KRÚDY IFJÚKORA

 

Krúdy-filológia alig van. Sokkal jelentéktelenebb írókra – még a Krúdy-elődök vagy kortársak közül is – irodalomtörténészek csapata vetette magát, fő­képpen az ötvenes években, a rea­lizmus kibontakozását keresendő; őt, az egyik legnagyobb feladatot e korban, valahogy elkerülték. Talán nem is véletlenül. A rea­lizmus prakticista és szűkkeblű értelmezésivel nehéz lett volna a haladás úttörőd közé sorolni. Hi­szen még olyan végletesen eluta­sító itészi véleménnyel is lehetett találkozni, hogy Krúdy szándéko­san terelte el a figyelmet a va­lóságos társadalmi problémákról, meséiben elpárologtatta az igaz­ságot.

Persze, ha Krúdy-filológia nem is, Krúdy-olvasók – s ez mennyivel fontosabb! – mindig vol­tak és kevéssé foglalkoztatták őket az elítélő tanok. Nem utó­lagos és veszélytelen indulattal mondom ezeket, hanem hogy vi­lágosabb legyen, milyen nehéz dolga volt Katona Bélának, aki az Akadémiai Kiadónál most meg­jelent „Krúdy Gyula pályakezdé­se” című kismonográfiájában igencsak gyér és részben megbíz­hatatlan szakmai előzmények után kezdett hozzá e roppant élet­mű első szakaszának feltárásá­hoz. A fiatal Krúdy már tizenöt éves korától kezdve patakzó bő­séggel ontotta az írásokat, ame­lyek a vidéki, s ritkábban a bu­dapesti lapokon kívül fantaszti­kus kiadványokban (például az orsovai vámtiszt által szerkesz­tett alkalmi közlönyben) jelentek meg. Ezeknek Katona is csak egy részét hozhatta felszínre, de leg­alább megismerte és megismer­tette a forrásvidéket, amely egy majdani nagy kritikai Krúdy-kiadás alapja lehet. Mert hogy ilyen kiadásra szükség van, afe­lől semmi kétség sincs: Krúdy a novellának, de főleg a regénynek új formáit teremtette meg, s ma már világos: sok tekintetben megelőzve a műfaj világirodalmi megújítóit.

Minden fontos és értékes tehát, ami közelebb visz művészi fejlő­désének megértéséhez.

Katona Béla könyve ilyen könyv. Nagy anyagismereten nyugvó biztonsága – amely ön­magában még nem volna dicsé­rendő, hiszen a szakma alapvető követelménye, mint minden lel­kiismeretesen művelt szakmáé – egy újszerű, mert legendátlan Krúdy-világba vezet. Ez a világ a pálya későbbi ívei miatt érde­kes a számunkra, mert felfejti azt az élménykört, amelyből Krú­dy egész életében táplálkozott. Bemutatja, miként nem volt a fiatal író – amint kétségkívül különös figuráját a későbbi em­lékezések egy része beállítja – félálomember, ábrándlovag, fel­hők között lebegő költőtanonc. A maga is regényalak regényíró életművének kommentátorai, al­kotásai születésének követői gyak­ran gabalyodtak bele a már ko­rábban keletkezett Krúdy-legendákba, s ez némely esetben nem is csoda: mint említettük, nagy íróink közül nincs még egy, aki­nek biográfiája annyira feldol­gozatlan volna. Már Szerb Antal felrótta, hogy a Krúdy-életmű a magyar kritika nagy adóssága. Ebből alig törlesztődött valami. Pedig azóta már több mint har­minc év telt el!

Ez a kötet megpróbál a pálya­kezdés időszakának szövevényé­ben rendet teremteni. Sikerrel. Katona Béla irodalomtörténészi eszközei érettek, kimunkáltak, ta­pintatosak. Ami irodalomtörté­net-írásunkban általában ritka jelenség: ábrázol. A „Krúdy-álomban” felmutatja a valóság-elemeket. Nemcsak az élményvi­lág „topográfiai” meghatározásá­val; ezt már sokan megtették ed­dig is – ám inkább csak úgy, hogy végy egy bús nyírségi tá­jat, egy turgenyevien borongós orosz mezőt, párás emlékekkel, s helyezd bele a magyar vidék szomorúságokra hangolt ködlo­vagját. Katona ismeri a hangu­latok értékét, s tisztában van a hajlam szerepével is, de a jelen­ségek mélyére hatol. Megmutat­ja: hogyan formálódott gyermek­korában az író karaktere, milyen hatások, benyomások érték kör­nyezetében, milyen társadalmi valóságra vethette tekintetét, mi­lyen helyzetben nyílt ki ébrede­ző tehetsége.

Új csapásokat kellett vágnia. A szegényes Krúdy-filológia – annyira-amennyire – eddig csak az életmű tornyait észlelte; a zsen­gék keletkezésének kevésbé lát­ványos, de az életmű megértése, Krúdy írásművészetének fejlődé­se szempontjából rendkívül fon­tos körülményeire alig figyelt.

A késői nagy művek alkotójá­ra ismerünk rá ebből a tanul­mányból, amelynek, reméljük, lesz olyan hatása, ösztönző ereje, hogy közelebb hozza a nagy kri­tikai adósság törlesztésének meg­kezdését.

T. I.

 

(Népszabadság, 1972/210. /szeptember 6./ 7. p.)