Krúdy Gyula és az ifjúság

 

Kedves Szerkesztő úr, könnyebbnek gondoltam kérése teljesítését, hogy számoljak be arról, mit jelent az ifjúság számára Krúdy Gyula. Könnyebbnek véltem, hiszen életem két pillére a könyv­tárnyi könyv apám nevével és egy gimnáziumot benépesítő ifjú sereg.

Él-e Krúdy Gyula az ifjú szívekben?

Az író, aki elmerengve, szívszorongva menti át az ifjúság el nem múló emlékét a későbbi maga számára. „Ez az út pedig elvezet ifjúságodba, esetleg gyermekkorodba, mert az útnak nincs so­rompója visszafelé haladva, akármilyen messzire visszamehetsz azon az úton, amelyet már meg­tettél...” Valaki valahol volt már egyszer, s oda vissza kell térnie, vissza kell lépnie az ifjú­ságba, mert csak így bírja vonszolni tovább az éveket, akár a jóillatú cukrászda kilincsét újra lenyomva, s egy fehér nyakra simuló medaillonban találkozva valamikori arcával, vagy az útszéli kocsma lámpáját törve szét, hogy legalább a börtön falán maradjon meg a neve a kato­nának, aki szerette egyszer Andimandit.

Az emlékek zsilipjét megnyitva látványok, érzések, ízek, illatok merülnek fel a mélyből. A po­hár borovicska a régenvolt fiatalságot ébresztgeti, és egy sivár és megfeneklett életbe való en­gedelmes belenyugvás elleni tiltakozást, de már késő, bezárul az ajtó, a jó emésztéssel kell foglalkozni.

A fiatal ember fel se fogja, hogy egyszer messze kéklő emlék lesz a jelen, melyre egy véletle­nül felhörpintett ital unszolásával talál rá.

Nyolcvanhét esztendeje egy őszi napon született a „boldogult úrfi”, emlékek, álmok gyűjtögetője, K. Gy. fényes szemű, sötét hajú kísérője egy életen át. „Az élet és az étel csak tavasz­kor ér valamit, amikor az ember azt hiszi, hogy ő találta meg az első sóskát a kertben, amikor azt gondolja, hogy egyedül van a világon, akire rábízatott az élet végigélése.”

A tizennyolcévesek is eljutnak az író közelébe. Ahogy halmozódnak az egyszerű örömök és köznapi gondok, úgy válik mind érthetőbbé, hogy a Krúdy Gyula terített asztalánál ülők minden harapás étellel, minden korty itallal elmúlt életük hordalékát is szájukhoz emelik, hogy a ha­lálra ítélt hírlapírónak csonthúst kell ennie kiskocsmában, ha nem akar hűtlenné válni önma­gához (s nem pezsgőznie az ágyban, ahogyan a televízióban tette, az író akarata ellenére).

A védett élet szorításában, álmatlan éjszakák töprengése nélkül meddig követhető Szindbád kósza álmaiban?

Alig két évtizednyi élet rövid a csalódásokra földi és égi mítoszokban, és a csalódók megérté­sére. A minduntalan felbukkanó glóriás társaság, József, András és a többiek csak a naptárt igazgatják, nem védi meg Nepomuki a lábai mellől folyóba ugró megcsúfolt leányt.

Megérti-e a fiatal, hogy az ezredes – egy hanyatló társadalom jellegzetes alakja – hazugul élt, életéhez illően méltatlan ügyért hal meg, s bár az író szánja őt, meg nem mentheti. A nekigyürkőzés nélküli együttérzés abból a felismerésből is fakad, hogy osztálya pusztulása feltartóztatha­tatlan. Szeretet és tisztánlátás nem zárják ki egymást.

„Talán azért volt oly szomorú olykor a Nyírség, mintha már nem is nagyon volna érdemes az életet tovább folytatni. Elhanyagolta az apák sírdombját és tunyán üldögélt a falusi nemes az udvarházában. A szél dudált, a Tisza kiöntött, a dob pergett: ebből vette észre, hogy a kalen­dárium valóban igazat mondott, midőn a napok elmúlását jósolta.”

A tevékeny és céltudatos fiatal ámulva kapja fel a fejét a leleplező fájdalmas, néhol kegyet­len őszinteségre – távol van tőle az a világ, és lép közelebb a tétlenség poétájához, ahogy egy kis húsz éven aluli nevezte apámat, a fűvön heverészve, egy bükki kiránduláson a felhőket számlálgatva. A szerelem költője inkább. Nők és férfiak végtelen forgásban keringenek egy­más körül, dantei kép, bűnük a szerelmeskedés vágya, büntetésük, hogy hazudnak, de be nem csaphatják egymást. „Szent László vagyok – sóhajtotta a hiú Szindbád -, ennél szebbet nem mondhatott nekem ma délután.”

Évekig nem jutott el az olvasókhoz apám. 1956 tavaszán jelent meg újra, s ugyanazon év június első vasárnapján, életemben először én is a jutalmazott pedagógusok között voltam. Azóta több­ször beszélgettem irodalmat szerető fiatallal apám műveiről, életéről –, a fűvön félkönyökre tá­maszkodva tücsök után kutattunk, hadd faggassuk ki, emlékszik-e még a sóvárgásra: „Költő szeretnék lenni Pesten.” Elindulni az úton, hol nem pihent meg soha.

„A költők, akiknek nincs díszmagyarjuk és rajta fénylő karneol-gombok, sokszor tán nadrágjuk sincs. Istennek árva gyermekei, útlevéllel vannak felszerelve, mely a szavak tartományába meg­nyitja az utat. Lengő szívvel és a hazatérő gazda fedetlen homlokát fürösztő széllel mennek ők a zengő fák alatt, amelyeken a színes tollazatú kajdácsok laknak..

Tanúja lehettem, miként megy elébe az írónak a fiatalember, miközben saját friss és gazdag ál­mait szövögeti.

KRÚDY MÁRIA

 

(Alföld, 1965/11. /november/ 85. p.)