SZINDBÁD UTOLSÓ TÖRTÉNETE

 

Krúdy Gyula utolsó miniatűr-remekének [A szívalakú hölgy titka] kü­lönleges a sorsa. Az író halála előtt adta át a Magyar Hírlapnak, ezért csak posztumusz műveként jelent meg 1933. május. 14-én, — amikor neve már gyászkeretbe került. A szerkesztő csillag alatt megjegyezte, hogy „a nagy ma­gyar író egyik legutóbbi novellája, amelyet né­hány nappal ezelőtt írt a Magyar Hírlap szá­mára”.

Krúdy ez egyik legköltőibb írása csipkerózsikaként évtizedekig szunnyadt az újság poroso­dó hasábjain. Amikor 1957-ben a majdnem tel­jes Szindbád-anyagot összegyűjtöttem és ki­adtam, hogy hogy nem, a „szívalakú hölgy” kisiklott kezem közül, és csak a könyv megjele­nése után állapítottam meg, hogy tovább alussza álmát.

Elképzelhető volt csodálkozásom, amikor Krúdy új elbeszélés-gyűjteményében, az Utolsó szivar az Arabs Szürkénél címűben, ismét hiába kerestem. Mi lehe­tett az oka, hogy már másodszor is elrejtette magát az olvasók elől? A könyv végére helye­zett jegyzék vezetett végül is a tévedés okára. Úgy látszik, az adatgyűjtő sietve vagy fáradtan vetette papírra az elbeszélés címét, amelyet később talán ugyanolyan hangulatban írt vagy gépelt át, s így a biedermeieres hangzású ere­detiből „A szívalakú hegy titka” lett. Ez va­lóban nem nyerhette meg a kiadó tetszését, s ezért csak a bibliográfiában maradt benn, nem kelhetett új életre, és nem vonult be az egyre szaporodó Krúdy-rajongók szívébe. Most — a Színdbád-film szép sikere idején átadjuk a nyilvánosságnak.

Kozocsa Sándor

 

(Nők Lapja, 1972/5. /január 29./ 12. p.)