban az időben (1930 elején), amikor elkezdődtek a Margitszi­geti Sportuszoda építési munkála­tai, Krúdy családjával Óbudára költözött. Az a Krúdy, aki minden­napos vendég volt a Margitszi­geti Gyógyfürdőben, s aki fele­ségével együtt sokat úszott a Du­nában, súlyos betegsége miatt már nem vehetett részt a Mar­gitszigeti Sportuszoda felavatási ünnepségén.

Egy most előkerült ismeretlen Hajós-dokumentum lehetőséget ad arra, hogy egymás mellé állít­suk a háborúról alkotott vélemé­nyüket.

Krúdy így ír 1916-ban: „De jó lett volna akkor tartózkodni a földön, midőn nem volt hábo­rú, midőn legfeljebb gutaütés, végelgyengülés, lovagi párbaj vagy szerelmi búbánat szokott véget vetni az életnek ... De jó lett volna akkoriban Pesten jár­ni, amikor valódi krinolinban repült a dáma... senki sem sie­tett, csak a lóvasút...”

KRÚDY ÉS HAJÓS VALLOMÁSA

1955-ben 75. születésnapján Hajós Alfréd barátai körében így vallott az életről: „Hetvenöt esztendő csúcsáról nézve szinte szédülten tekintek vissza az ese­ményekre, amelyek történeti idő­ket átélt múltam kísérő jelensé­gei voltak ... Millió és millió ember halála, felbecsülhetetlen értékek pusztultak el. S mire véglet ért a kataklizma, maga elé me­redt az emberiség. Vajon mi tör­tént? Nincs rá felelet! S mi lesz ezután? Nincs ember a földke­rekségen, aki erre a kérdésre meggyőző választ tudna adni. Porszemek vagyunk, ebben az egész világot átformáló vihar­ban. S mégis! Minden ember ösztönös hajlama, hogy a földre szálljon, folytassa élethivatását, s újból nekiinduljon az életcéljá­nak.

Krúdy sportszeretete közis­mert volt. A magyar sportolók győzelmeinek mindig hangot adó író több cikkében foglalkozott a testnevelés fontosságával is.

„A mindenható sport... a mai és legközelebbi társadalmat úgy átalakítja, hogy egy évtized múl­va valóban új világot találunk itt” – írta 1922-ben. „A csodá­latos sport... amelyet megsze­retni és véle ... egész életen át foglalkozni megóvást jegyez a fiatalkor bánataitól, a férfikor csüggedéseitől és az öregség te­hetetlenségétől. A testedző sport szenvedéllyé való fokozása a leg­jobb örökség, amelyet gyerme­keinkre hagyhatunk. Nem kerül­het mélyen az élet válságaiba fiatalember, akinek legjobb ba­rátja a diszkosz és a kard... A sportok a lélek jegesfürdői, a test örökös orvosai.”

S írta mindezt Krúdy abban az időben, amikor – s itt Hajós Alfréd egyik leveléből idézünk –: „nemcsak hogy nem becsül­ték, hanem le is nézték a sport­ban elért sikereket, s arról, hogy a hatóságok áldozatot hozzanak, még álmodni se mertünk. A mi küldetésünk az úttörők, talán még inkább az apostolok tevé­kenységére emlékeztet, s ezért a mi szerepünk örökéletű és el­évülhetetlen a magyar sport tör­ténetében.” (1955. június 11.)

1972 júliusát írjuk. Ismét egy olimpia előtt állunk, s a régiek dicsőségét örömmel idézzük ilyenkor. Hajós Alfréd első olim­piai bajnokunk volt, Krúdy Gyula pedig a sport mecénása. Mindkettőjük emléke előtt tisz­telettel hajtunk fejet.

 

(Sportélet, 1972/7. /július/ 24-25. p.)