KRÚDY GYULA UCCÁJA

 

Negyedik éve már, hogy elnémult Krúdy Gyula fáradt gordonkaszóhoz hasonlatos, dörmögő, meleg hangja, negyedik éve, hogy egy tavaszi óbudai hajnalon elfátyolosodott dióbarna szeme, mely egész külön világot tükrözött vissza a nagy írónak, a szavak varázslójának álmodó révületeiben.

Az élet álom — írta Krúdy utolsó novellás könyve címében, amikor elfáradt szíve, egy maga képére stilizált kis mikrokozmosz központi napja, már alkonyodóban volt. A halál is álmában rohanta meg ezt a nagy magányost, aki körül élete utolsó évében kialudt minden fény, még a villanykörte sárga világossága is, melynek áramdíjára nem futotta a legmagyarabb író, a minden ízében ösztönös művész gyér garasaiból. Szindbád álomhajója, mely az élet lagunáiból kifutva, már az örök álom végtelenbe torkolló nyílt vizein jár, már régen egybeolvadt azzal a horizonttal, melyen túl már csak az emlékezés televíziója képes drága arcvonásokat a könyörtelen megsemmisülésből visszamenteni.

Négy esztendő az idők mérhetetlenségében másodperc sem és a pillanatra komédiás hipokrízissel felhorkanó részvét után mégis kezdi már feledni a „tegnapok ködlovag”-ját a „hálás” jelzőt parvenű gőggel, paradoxul viselő utókor. A Krúdy Gyula élete keresztjét jelképező kis fakereszt, melyet négy ősz könnyezett redvessé, három tél hókupacai roskasztottak meg és három május virágzott körül, még nem magasodott márványemlékké. Olyan alázatos, süppedő a sírja a temető nagy demokráciájában, mint valamely régen elköltözött és elfeledett kispolgáré, aki zajtalanul, észrevétlenül hagyta itt az árnyékvilágot. Hivalkodó síremlékek között úgy bújik meg Krúdy Gyula hantja, mint a fényes műúttal határos árokban a lábait véresre talpaló halálosan fáradt vándorlegény.

A feledésnek azt a lélektelen, fekete csendjét, mely Krúdy emlékét fojtogatja, most a közelmúltban friss hangok törték meg. Debrecen városának kisgyűlése egyhangúlag azt határozta el, hogy a város közgyűlésének javasolja: nevezzenek el uccát Krúdy Gyuláról. Nem a kálvinista Rómában, hanem a nyírség városában pislákolt fel 58 évvel ezelőtt az a kis lélekmécses, amely azután Krúdy zsenijévé lángolt fel. És mégis, a civisek derék és vigasztalóan kegyeletes polgársága körében ébredt fel a gyengéd gondolat, hogy uccanévben örökítsék meg az írott szavak mágusának emlékét. Adassék ezért hálás tisztelet nemes Debrecen városának. Most, amikor nemcsak a halott, de az élő művészeket is annyiszor a lelki sötétség kínai fala szigeteli el, ünnepi öröm a debreceni határozat. Azt hisszük, hogy az írók írója, drága Gyulánk, akit a szeretet szuperlatívuszával „Gyula bácsi”-nak becéztek nála évek számában messzire elöljáró öregek is, félrebillent, mintegy félálomban válla felé hajló fejjel rábiccent arra a javaslatunkra, melyet a nobilis debreceni elhatározáshoz kapcsolunk: a legcsendesebb, legrégibb uccáját tegyék meg Krúdy Gyula uccájává. Kis álmodó uccát, ahol a macskafejes köveken visszhangzik a lépés, ahova, ha kimenőt kap Krúdy az égben restaurált zeg-zugos tabáni sikátorokból, a „kongó pincehangok”, a „céltalan ácsorgások és még céltalanabb üldögélések hazájából” a szuggesztív Krúdy-jelzőkben megörökült vityillók közül, hát továbbálmodhassa torzónak maradt álmait az életről, melynek olyan őszi bánattal szenvedő szerelmese volt.

Várkonyi Titusz

 

(Magyar Hírlap, 1936/233. /október 11./ 15. p.)