Krúdy-est Angyalföldön

Emléktáblaavatás a Margitszigeten az író születésének 80. évfordulóján

A hajdani »Kisszálloda« fa­lát, a Margitszigeten, vasár­nap dél óta aranybetűs már­ványtábla díszíti: »Itt élt és dolgozott, hosszú évekig, Krúdy Gyula, a magyar szép­próza nagy művésze.«

Este pedig a József Attila kultúrotthonban, Angyalföl­dön, »a város peremén«, Krúdy-est volt. A Hazafias Népfront és a kerületi tanács népművelési osztálya fogott össze, hogy Angyalföld is sze­rető kegyelettel emlékezzék meg Krúdy Gyuláról.

Vajon azért volt-e csupán az angyalföldi irodalmi est, mert a Margitsziget közigaz­gatásilag Angyalföldé, és ez a földrajzi hovatartozás, a szi­geten dolgozgató író emléke iránt kegyeletre kötelezi An­gyalföldet is?! Nemcsak ezért! Az irodalmi es­ten erről is megemlékezett Pataki László népfrontelnök és Szablyár Ferenc, aki Krúdy írói arcképét formálta meg. Ez a kapcsolat Angyalfölddel sokkal régebben szövődött Krúdy szerette a szigetet és természetadta panorámáját. Itt megint valami mást talált meg az élet szépségéből, mint odaát a hegyek lábánál, a zeg­zugos, macskaköves utcákkal telerajzolt Óbudán, vagy ifjú­korában — Debrecenből ér­kezvén Pestre! - a régi Jó­zsefvárosban. »A szigetre — írta — ősz felé szoktak ki­szállingózni az írók, a Kis-szállodába, amikor már nem mondhatja az igazgatóság, hogy a szobák dúsgazdag vidékiek számára vannak fenntartva. Vidékieknek, akik kövér er­szényükkel hozzájárulnak Szent Margit emlékezetéhez. Nem jöttek már a vidékiek, csak az óbudai kéményseprő járt ide, akinek lábnyomai egyedül komorlottak a szűz téli havon, amikor jött, hogy a szobánkban megigazítsa a vas­kályhát, hogy ez a kályha fő­zéshez is alkalmatos le­gyen ...«

A szigeten Angyalfölddel is találkozott. Itt született egyik legszebb írása arról, hogyan teljesült be sok száz kis pro­letár gyerek álma, 1919 má­jusában! A sziget zöld gye­pén, melynek birtokbavétele már nem álom többé — ha­nem megelevenedett tündér­mese. Remélte, »hogy most már mindig így lesz... A szi­get mindenkié, Angyalföld gyerekeié is...«

Polgár Judit előadóművész­nő a Gyalogúton című írással érzékeltette, hogy Krúdyt a kisemberek sorsa érdekelte, »kiknek csak egy lábravaló­juk volt s az is a szárítóköté­len függött, hogy a szél kifújja belűle a nedvességet !«

A közönség nehezen vá­laszthatott: a Petrovicsék, vagy a Sóvágó tücske című történetet zárja a szíve mé­lyebb rekeszébe?! Vagy az író lányának, Krúdy Zsuzsának néhány megelevenített emlé­két? Vagy talán Parádi Józsi bácsinak, az író egykori ked­venc prímásának segítsen le­szedegetni a pókhálót arról a bizonyos ötven év előtti or­feumi vidám estről, melyen Krúdy elhúzatta, hogy »Viszik a menyasszony ágyát«, meg a »Repülj fecskémet...«

Krúdy a lipcsei álmosköny­vet idézve ezt írta a maga Álmoskönyvében: »Önmagunkat holtan látni álmunk­ban és a halálból megébred­ni a valóságban nagy tisz­tesség.«

Krúdy Gyulát nagy tisztes­ség érte ezen az estén, szüle­tése 80. évfordulójának előes­téjén: szívébe zárta őt An­gyalföld közönsége és a ma­gáénak is vallja már, olvasói hűséggel és szeretettel...

Szabó József

 

(Magyar Nemzet, 1958/248. /október 21./ 4. p.)