Svejk és Szindbád

 

Sokat bolyongott Svejk, a derék katona, sokat há­nyódott-vetődött Szindbád, a hajós, de sosem találkoztak, – ebben az írásban mégis együtt szerepelnek, nem is annyira ők, mint kedves ven­déglőik. Az egyik Hasek hí­res regényhősének »A kehelyhez« címzett vendéglője Prá­gában, a másik a modern Szindbád írójának, Krúdy Gyulának (ma 33 éve halt meg) korcsmája Óbudán. A kérdés az, mennyire irodal­miak ma ezek a szórakozóhelyek, vagyis mennyire ápolják haj­dani különös törzsvendégeik emlékét, hogy ne csak aszta­lukhoz, hanem a művekhez vonzzák a közönséget.

»A kehelyhez« címzett ven­déglővel kezdődik Svejk története. Emlékszünk ugye, hogy mindennapos vendég volt ott a leendő derék ka­tona: onnét vitte el a titkosrendőr... S emlékszünk Palivec úrra, a vendéglősre, aki a poharakat mosta és aki híres volt trágárságáról, bár művelt férfiú hírében állott? S nem felejtettük el, hogy a falon Ferenc Jóska képe füg­gött, amelyet Palivec úr később a padlásra száműzött, mint minden bajok forrását. Mindezt jobbára Hasek írói képzelete teremtette a való­ságból táplálkozva – az egész ma mégis kézzelfogható való­ság, azaz: van ilyen vendéglő Prágában, ott lóg a falon Fe­renc Jóska képe, ide került a padlásról, és senki ügyet sem vet rá. A vendéglő állandóan zsúfolt, sok benne a külföldi – prágai újságíró barátom engem is meghívott:

Svejk szívesen lát egy pohár sörre!

Amikor távozni készültem, a felelevenített Svejk törté­netektől derűsen és a terem­ben a kort idéző emléktárgyak hangulatával telve, emlékül, mint mindenki, egy Svejket ábrázoló képeslapot kaptam. S csattanóul elmondta ven­déglátóm, hogy »A kehelyhez« mai vezetője szintén Palivec. A regénybeli Palivechez csak annyi köze, hogy a nevük és foglalkozásuk azonos. Ha lúd, legyen kövérha Svejk-vendéglő, legyen teljesen az – nos, a hagyományápoló cseh ven­déglátóipariak addig kerestek, amíg megtalálták a régi Pali­vec úr névrokonát, aki szintén a szakmában dolgozott ,és meg­tették az irodalmi vendéglő vezetőjévé.

A derű, hangulat és kedves történet egy darabig szó­rakoztatott még, aztán csak nosztalgiát ébresztett bennem. Óbudára, a Mókus utca 22-re, – a »Híd« vendéglőre gondol­tam; valaha, amikor a har­mincas évek elején, élete végén Krúdy Gyula oda járt, még tulajdonosáról a Kéhli nevet viselte. Hogy mi emlé­keztet itt Krúdy Gyulára, a Szindbád-sorsú íróra? Egy ki­csi aranybetűs emléktábla bent a falon, annál a helynél, ahol asztaltársaságával, Vár­konyi Titusszal, Kállay Pistá­val, Hargitay Pistával, Herceg Elemérrel és az Amerikát járt munkással, Ring Pállal üldö­gélni szokott. A fogas is a régi, de már nincs ott a bú­boskemence, amelyen Kéhliné annak idején télidőben meg akarta melegíteni Krúdy bo­rát... Mit is válaszolt neki az író?

A bort hidegen, a me­nyecskét melegen szeretem.

Az udvaron állnak még a vén diófák és az öreg geszte­nyefákegyéb semmi, de semmi nem emlékeztet Krúdyra.

A Mókus utcai vendéglőnek komoly vonzóerőt ad, hogy Krúdy Gyula, aki a szomszéd­ban lakott, oda jártmég­sem mondhatjuk, hogy az em­léktábla régen volt elhelyezé­sén kívül valami is történt volna a vendéglőben. Nem Krúdy-hangulatú a zöldszilvánik hajdani korcsmája... Az ivóban a falon rigmusok, melyek kedvesek, de nem voltak Krúdy idejében, a belső teremben a Mókus utcát mutató freskó szintént újabb keletű. Nincs egyetlen Krúdy-kép, fénykép, emléktárgy, sehol egy Krúdy-idézet. Nincs faliszekrényke, ahol Krúdy-könyvbe lapozhatna a vendég. Az étlap? Fel kéne rajta tün­tetni, milyen ételeket kedvelt az ízek ínyenc írója.

Hány gazdája lehetne ennek az ügynekés nincs egy sem. A Svejk-vendéglőben Prágában az a külföldi is ked­vet kap a derék katona törté­netének elolvasására, aki sosem hallott róla. A Mókus ut­cai vendéglőből jó ízekkel tá­vozik ugyan, de Krúdyról édeskeveset visz magával. A Svejk-vendéglőben szinte vár­tam, mikor lép be Hasek hő­sea Mókus utcaiba nem várom Krúdyt, mert ha jó há­rom évtized után belépne —, lehangoltan távozna, vissza a Duna felett lebegő párába...

Kóródi József

 

(Magyar Nemzet, 1966/112. /május 13./ 4. p.)