Krúdy Zsuzsa:

SZÜLETÉSNAPRA...*

»Késő ősszel imádandó igazán a Nyír! A szüreti víg hangok elmúltak a táj­ról és a sárga szőlődombo­kon csak a fekete varjúcsa­patok járnak; a magányos és kopár szilfákon a vércse ül­dögél, és ha szekér zörög végig a tájon, mintha minden sárga bokor és lombjavesztett fa csodálkoznék: ugyan ki jár még ilyenkor a falun kívül...«

Ezt az időszakot szerette a legjobban édesapám, Krúdy Gyula, aki 1878. október 21- én pillantotta meg a napvi­lágot Nyíregyházán, egy nádfedeles, kisablakos ház­ban. Apja fiskális, anyja szegény parasztlány volt — 7 gyermeket nevelt föl. Gyu­la, az elsőszülött rnég nincs ötesztendős, amikor iskolába adják. — Amint megismeri a betűket, nagy érdeklődést tanúsít a könyvek iránt. Apai nagyanyja, a művelt Radics Mária, örül kedvenc unokája olvasási szenvedé­lyének, melyet 12 ládányi könyvével, újságokkal, folyó­iratokkal táplál. Nyitva áll a fiú előtt apja és az isme­rősök könyvgyűjteménye is, s tagja mindkét városi kölcsönkönyvtárnak. — A Pol­gári Kör könyvtárosa, Dálnoki Gaál Gyula »nyugalmazott magyar vidéki szí­nész« — sok írásának lett hőse később »...a könyv­tárt, amelynek látogatásához napközben kedvet, pártfo­gást, támogatást esdekelt összetett kézzel a kultúra ősz bajnoka, lassanként komo­lyan vették a nyíregyházai polgárok, és a tanulmányosabb könyveket este selyempapirosban dajkálva vitték haza. Este, amikor a családi lámpa alatt legföljebb bib­liából, a zsoltároskönyvből olvastak, most fennhangon, hangsúlyozva, kritizálva ol­vasgatták például a gőzgép feltalálásának a történetét, és Benyovszky Móric vadregényes útirajzai helyett már Stanley úr alaposabb, szára­zabb földiratát forgatták«.

Podolira diákévei alatt az ifjú engedélyt kapott, hogy a piarista gimnázium 17 000 kötetes állományában bú­várkodjon. Itt régi misekönyveket, latin nyelvű kó­dexeket, s Lubomirski her­ceg dámvadas címerével ellá­tott krónikás könyveket cso­dálhatott meg.

A fiatal újságíró, Tolsztoj, Dosztojevszkij, Puskin, Di­ckens, Thakeray és Jókai könyveiért rajong, s így vall: »Balzacot merengő tanulás­sal olvastuk, Zolát vitattuk, ábrándoztunk Turgenyevvel, Dickens és Thakeray Vilmos regényírásánál mesteribbet nem tudtunk, Petőfi és Paul Verlaine volt költőideálunk.«

Óbudán töltött éveink alatt beiratkozott a Fővárosi Könyvtár kerületi fiókjába. Az én feladatom volt a köl­csönzés. Apu kívánságait olvasófüzetébe írta bele. En­nek tanúsága szerint utolsó éveiben Heine, Rilke, Hoffmann, Chamisso, Sealsfield, Thomas Mann, Csehov, Poe, Galsworthy, Maupassant, Scott, Goethe, Kipling és Vas Gereben műveit olvasta.

Jókai iránti tiszteletét, egy róla írt ifjúsági könyvével is kifejezte. Címe: Mesemondás Jókai Mórról, a kislányának írta Krúdy Gyula.

Az előszót még ma sem tudom meghatódottság nél­kül olvasni.

„Kedves kislányom, Zsu­zsika, látom én, hogy már manapság is szereted a me­séket, amikor csak én mesélgetnék néked hébe-korban a kis udvari szobában, ami­kor odakünn a hó esik. De igazában majd akkor szere­ted meg a meséket, amikor a mesékhez való utakat, a kü­lönböző betűket megismer­ted... Lehet, hogy én már akkor nem leszek, mikorára te eljutsz a hosszú utakon a mesék országába. Azért már most megfogom a kis keze­det, hogy könnyebben oda­találj meseországban a ki­rályhoz, Jókai Mórhoz... Édesapád.«

Egyik legnevezetesebb szü­letésnapja az ötvenedik volt. Ez egybeesett harmincéves írói jubileumával. Erre az alkalomra az Athenaeum új­ból kiadta válogatott mű­veit. A vörös postakocsi, Őszi utazások a vörös postakocsin, Szinbád ifjúsága, Szinbád megtérése, Napra­forgó, A podolini kísértet, Aranykéz utcai szép napok, Hét bagoly, N. N. — A be­tyár álma, Az utolsó gaval­lér — a velszi herceg — sze­repeltek az előfizetési íven. (Áruk 82 pengő volt, melyet havi 5 pengős részletekben is elfogadtak.)

Szomorú és elgondolkozta­tó az író ekkori önvallomá­sa: »Összegyűjtött Műveim elé, amelyek ebben az esz­tendőben, az én ötvenedik esztendőmben jelennek meg az Athenaeum kiadásában; azt írnám, hogy újból, a mai világnézetemmel és emberis­meretemmel még egyszer szeretném megírni őket. Mily borzadozva dobná vissza a népszerűségre számító kiadó a könyveimet.

Ennyit mondhatok magam­ról ötvenéves koromban. Szent Margitsziget, 1928.

Krúdy Gyula.

A kiadó nemcsak Krúdynak adott előlegeit remélte viszontlátni, hanem kikötöt­te, hogy könyveire előfizető­ket kell szereznie. A súlyos gondokkal küzdő író erre is ráállt.

Így kopogtat szülővárosá­ba:

»Tekintetes Közgyűlés!

Alulírott nyíregyházi szü­letésű, jelenleg Budapesten tartózkodó író azzal kéri szü­lővárosa közgyűlését, hogy 50-ik születésnapja alkalmá­ból: jubiláris, díszkiadásban megjelent összegyűjtött és válogatott műveit megrendelni szíveskedjék... Ezek a köny­vek éppen úgy jelentik a ré­gi Nyíregyházát, mint akár a város múzeumai...«

Levele után nemsokára maga is hazalátogat, hogy eleget tehessen vállalt köte­lezettségének. Érkezésekor a Nyírvidék c. lap így nyilatko­zik: »Barátai, tisztelői Krúdy Gyulának vállalták a Nyír­ség költőjének könyvterjesz­tését. Fogadjuk őket magyar vendégszeretettel

Apám azonban már sok-sok testi-lelki szenvedésen át­ment, kiábrándult, állandó anyagi bajokkal küzködő, egész életében keményen dol­gozó, megfáradt ember, aki pontosan tudja, hogy a sza­vak és tettek közt mekkora különbségek vannak, tehát nem táplál túlzott reménye­ket.

Születése napjáról, írói jubileumáról a legtöbb újság megemlékezett, csak a hivatalos körök hallgattak, mint mindig. (Nem járt állami el­ismerés, kitüntetés annak, aki a Tanácsköztársaság idején »kompromittálta« magát.)

Író kollégái közül a három legmelegebb köszöntőt: Tersánszky Józsi Jenő, Kárpáti Aurél és Szép Ernő írta. Idéz­zünk ez utóbbiból:

»Gyulám, Szerelmem! Azt hallottam, hogy valami har­mincesztendős centenáriumot készítenek Ellened műveid­nek szépséges díszkiadása al­kalmából. Mi a fészkes gyulátlanságot akarnak Tőled! Drágaságom, én rólam tudd meg azonnal, én nem vagyok benne! Tudom, elunnál egyszersmindenkorra, ha gyaní­tanád, hogy ott bujkálok, ba­rátaid és tisztelőid közt, mi­kor az ünnepedet összeszer­kesztik. Dehát kicsodák azok a külső urak, azok a pogány naivak, akik abban a hiszemben vannak, hogy mulattat­hatnak Téged valamely fix órára tett tiszteletteljes szájalással? Azaz egy asztalnyi kedves embered, akinek meg­engedted, hogy egy kicsit is­merjenek Tégedet, tudván tudja az mind, hogy halkságodon, restségeden, bágyadalmadon bosszantóbb csúfot nem lehetne tenni, mint Té­gedet őszi merengésedből ef­féle főtárgyalásra megidéz­ni...«

Szép Ernő költő, a kedves jó barát természetesen erő­sen karikírozott, mert bármi­lyen szerény, magányos, visszavonult ember is volt apám, igen örült a megemlékezé­seknek, köszöntéseknek.

Sokat, szenvedett beteg szí­ve egy májusi hajnalon állt meg. Ruhásszekrényében sze­gényes hagyaték: 2 szövet és 2 vászonöltöny, 1 könnyű át­meneti kabát, 3 pár cipő és néhány apróság maradt, de annál gazdagabb volt szelle­mi öröksége: kb. 50 regény, 10 színdarab, több ezer elbeszélés és újságcikk.

 



* Holnap este a Palmiro Tog­liatti Megyei Könyvtár előadó­termében Krúdy Gyula-emlékestet rendeznek, ahol a cikk szerzője mond bevezetőt.

 

(Somogyi Néplap /Kaposvár/, 1968/217. /szeptember 15. 8. p.)