SZINDBÁD

 

Stief Magda

Dayka Margit és Latinovits Zoltán

A film egyik főszereplője: Ruttkai Éva

 

kai, Mikszáth, Móricz, Kosztolányi regényeiből sok tucat film született.

Krúdy Gyula Szindbád-ját csak most merte megfilmesíteni egy bátor szívű és képzeletű, fiatal rendező: Huszárik Zoltán.

Dehát ki is volt Szindbád?

Maga Krúdy Gyula? Vagy az író költői alteregója? Bizonyos S. S. úr, vidéki agglegény, aki – Krúdy Gyula szerint – időnként évekre eltűnt, majd váratlanul, föltehetően az éji órákban, megjelent az író szobájában, hogy elmondja újabb hódításait és lódításait? Esetleg S. S. úr sem létezett? Ő is csak költött személy, mint Krúdy akárhány regényalakja? Lehetséges, hogy az író nemlétező figurát választott modellül?

Ki is volt Szindbád, az író és hajós, keleti mesék elvarázsolt királya s dülöngélő kocsmaszobák lakója; aki annyi nőt szeretett, mint égen a csillag, s annyiszor csalódott, hogy más régen belepusztult volna; aki mindig utazott és sohasem érkezett el sehová; aki mindent kipróbált, ami emberi, de nem tudott megnyugodni se az örömben, se a szenvedésben; aki álmatag kóborlásai közben oly magától értetődően tűnt fel a múltban és a jelenben, a valóságban és a képzeletben, mintha a szellemalakká változás az ember legköznapibb tulajdonsága lenne; aki folyton zenét hallott, szelíd tájakat és furcsa lelkeket idéző zenét, míg maga is valami szép, távoli és felejthetetlen dallammá változott?

Ki volt Szindbád?

Ha a kérdésre könnyű válasz adódnék, a regényt már régen megfilmesítették volna.

Hiszen azonkívül, hogy Krúdyt megfilmesíteni nehéz, majdnem lehetetlen, Szindbád világa lebegő árnyalakjaival, a közelképekben is távolinak látszó óbudai és felvidéki utcasoraival, szertelenül csapongó emlékképeivel, tér- és időváltásaival szinte egyenesen filmre kívánkozik.

Huszárik Zoltán, a festő-rendező, aki Elégia című kisfilm-remekével szerzett világhírnevet, már évek óta foglalkozik Krúdyval.

De beszélni róla ő sem tud.

Szindbád, mint a legújabb játékfilm hőse is, megőrizte titokzatosságát.

A film már a vágóasztalra került, amikor a rendező még nem döntötte el, mi legyen a címe? „Szökés az életből”? Vagy „Szökés a halálból”? Hiszen Krúdynál oly egyremegy: élet, vagy halál. S vajon a hős idézi-e fel az emlékeit? Vagy az emlékek idézik fel a hőst, aki átélte őket? S Szindbád mikor azonos önmagával? Jellemének melyik variációjában? Vagy a változatok sokfélesége teremti meg magát a jellemet? S mi fontosabb? A hős, a történet, a hangulat, a festői képek, vagy a zene?

Csak a tényeket tudjuk.

A film hossza kétezerkétszáz méter. Színes anyagra készült. A jeleneteket Budapesten, Bécsben, Selmecbányán, Szepesváralján forgatták. A főszereplők: Latinovits Zoltán, Ruttkai Éva, Dayka Margit, Nagy Anna, Balogh Zsuzsa. És még sokan mások. Egy tüllfátyol-kalapos kóristanő. Egy kenyereslány. Egy ficsúr, ezüstgombos sétapálcával. Egy fiakkeres ... Ők is mind főszereplők.

Alighanem ez a szép rejtélyesség is ígéret arra, hogy a Szindbád-ból kitűnő film született.

 

Interieur egy régi házban

Kései látogató
(Ruttkai Éva, Latinovits Zoltán)

A temetőkertben (Szegedy Erika)

MÜLLER MAGDA FELVÉTELEI

 

– i p –

 

(Nők Lapja, 1971/40. /október 2./ Címlap, 16-17. p.)