Ismeretlen Krúdy-levél

A pénztár közbeszól

Ez a nagyon keserű han­gú, eddig ismeretlen levél dr. Krúdy Mária családi le­velesládájából került elő. Krúdy – teljesen reményszegetten – feleségének írta néhány nappal a Zoltán­ka című szomorújáték 1913. november 15-i bemutatója előtt:

 

Kedves!

Hazamentem a hotelbe, beteg és fáradt vagyok. Esik az eső, itthon maradok. A próba elmaradt máról, mert a színpaddal nincsenek még készen. Semmi sem kész. Teljesen megbukik az egész vállalkozás és vele megbu­kik az én színpadi pályám is. Teljesen megundorod­tam mindentől. A pénzem is elveszítettem az Otthon­ban. (Egész vagyon...) Ki­jött a formám mindenben. Peches ember vagyok.

Gyula

Bp. hétfő.

A holnapi főpróba este 8 órakor kezdődik. Számodra minden esetre fenntartanak páholyt, akár eljössz, akár nem.

*

Az események igazolták Krúdy rossz előérzetét. Pe­dig a Magyar Színház nagy igyekezettel készült a már akkor neves író színpadi bemutatkozására. Szendrey Júliát – Cs. Aczél Ilo­na, a tragikus sorsú Petőfi Zoltánt Törzs Jenő alakí­totta. Többek között Csortos Gyula is fontos szerepet ját­szott.

Csortos egyébként né­hány nappal a bemutató előtt lelkes cikket írt a Pes­ti Naplóba a Zoltánkáról: „...Kétszeres esemény szá­munkra ez a közeledő be­mutató. Először, mert ... közel van még hozzánk a benne szereplők emléke, bennünk él még a halhatat­lan költőistennek, Petőfi Sándornak a legendája, egyetlen kihajlásának, a kis sasfióknak tavaszi, elhervadása, Szendrey Júliá­nak a romantikája... Má­sodszor, mert első színpadi munkája Krúdy Gyulának, ennek a magyar lelkű őstehetségnek...”

A Zoltánka megbu­kott. Mégis vitába kell szállnunk a Krúdy-levél megállapításával, hogy „megbukik az én színpadi pályám is...”

Feltárcsáztuk a Vígszín­ház pénztárát:

– Kérek két jó jegyet A vörös postakocsihoz!

– Csak májusra tu­dunk jegyet adni ehhez a darabhoz...

Sándor Dezső

 

(Esti Hírlap, 1969/94. /április 24./ 2. p.)