Szindbád születése

 

Krúdy Gyula Szindbád történeteinek filmrevitele minden bizonnyal felkelti az olvasók figyelmét az író iránt, annál is inkább, mivel a film ezúttal nemcsak méltó az irodalmi alkotáshoz, de kimagasló mű is, a magyar filmgyártás történetében ritkán elért csúcsok egyike. E várható érdeklődésre számítva kértük meg Krúdy Zsuzsát, az író leányát, mondja el személyes emlékeit a Szindbád novellákkal kapcsolatban.

 

A millennium esztendejében, 1896-ban érkezett a fővárosba vidékről a 18 esztendős Krúdy Gyula. — Első novellája 14 éves korában jelent meg, s ettől kezdve lankadatlan szorgalommal és szenvedéllyel dolgozott. Szinte valamennyi újságnál, folyóiratnál jelentkezett írásaival. Olyan lelkesen, lendületesen indult harcba a sikerért, hogy már rövid pesti tartózkodása után tudomásul vették a szakmabeliek: a nyurga ifjú meg akarja hódítani az irodalmi világot.

A Hét bagoly című regényében ő így vallott magáról:

Józsiás úr ugyanis azon törekvő és fáradhatatlan írók közé tartozott, akik lehetőleg mindennap szeretik nyomtatásban látni a nevüket.

Ennek ellenére a tízes évek elejéig kellett várnia, míg országosan elismert íróvá vált. Az átütő sikert a Szindbád novellák és a Vörös postakocsi hozták meg számára. Első Szindbád kötete a Szindbád ifjúsága volt. (Bp. 1911, Nyugat. 193 l.) Sokan írtak kritikát a könyvről, többek között Palágyi Lajos is, akihez az alábbi levelet intézte:

Kedves Lajos,

hálával, köszönettel, boldogan küldöm önnek üdvözletemet. Végre az első, komoly, szép és nemes írás megíratott szegény kis Szindbádomról. Hálateljesen gondolok önre és kérem tartson meg továbbra is abban a megtisztelő jóakaratában, amely mai írásában oly nemesen nyilatkozott.

Bp., 1912. I. 13.

Híve, szolgája, barátja

Krúdy Gyula

Szindbád alakját természetesen már előbb megalkotta. Szauder Józsefet idézem:

1906 és 1911 között, irodalmunk egyik leggazdagabb, legszínesebb lustrumában születik meg Szindbád, modern szépprózánk egyik legszebb, szimbolikus hőse és egyik legellentmondásosabb, álom és való közt lebegő írói magatartása.

Szép Ernő így lelkesedett:

Az a csodálatos, festhetetlen szín van Szindbád történetein, amely a régi fotográfiákon teszi nemesebbé az arcokat, amely ócska tükrökre lehel, megőrzött selymeket illatosít, antik ékszerek köveit teszi gyöngédekké és bánatosakká. Ahogy Szindbád mesél, gyengédebb és érzékenyebb a muzsikás cigányok üveghangjainál...

Első kötetét a Francia kastély (1912), Szindbád utazásai (1912), Kárpáti kaland (1912), Szindbád. A feltámadás (1916) és Szindbád ifjúsága és szomorúsága (1917) követi. A legutóbbiban előszót is találhatunk:

Midőn új kiadásban látom újra régi hajósomat, elfog a kétség: vajjon így történt-e minden, mint az ifjúkor szemével láttam?

Én már nem is emlékszem pontosan a dolgokra. Fiatal olvasóim a megmondhatói, hogy helyesen és igazságosan cselekedett-e Szindbád?

Menj, hajós, vitorláidra szívek vannak hímezve!

1917. Tavasz.

K. Gy.

A Szindbád megtérése csak nyolc esztendő múlva, 1925-ben látott napvilágot, s a következő három csak halála után: a Szindbád ifjúsága és megtérése 1942-ben, a Purgatórium 1956-ban és a Szindbád 1957-ben.

Az 1957-ben Kozocsa Sándor gondozásában megjelent, kétkötetes Szindbád hét gyűjteményből, két regényből és az újabb Szindbád-történetekből tevődik össze. Az utóbbiak akkor jelentek meg először könyvalakban. Bár Kozocsa igen jó munkát végzett, ez a válogatás sem teljes, ami nem is csoda egy ilyen leírhatatlanul gazdag életmű esetében.

Krúdy, kinek Szindbád mellett Rezeda Kázmér, Nagybotos Viola, Ulrik, sőt Szent Mihály is kedves hőse, álneve, élete végéig írt Szindbád novellákat. Ilyen volt legutolsó írása is, amelyet íróasztalán találtunk, s amely kötetben még. nem jelent meg: A szívalakú hölgy titka.

Befejezésül álljanak itt Kozocsa Sándor szavai:

Krúdy Gyula irodalmunk legnagyobb emlékező írója. Ezeknek az emlékeknek olvasása színes álmokat hoz, végtelen örömet szerez; elénk varázsolja azt, ami elmúlt és amit mégis örökké visszavágyunk: az oly könnyen múló ifjúságot.

Krúdy Zsuzsa

 

(Könyvtáros, 1972/1. /január/ 53- 54. p.)