KRÚDY ZSUZSA

A Budapest vőlegényéről

Még mindig számos, kötetben meg nem jelent műve van Krúdy Gyulának, aki a magyar irodalom egyik leggazdagabb életművét hagyta ránk: ötven regényt, több ezer novellát és több ezer újságcik­ket.

Sárguló, porladozó újságokból került elő Budapest vőlegénye című kortörténeti regénye is. Hőse Podmaniczky Frigyes báró. Az íróédesapámaz Országos Széchenyi Könyvtárban tanulmányozta át Podmaniczky naplóit, regényeit, fel­jegyzéseit, levelezését. Személyében nem­csak érdekes egyéniséget, korát hűen megörökítő írótársat, hanem sokoldalú alkotó embert ismert meg, aki igen so­kat tett Budapest jövőjéért, fejlesztésé­ért. Munkájához kapcsolódik többek kö­zött a Magyar Operaház és az egykori Andrássy út (ma Népköztársaság útja), létesítése. Vállalkozása minden téren je­lentős volt, hiszen ebben az időben, ezen a tájon még vadvizek, mocsarak, be­tyártanyák voltak.

Krúdy Gyula kilenc éven át közel negyven novellában, tárcában mutatta be Podmaniczky élettörténetét, ifjúságától öregkoráig. Megismertet bennünket sze­relmeivel, kalandjaival, utazásaival, szó­rakozásaival, mindennapjaival, s a régi, régi Pesttel, dédszüleink fővárosával. Re­gény végül úgy lett belőle, hogy az író elbeszéléseiből regényfejezeteket csinált. Megtervezte a könyv címlapját is, de ki­adását már nem érhette meg. A közeljö­vőben, halálának negyvenedik évében lát napvilágot a kötet.

Íme, egy részlet belőle:

„Mostanában gyakran forgatom báró Podmaniczky Frigyes Emlékiratait, an­nak a báróét, akit életében (a ruhái miatt) kockás bárónak csúfoltak Pesten, de akinél szerelmesebb talán senki se volt ebbe a városba.

Ah, milyen szerelmetes volt városába ez a császárszakállas férfiú, akire még so­kan emlékezünk, amint a régi Kerepesi úton áttipegett a Pannónia felé, miköz­ben tiszteletére megállították a lóvasútat, és az ifjú Glück Frigyes úr fogadós­atyja megbízásából, fehér szalvétával várta a bárót a szálloda előtt!

Szerette ezt a várost olyan holtig tartó szerelemmel, amilyennel a régi lova­gok hordozták a szívükben egy nő arcké­pét, akiért akár a Szentföldre is elmen­tek volna... De Frigyes nem ment még a Margitszigetig semmert már az Óbudához tartozott —, és ha rajta múlik, sohasem mozdul ki a Cukor uccából, amelyet mostanában Károlyi uccának neveznek. De hát a Vásártérre kellett költöznie (amelyet manapság Erzsébet térnek hívnak), és itt szemtanúja volt annak az aktusnak, amikor az 1830-iki kemény télen József nádor parancsára a Károlyi-kaszárnya bakái kivágják Pest összes élőfáit, hogy szétosszák a dider­gő szegénység között. A nádor karácso­nyi ajándéknak szánta a vásártéri platá­nokat, valamint a városligeti fasor nyár­fáit a pesti szegényeknek... Sajnos, a ki­pusztított, fátalan Pestre a következő ta­vaszkor már megérkezett az a különös vendég, akihez aztán Frigyes bárónak elég hosszúra nyúlott életében még két­szer volt szerencséje... Hiába vállalt el­nökséget a Közmunka Tanácsnál, a ko­lera ellátogatott majdnem minden esz­tendőben Pestre, amíg az uccák fái is­mét megnövekedtek. (Az Emlékiratok­ban olyan keservesen emlékszik meg vá­rosa pusztulásáról, hogy elfacsarodik az olvasó szíve az öreg szerelmes bánatán.) De nem bonthattak le egyetlen régi há­zat sem a városban, hogy az Emlékiratok írója elmerengve meg ne álljon a kő­mívesek csákánya felett, miközben note­szébe feljegyezte a régi pesti ház utolsó lakóinak a nevét. Azt lehetne mondani, hogy Podmaniczky Frigyes volt az utolsó pesti polgár, aki részint név szerint, ré­szint személyesen ismerte összes városi polgártársait. Minden ember ismerőse volt a Váci uccában, a Koronaherceg uccában, a Kerepesi útonnagyon rossz üzletet csinált volna az a pesti be­törő, akinek ahhoz lett volna gusztusa, hogy a báró ruháit ellopja...Száz lé­pésnyiről felismerik vala a pestiek a kü­lönös mintájú ruhákat, amelyekhez ha­sonlót legfeljebb Indiában visel egy eg­zotikus gyarmatalapító. Pest öreg szerel­mese jó hetven esztendeig járta itt a Kerepesi utat és akkor sem jutott eszé­be a keserűség a múlt idők miatt, ami­kor a város szemmel láthatólag átala­kult, hangosan törtető, de már tönkre­ment vidéki családok helyezkedtek el a pesti patríciusok házában, akik minden kegyeletes érzés nélkül mennek végig a Cukor uccában. Sőt bölcs férfiú módjá­ra le tudott mondani arról a megkü­lönböztetésről is, hogy a kedvéért meg­álljon a lóvonat a Kerepesi úton... A Nagykörút már javában épült, tombol­va, villamos vonaton közelgett az új Bu­dapest.”

 

(Könyvvilág, 1973/6. /június/ 4. p.)