A rádióban

Az irodalom hullámhosszán

HÁROM KIRÁLY. Egy nagyszabású vállalkozás kere­tében Krúdy Gyula egyetlen történelmi regénye, a Három király szólal meg az éter hul­lámhosszán. Most hétfőn az el­ső rész, a Mohács mutatkozott be.

Méghozzá sikerrel. Turián Györgynek, a rádióra alkal­mazónak s egyben a dramati­zált változat rendezőjének si­került a párbeszédekből olyan cselekménysort összeállítani, amely nem csupán a „mesét” közvetíti, hanem a lehetőségek szerint Krúdy sajátos stílusá­hoz is hű maradt. Persze, en­gedményekre is kényszerült.

Öröm arról szólni, hogy a rádióban hétről hétre egyre nagyobb szerepet játszik az irodalom. Az elmúlt héten is számos példa mutatkozott er­re. Néhányról kívánok bőveb­ben szólani.

Krúdy szívesen áradó mesélőkedvét szűkebb mederbe kel­lett terelnie. Hogyan is férne el a rádió mikrofonjában egy ilyen mondat: „Abban az idő­ben, amikor Pozsonyban a vadszőlő piroslott a királyné ablakain és őszi dongó hangú urak üldögéltek az ebédlőben: Magyarországon, a tokaji he­gyen hosszú pókfonalaikat ere­getett le valaki a hegyről le­felé, amely pókfonalak min­denhova elszállottak az or­szágban.” — Az ilyesmiről bi­zony le kellett mondani.

De ami a lényeg: az átdol­gozó megérezte a regényben azt a reális történelmi anya­got, melyet Krúdy alapul használt fel. A könyv szelle­mében mutatja meg a hang já­ték a nagy hangú, evésben-ivásban jeleskedő urakat, azo­kat, akik tulajdonképpen a századforduló dzsentrijeinek előképei; és akiken keresztül a Mohács körüli komor éveket rokonítani lehet a 20-as évek világával.

A Három király a nagy ma­gyar elbeszélő felelősségtudat­tól teljes írása, hittevés a ki­szolgáltatott nép mellett, far­kasszemet nézve a mindenko­ri dölyfös urakkal. Mindez tisztán hallattszott vissza a rá­dió színpadáról is.

Szombathelyi Ervin

 

(Magyar Hírlap, 1970/216. /augusztus 5./ 6. p.)