FERENCVÁROSI HÉT

 

A néphit-szerint a szilvafolt a következő évi szilvaéréskor jön ki. Az óbor pedig meg­mozdul, mikor a szőlőfürt telítődik. A dolgoknak belső összefüggése van. A hely, hol születtem, nem illanó foga­lom, hanem emlékek édes lángja, mely éget végóráin­kig.

Mikor a IX. kerületi pártbi­zottság, a tanács és a népfront meghirdette a Ferencvárosi hetet, az »óbor« megmozdult mindenütt, az emlékek pin­céiben, régi álmok hordóinak dongái között — s a franz­stadtiak, bármely más kerület­be vetette őket az élet, sűrű nyájakban vándoroltak vissza a régi bölcsődal színhelyére.

Egy héten át keresték... mit is? Álmok lenge fátylait, ifjúságuk vérpiros borát, az iskolát, hol egyszer megtanul­ták az Á betűt; a kapualjat, hol csókot loptak először egy leányszáj virágos mezejéről; keresték a franzstadti kis ud­varok olajillatú tujáit; egy régi bútorozott szobát, hol ál­mokat szőttek, éhezve; keres­ték a Knézits utcát, mely olyan keskeny, mint egy jó­kedvű pántlika — s a régi ta­nító urat, aki hajlott kiflihez hasonló módon botorkál a Bakáts téri fák alatt.

 

A gascognei legények

 

A kerületi pártbizottság, a tanács, a népfront mindenre válaszolt, mit szív, ész, emlék, tudásszomj kérdezett. Van itt egy nem mai gyerek, Bojtor György tanácselnök, ősfranz­stati maga is, akinek valaha nyolc elemije volt, most fog doktorálni jogból, túl az ötve­nen. Ez a Bojtor bátyánk ös­szehozott egy kis kutató közös­séget — Xantus Zoltán, Cser­mely Imre, Firon András, Gönczi Imre, Nemeskürthy István, Szurmay Ferenc és Thurzó Tibor voltak a tagjai — se kis közösség felkutatott és megírt mindent, mit a Fe­rencvárosról tudni lehet. Ki­faggatták az öreg matrikulá­kat, bejelentőhivatalokat; megkeresték az írókat, kik itt éltek valaha; megkocog­tattak minden régi követ; fel­lebbentették a történelmet, s megkeresték a magyar mun­kásmozgalom bölcsőit. Kitűnt, hogy ez a terület, mely a Du­nától az Üllői útig, a Calvin tértől a Dzsumbujig terjed, a magyar történelemnek, benne korunk munkásmozgalmának ékes darabja. Az — ékszere, melyet most patrióta büszke­séggel mutattak fel Budapest­nek a ferencvárosi legények és Bojtor bátyánk, a kapitány. Bár ők nem gascogneiak, mint volt Castel Jaloux — nekik ugyanis egyszerre Gascogne­uk, Párizsuk, a Bakonyuk ez a föld, a bölcsőjük és majd a szemfedőjük, az életük, sor­suk és mindenük ez a darab város, Ferencváros, ez kis haza.

 

Mindenki ferencvárosi

 

Itt született József Attila — itt volt első iskolája is. Itt tanult meg írni — és hogyan! ... — Gárdonyi. A hajszálerek mind ide vezetnek, a ferencvárosi szív kamráiba. Kiderült, hogy mindenki ferencvárosi.

Itt borongott valaha Vajda, Krúdy. Itt írt Móricz, Kosz­tolányi. Itt lakott Arany. Itt állt egykor még Fáy András méhdongásos kúriája is, a Dunáig futó lugasokkal, a mai Kilián-laktanya helyén.

A földön, mely fölött a Krúdy álma szállt, falu volt a középkor alatt. Elpusztította a török. A romok helyén zsel­lérek építettek majorokat 1699 után. Az ingyen telkek Szétosztását 1736-ban megszün­tették. A negyedet egy 1792-es rendeletben nevezték először Franzstadtnak. Virágkertészek éltek itt valaha (Viola, Liliom, Bokréta utca); Fiacre skót királyról elnevezett fiákkere­sek; a Vágóhíd böllérei; a Bel­városból kiszorult kisiparosok; századunkban pedig írók al­bérletben, és a pesti proleta­riátus, a Dzsumbuj, a Zita, a Mária Valéria-telep tömegszál­lásain.

A gascognei legények min­dent feljegyeztek. Gyűlt a méz Ferencváros kaptáraiban. Mi-csoda gazdagság! A magyar irodalom egy darabja... Itt ala­kult meg — Üllői út 17. — az Auróra-kör, irodalmunk nagy ébredése. Különböző korok­ban itt lakott Mikszáth, azután Krúdy, apósa, Rózsa temetke­zési vállalkozó régi Ferencz körúti lakásán; később Móricz és Kosztolányi... »Ti adtatok kedvet, tusát, / ti voltatok az ifjúság, / Üllői-úti fák.« A Ki­nizsi utcában halt meg Bi­hary, verbunkjai még zenge­nek a kürtőkben viharos őszi éjszakákon. A Ferencvárosban élt Dési-Huber István, a mun­kásosztály egyik nagy festője; a Knézits utcában egy mene­dékhelyen lakott valaha a fia­tal Kárpáti Aurél, egy nagy teremben, mely bádogfalakkal volt fülkékre osztva. Mindenki ferencvárosi — suttogják a kö­vek, és a Bakáts téri fák — ez volt a bölcső, a forrás, ahonnan feltört... a Hét kraj­cár meséje is. Itt írta Móricz, az Üllői út 95. alatt. Még Ne­mecsek is ferencvárosi, szegény kis Nemecsek, a szabó fia, aki ugyan a józsefvárosi Füvész­kertbe járt, viszont a Ferenc­városban lakott. Amint hal­lom, nem halt meg, mint a könyvben, él ma is, a minap öregen Újpesten tartott elő­adást a szent grundról, mely­nek egykor a hőse volt.

 

Bölcső az Üllői úton

 

S a ferencvárosi nép? A »bús pesti nép«, ahogy Kosz­tolányi írta volt? »Sokszor úgy érzem, szinte-szinte vétek, / Hogy csöndben élek, nem né­zek felétek, / s az álmok lenge fodrát fodrozom.« Krúdy, az »életunt bérházak« népét írta meg:

»Ferencvárosi kis utcáknak álomfejtő varrógép-hangja... kapukból kiosonó árnyak a messziségben... kis boltok, amelyekbe a vevők vásárolni a másvilágból járnak... gön­dör farkú kis kutyák, amelyek oly sürgetősen szaladnak az utcán, mintha piros pecséttel lezárt levelét vinnék egy hiába várakozó, szerelmesnek... ezek az életunt bérházak, melyek­nek sohasem húzták ki a sors­jegyét... s különös szenzá­ciójuk volt, ha dombos kapu­aljakba betolta a verklis kín­tornáját, amely a messzi, mu­lató, boldog Pestről éne­kelt...«

Az életunt bérházak népe, melyről Kosztolányi megje­gyezte, hogy vétek, hogy, nem nézek felétek — ez a nép ma­gyar történelmet csinált. A történelem kutatói állapították meg, hogy 1846. március 15-én a Nemzeti Múzeum lépcsőihez tóduló nép nagyrészt ferencvá­rosi mesterlegényekből állt. A középkori falu földjén állt a magyar munkásmozgalom böl­csője is. Traub József úr mű­helyében, az Üllői út 19. szám alatt alakult meg az első ma­gyar munkásszervezet, az Ál­talános Munkásegylet — 1868 február 9-én! A ferencvárosi esztergályosok bérharca 1911-ben hat hónapig tartott, a Tűzoltó utca 18. alatt székelt a KMP 1919 tavaszán, 1919 nyarán pedig az 1. vörös hon­véd gyalogezred ferencvárosi zászlóalja foglalta vissza Lé­vát. A Mester utcában lakott tizenkét esztendeig az a Há­mán Kató, aki harcba vitte ezt a bús pesti népet, egy jobb életért. »Ki nézte meg, mit rejt szobájuk árnya? / Ki leste meg, van-e ágyukban pár­na? / Ki-látta, hogy mi a bús, pesti nép?« A ferencvárosi hét felragyogtatta emlékezetét azoknak, akik mindig tudták, mit rejt szobájuk árnya.

 

Virágok és mákvirágok

 

Ezt mesélték el nekem a kövek, utcaszegletek, emlékek páraképei és az álmok, me­lyeket az életunt bérházak dajkáltak valamikor. Az ün­nepek során volt még gyerek­rajz kiállítás, József Attila-est, tornászbajnokság, Dési-Huber emlékkiállítás. Aztán utcabál és utcai rajzverseny. Az előbbin megjelentek a mákvirágok is. A másikon csak a virágok.

Az utcabált a Sobieski ut­cában rendezték meg, ünneplő tömeg szorongó gyűrűjében, kibodorított hajú kislányok édes izgalma közt, holdsuga­ras éjszakán, mikor május íze gyöngyözött s harmatos volt az egész világ. Akik látták, azt mondták, ez volt Pesten a legszebb utcabál. Mint spa­nyol, vagy velencei ünnepe­ken, szőnyegeket terítettek az erkélyekre, az ablakokra és a csillagok fényében folyt a bál. Volt egy különös nevezetessé­ge is; itt jelent meg Huligánia új divatja. Emberszabású fia­talemberek lepték el egy gya­nútlan pillanatban a bál szín­helyét — mintha nevető ko­bold-pofával ide pottyant vol­na a hold. Mert a hőzöngő hu­ligánok-feje tükörsimára volt borotválva, s valamennyien prémszegélyes télikabátot hordtak — a forró májusi éj­szakán. A holdpofájúakat gyorsan eltanácsolták a szü­lők.

Az ünnepek ünnepe a Kné­zits utcában volt. Háromszáz ferencvárosi srác színes kré­tákat, a flaszteron egy négy­zetméternyi helyet és harsány hajrákat kapott. Nekivele! Rajzoljatok! A pettyes szarka­tojáshoz hasonló arcok kipi­rultak, aztán elborultak; volt, aki balkézzel rajzolt; volt, aki sírvafakadt; volt, kinek hom­lokán az alkotás gyöngye gyöngyözött — életre kelt minden, ami álom és valóság, mese és illuzió. Mi él a gyer­mekszívekben — s a flaszterre terült Hunyadi, mellette az új 12-es Ikáruszok; középkori trubadúr, és Dózsa néni, aki virágot, árul;. volt itt kutya, macska, madár, kazánfűtő, a mama, a szenes, a viola; s az új Skoda, a Felicia. Ezt on­nan tudtuk, hogy oda volt írva).

Jókedvű délután volt — az egész élet ragyogott., Pedig nem, is olyan messze innen, csupán néhány lépésnyire .va­lamikor, régen egy Cholnoky Viktor nevű nyomorgó író egy éjszaka Krúdy apósának ko­porsóraktárába bekopogott. Verte a magazin vasajtaját, egy koporsót kért, hogy el­menjen a halottak után.

A flaszteren, mely őrzi még a lába nyomát, koporsót egyet sem láttam. Csak jókedvű, huncut álmokat.

Ruffy Péter

 

(Magyar Nemzet, 1959/123. /május 28./ 5. p.)