A podolini cserediák története

KRÚDY ZSUZSA VISSZAEMLÉKEZÉSE ÉDESAPJÁRA

„1878-ik év egyik októ­beri napján, Nyírházán egy nádfedelű házban, az egykori Sztárek ház szom­szédságában, a Kállai utcá­ban egy fiúgyermek pillan­totta meg a napvilágot” – ­írta (magáról) Édesapám egyik életrajzi regényében.

Gyermek- és ifjúkorát írásaiból, elbeszéléseiből, ismerőseinek emlékezései­ből és a családi hagyomá­nyokból ismerhettük meg.

Még nem volt ötesztendős, amikor iskolába adták, és igen hamar kezdett el rendszeresen írni. Első no­vellája tizennégy éves ko­rában jelent meg nyomta­tásban!

Ettől kezdve az ország legkülönbözőbb lapjaiban közölték írásait. Büszke volt erre, s arra is, hogy az egyik vidéki újságtól tisz­teletdíj fejében egy doboz névjegyet kapott, ezzel a szövegei: legifj. Krúdy Gyula, az „Orsova” szép­irodalmi munkatársa.

Tizenhatéves volt, ami­kor Gáspár Imre debreceni költő és szerkesztő az aláb­bi levelet intézte hozzá: „Legyen szíves fordulópos­tával felelni a következő kérdésemre: Hajlandó-e Ön okt. hótól a „Debreceni El­lenőrzőhöz”[sic!] belépni? ... Ér­zéke van -, látom a kiszí­nezett report, aktualitások iránt, mi a journalisztikai pályára predesztinálják”. Válasz helyett megszökött a szülői házból, ahol nagy­anyját kivéve úgyis rossz szemmel nézték írói próbál­kozásait.

Debrecenben az ország legfiatalabb újságírója, színikritikusa igen jól érez­te magát, és csak édesapja szigorúsága bírta rá, hogy hazatérjen érettségezni. – ­Érettségi után aztán – ter­mészetesen – újságíró, író lett, előbb vidéken, majd Budapesten.

*

Igen szerette szüleit, nagyszüleit. Számos művé­ben megemlékezett róluk. Apja ügyvéd, anyja egy­szerű parasztlány. Tőle örö­költe élénk, színes fantá­ziáját, jó megfigyelőképes­ségét, mérhetetlen szorgal­mát, munkabírását.

Apai nagyszülei részt vettek az 1848-as szabadságharcban, Komárom várának védelmében: nagyapja, mint honvédtiszt, nagyanyja, mint markotányosnő, aki főzött, mosott a katonákra, ápolta és gondozta őket.

Sokszor és szívesen hall­gatta elbeszéléseiket. Nagy­szülei beszéltek neki Krúdy Kálmánról is, nagyapja testvéröccséről, akinek le­gendás alakja Mikszáthot is megihlette. Kálmán a szabadságharc alatt „nyar­gonc” (futár) volt Görgey vezér mellett, az összeomlás után pedig szülőfaluja kö­zelében, az Ipolyságon bujdosott. Felcsapott betyárve­zérnek és csak a gazdago­kat sarcolta meg. A szerze­ményt nem tartotta meg magának, hanem társai kö­zött osztotta szét, és a bujdosók számára juttatta.

*

Szokás volt akkoriban, hogy az alföldi fiúkat a Szepességbe, a cipszer (szász) és szlovák gyereke­ket az Alföldre küldték is­kolába. Krúdy második gimnazista volt, amikor „cserediák”-ként először ér­kezett Podolinba. Vasút még nem járt arra, kocsi­val közlekedtek. A kis ha­tármenti városka közép­korias életével, hangulatai­val, legendáival, világhírű kékfestőivel és takácsaival oly mélyen megragadták az ifjút, hogy ott-tartózkodásá­nak élménye egész életén végigkísérte. Történelmi té­máit, alakjait sokszor innét merítette. Megszámlálha­tatlan regényének és novel­lájának színhelye a Felvi­dék.

Sok kedves emléket őr­zött innét, de akadt izgal­mas is: egy téli napon a vá­roson átsiető Poprád csak­nem áldozatul követelte a kisdiákot! Egyedül korcso­lyázott a befagyott folyón, amikor az egyik kanyaru­latnál, ahol a víz zuhata­gosan gyors, beszakadt alatta a jég. Szerencsére két kékfestő legény látta a balesetet és csáklyával ki­mentette. A kaland után nagybeteg lett, s nyaka kissé elferdült. (Ezért tar­totta fejét később olyan jel­legzetesen.)

Mivel Podolinban csak négyosztályos algimnázium volt, tanulmányait szülővá­rosában folytatta.

Krúdy nagyon szerette a gyermekeket, amit azzal is bizonyított, hogy igen gaz­dag életművében számos ifjúsági művet találunk. Ezek jórésze ma már saj­nos csak néhány nagy könyvtár ritkaságai között foglal helyet. Most készül a Móra Kiadónál Százgal­léros című kötete. Fogadjá­tok szeretettel!

 

(Pajtás, 1970/41. /október 15./ 15. p.)