APÁMRA EMLÉKEZEM

 

Ebben az évben lesz Krúdy Gyula születésének 90-ik és ma van halálának 35-ik évfordulója.

A szép szolgálólány és a fia­tal nyíregyházi ügyvéd szerelméből származott hét gyermek közül az elsőszülött Krúdy Gyula volt. Anyjától, Csákányi Juliskától, élénk, szí­nes, csillogó fantáziát, kiváló megfigyelőképességet, derűt, kedvességet, humort, eszessé­get, jószívűséget, mérhetetlen szorgalmat, ambíciót és mun­kabírást örökölt. Apjától da­liás termetet, kitűnő megjele­nést, tiszteletet parancsoló egyéniséget, hallgatagságot, zárkózottságot, nagyvonalúsá­got, lovagiasságot és... szív­bajt.

Apai nagyatyja magas, szi­kár, sasorrú, tüzes, villogó szemű férfiú volt. Közvetlen, kellemes modora temérdek barátot, heves, kérlelhetetlen politikai állásfoglalása sok el­lenséget szerzett. Nagyszerű előadó és még 80 esztendős korában is ellenállhatatlan udvarló. Nógrád megyei, palócosan beszélő ifjú fiskális­ként a szabadságharc alatt el­szöktette Várpalotáról a 16 esztendős, fekete hajú, kék szemű Radics Máriát, s magá­val vitte Komárom várába. Tábori pappal, katonai zász­lók alatt, ágyúszó mellett es­küdtek meg. Nagyapa honvéd­századosként, felesége pedig, mint markotányosnő szolgálta a hazát. Később Debrecenben, Nagykállóban éltek, majd Nyíregyházára költöztek. Az 1848—49-es szabadságharc szép, dicső és felejthetetlen emlék volt a Krúdy-házban.

Sokszor beszéltek róla a nagy ebédlőasztalnál, az aranyozott, tarka pillangós antik petró­leumlámpa fényénél. Az író nagyszüleitől: demokratikus és negyvennyolcas érzelmeket, igazság- és hazaszeretet ka­pott útravalóul.

Radics Mária, hűvös, kimért, katonásmodorú asszony volt, Okos, olvasott és művelt. Több újságot és folyóiratot járatott és szívesen politizált férfi­társaságban. A nőket nem igen kedvelte, annál inkább Gyula unokáját, ő volt az, aki a családban elsőnek felismerte írói tehetségét. Ezért az apai szigor, megnemértés ellen, mindig oltalmat, menedéket nyújtott. (Keserű csalódást, sok vitát okozott, hogy a szülők jogásznak és nem írónak szánták elsőszülöttü­ket.) Családjáról, ifjúságáról többek közt az N. N., Krúdy Gyula látogatásai és az Urak, betyárok, cigányok című mű­veiben írt.

A gyermek Krúdy rendkívü­li testi és szellemi adott­ságai hamar jelentkeztek. Még nincs 5 esztendős, amikor is­kolába adják és igen korán jelenik meg első írása. A »Szabolcsi Szabadsajtó«-ban egy új név és egy régi beszély lát napvilágot. A beszély cí­mére már senki sem emlék­szik, de a név viselője még mozgatja kezét és lábát. A név így hangzott: legifjabb Krúdy Gyula. Hősünk tizenhárom esztendős volt akkor és e ba­bonás életkorban ezzel eldőlt élete és sorsa örökre. Az ifjú ettől kezdve rendszeresen és szenvedélyesen ír, s az ország legkülönbözőbb lapjaiban közlik munkáit. 17 éves, ami­kor Gáspár Imre költő és szerkesztő az alábbi levelet intézi hozzá: »Legyen szíves fordulópostávál felelni a kö­vetkező kérdésemre: Hajlan­dó-e ön okt. hótól a Debre­ceni Ellenőrhöz belépni? ... Érzéke van — látom a kiszí­nezett report, aktualitások iránt, mi a journalisztika pá­lyára predesztinálják.«

Válasz helyett Debrecenbe szökik, reporternek és színi­kritikusnak, s csak hónapok múlva tér haza apai parancs­ra — leérettségizni.

Rövid vidéki újságírói mun­ka után, 1896-ban érkezik Pestre. Itt olyan lendülettel veti bele magát a munkába, olyan határozottan kopogtat a szerkesztőségi ajtókon, hogy hamarosan felfigyelnek rá a szakmabeliek. »Józsiás úr ugyanis azon törekvő és fá­radhatatlan írók közé tarto­zott, akik lehetőleg minden­nap szeretik nyomtatásban látni nevüket« — vallja magá­ról. Sok víz folyt le azonban a Dunán, sokat kellett dolgoz­nia, kínlódnia, míg a nagykö­zönség is megismeri nevét, s országos hírű íróvá válik. És még ennél is több idő telik el, majd 20 esztendő, amikor sok-sok kaland, udvarlás, csa­lódás után találkozik az igazi szerelemmel, édesanyámmal, Zsuzsival.

A legkedvesebb, legharma­tosabb hősnői Róla mintázódtak. Ő Az útitárs Eszténája, a Hét bagoly Áldáskája, a Re­zeda Kázmér Tinije, az Asszonyságok díja Natáliája és a Bukfenc Gyöngyvirágja.

Krúdy Gyula élete gyertyá­ját két végén égette.

Sokat éjelezett, szórakozott, rengeteget olvasott és szaka­datlanul dolgozott. Így írha­tott annyit, mint a legendásan termékeny Jókai.

Boldogult úrfikora az első világháborúval együtt vé­get ért, s ettől kezdve egyre nehezebbé vált élete. Egyrészt, mert a Tanácsköztársaság bu­kása után a szimpatizánsokat, »kompromitáltakat«, így kö­zöttük Krúdyt is, igyekeztek tönkretenni, elszigetelni.

»Egyik írócsoport a másik el­len, kontárok a talentumok ellen fenekednek... A Pekárok, a Császár Elemérek irtó had­járata ez a Krúdy Gyulák és az Ignotusok ellen«, emelte fel szavát Bécsből az emigráns Hatvany Lajos. Másrészt a gazdasági viszonyok romlásá­val mind nehezebben tudta munkáit elhelyezni, publikál­ni, s a ponyva, álirodalom is erősen veszélyeztette a való­di írók kereseti lehetőségeit. Csakhamar súlyos anyagi gon­dok gyötrik, s ekkor kezd megrendülni egészsége is.

Nem értett a maga admi­nisztrálásához, nem igényelte a társadalmi sikereket Címre, rangra, méltóságra nem adott, csak szívének kedves embe­rekkel barátkozott Talán azért érte olyan kevés hivata­los elismerés életében. Azért kellett annyit dolgoznia, küz­denie, szenvednie a puszta lé­tért.

Az utóbbi években sok-sok Krúdy-könyv jelent meg, de még most is számtalan no­vellája, tárcája, cikke és re­génye kiadatlan. Például: a Budapest vőlegénye, a Kos­suth fiúk, és az Eötvös szelle­mében megírt Tiszaeszlári Solymosi Eszter.

Krúdy Zsuzsa

 

(Magyar Nemzet, 1968/110. /május 12./ 12. p.)