A hősi korszak sajtója

 

Újabb, méghozzá egyedül álló gyűjteménnyel bővült az Országgyűlési Könyvtár a KMP megalakulásának 40. év­fordulóján. A magyar kom­munista mozgalom születésétől a Tanácsköztársaság leveré­séig eltelt időszak napi, heti és időszaki lapjainak, röpiratainak, plakátjainak és könyveinek eddig összegyűj­tött anyagát tette most a ku­tatók és a közönség számára is hozzáférhetővé az Országgyűlési Könyvtár kollektívája.

Az értékes, állandó külön gyűjteményt november 20-án Münnich Ferenc, a Minisztertanács elnöke nyitotta meg.

Elképzelhetetlen gazdag anyag gyűlt össze a könyvtár különtermében, közöttük olyan is amelyet a Szovjetunióból kaptunk meg. A gyűjtemény két részből áll: az első a KMP megalakulásától a Tanácsköztársaság kikiáltásáig ki­adott sajtótermékekből. Ebbe a csoportba tartoznak az oroszországi magyar szocialista és kommunista csoportok és a magyarországi forradalmi szo­cialisták 1917–18-ban kiadott újságai, röpiratai. A második rész a dicsőséges Tanácsköz­társaság sajtótermékeit tar­talmazza. Az eddig felkutatott anyag a teljesnek – becslés szerint – mintegy három­negyed részét foglalja magá­ban: 385 napi és időszaki lap, 344 hosszabb és 301 rövidebb röplap, 74 plakát, rengeteg könyv és brossúra az a kincs, ami a kutatók rendelkezésére áll.

A gyűjtemény anyagában található a többi között Krúdy Gyulának egy eddig ismeret­len műve, a Havasi kürt című könyv, melynek alcíme „Ruszin Krajna kistükre”. A Tanácsköztársaság alatt 14 nyelven adtak ki lapokat és röpiratokat, köztük egyet arab nyelven. (A Szegeden állomá­sozó szpáhik felvilágosítására.)

Méltó módon ünnepelte meg az Országgyűlési Könyvtár a párt megalakításának 40. év­fordulóját. Az állandó gyűj­temény megvilágosítja azt a hatalmas munkát, melyet a kommunisták a Tanácsköztár­saság rövid, alig három és fél hónapos fenhállása alatt a sajtó és könyvkiadás területén végeztek.

(lukács)

 

(Élet és Irodalom, 1958/47. /november 21./ 2. p.)