OLVASÁS KÖZBEN

 

[…]

AZ UTÓBBI években — hosszú szünet után — a közön­ség és az irodalom kettős sür­getésére indult meg újra Krú­dy Gyula műveinek kiadása. Ha majd a teljes oeuvre, a leg­fontosabb kötetek megint előt­tünk lesznek akkor mérhetjük fel igazán, milyen nagy írót tettek gyanúsan divatossá, majd akartak elfelejttetni Krúdyban.

A Szépirodalmi Könyvkiadó három Krúdy-regényt jelentetett meg, Csernus Tibornak, a rendkívül tehetséges fiatal fes­tőművésznek merész és finom rajzaival. A Bukfenc (1917) Krúdy legszebb művei közül való, arányos, tökéletes remek­mű. Egy világtól elzártan, az erotikától fülledt légkörben is ártatlanul nevelkedő leány s egy idősebb férfi fájdalmas és szenvedélyes szerelmének muzsikálóan szép és kis belső iróniával fűszerezett története a felejthetetlen regény. A Velszi herceg (1920) a Rezeda Kázmér-ciklushoz kapcsolódik, nemcsak hangulatával, ha­nem néhány alakjával is: fel­bukkan benne Alvinczi-Szeme­re Miklós, a kártyaszalonok és lóverseny-pályák nagyura, Bi­my Eduárd, a szerelmes, fiatal költő pedig mintha Rezeda Kázmér unokatestvére lenne, S körülöttük ott él, ott lüktet a századvég Budapestje, a pasztellszínekkel festett ligeti táj, ott érezzük a levegőben Róza néni különösen finom főztjének illatát, amely után még a velszi herceg is meg­nyalja a tíz ujját, halljuk a mindennap asszózó Alvinczi kardjának csattogását és Re­viczky Gyula lépteinek kopo­gását kedves kávéházában. (A Krúdy-búvárok még azt is tud­ni vélik, hogy a Velszi herceg Rózája azonos a Bukfenc Gyöngyvirágával.) — A Prima­donna (1928), Pálmay Ilka, az ünnepelt színésznő regényes története, nem tartozik a sike­rült és igényes Krúdy-művek közé. Mégis jól tette a kiadó, hogy közzétette a kedves, de jelentéktelen kis könyvet, ame­lyet eddig csak a Színházi Élet hasábjain olvashattak a Krúdy-rajongók.

A borítót Csillag Vera ter­vezte, akárcsak a mostanában megjelent többi Krúdy-mű hangulatos, európai ízlésű, mű­vészi enveloppe-ját. Miért nem jelentkezik ez a kivételesen te­hetséges és kivételesen szerény művésznő illusztrációkkal is?

Réz Pál

 

(Esti Hírlap, 1958/103. /május 4./ 2. p.)