ÉRTEKEZÉSEK AZ 1942. ÉS 1943. ÉVRŐL. (A debreceni református Kollégium Tanárképző - Intézetének dolgozatai. 27. és 28. szám.)

1937 óta már a hetedik értekezés-kötetet teszi közé a debreceni refor­mátus Kollégium Tanárképző-Intézete. Ezekbe az évkönyvszerű kiadvá­nyokba gyűjti össze az Intézet tudós és agilis igazgatója, Péter Zoltán azokat a történelmi, irodalomtörténeti és nyelvészeti dolgozatokat, melyeket az Intézet tanárai, tagjai, bölcsészetdoktori szigorlatra készülő növendé­kei írtak.

Az 1942. évi vaskos kötet négy érte­kezést tartalmaz. Pelyvás-Ferenczik IstvánA magyar irodalmi impresszionizmus és Krúdy Gyula” című ta­nulmányában az impresszionizmus képzőművészeti stílus-jellemvonásaiból kiindulva általános képet fest századeleji irodalmi viszonyainkról, és im­presszionista jellemvonásokat mutat be Krúdy Gyula egyéniségében és írásaiban. Tiszteletreméltó a szerző objektív szemléletre törekvése, de néha úgy érezzük, nagyon is hidegen, élmények nélkül nézi az egyes iro­dalmi megnyilatkozásokat, s ezért lé­nyegest csak kevest tud róluk mon­dani.

[…]

O[trokocsi]. N[agy]. G[ábor].

 

(Protestáns Szemle, 1944/5. /május/ 157-158. p.)