Regények és hétköznapok

Krúdy Gyula levelezése

„Legyen szíves forduló postával felelni a következő kérdésemre. Hajlandó-e Ön ok­tóber hó 25-től a Debreczeni Ellenőrhöz belépni. Ez esetben 40 forint havi díjjal szolgálnánk, amely összeg gyakorlatának öregbülésével növekednék. Feladata len­ne pedig a tárca, színház, nagyobb fajta report, sat. végzése.”

Szívmelengető sorok ezek Gáspár End­rének, a Debreczeni Ellenőr szerkesztőjé­nek a leveléből. Ilyenről álmodik minden kezdő író és újságíró. Nem csoda hát, hogy aki kapta, a 16 éves Krúdy Gyula még a posta fordultát sem tudta kivárni, hanem válaszként Debrecenibe szökött és felcsapott újságírónak. Hosszas rábeszé­lés és csak az atyai szigor bírhatta rá mégis, hogy hazatérjen és leérettségizzen. És az sem csoda, hogy Krúdy első fő­nökének, és szerkesztőjének sok-sok hoz­zá intézett levele közül egész életén át éppen ezt őrizgette a legnagyobb gond­dal.

Ez és még sok száz érdekes Krúdy-levél fekszik előttünk – kiadásra készíti őket elő az író lánya, Krúdy Zsuzsa. A Mikszáth-levelezés után ezt a gyűjte­ményt adja ki az Országos Széchényi Könyvtár.

Ez lesz az első Krúdy-leveles könyv, amelyben mintegy 350 levelet olvasha­tunk majd. Természetesen családi és sze­relmes levelei, valamint a közönségleve­lek ezúttal nem jelennek meg – ezek egy bővített újabb kiadásban kaphatná­nak majd helyét. A jelen válogatás szem­pontja az írói pálya alakulásával össze­függő levelek bemutatása.

Újra bejárjuk az írói pályát a levele­ken keresztül; sokszor illetlen közelség­ből vethetünk pillantást az író életére, apró helyszíni tudósításokat olvashatunk Krúdy műhelyéből – arról a hétköznapi valóságról, amelyből álmodozó és fan­tasztikus hősei szökkentek elő.

Krúdy Gyula első novellája 14 éves ko­rában jelent meg a Szabolcsi Szabadsaj­tóban – ettől kezdve mindenhová el­küldi írásait, ahol a megjelenésre szá­míthat. Debrecenben – 1894-ben például nem kevesebb, mint 25 novellája lát, napvilágot; Nagyvárad után 1896-ban pe­dig Pestre jön. A szakma már ismeri a termékeny és tehetséges ifjút – az iga­zi írói sikerért azonban még sokáig kell dolgoznia, egészen a tízes évek elejéig és derekáig, amikor a Vörös postakocsi és Szindbád-novellák megjelennek.

A sorra születő műveket levelek kísérik. Az írót baráti kapcsolat fűzte Tevan An­dorhoz, aki többek között kiadta az Aranykéz utcai szép napokat is, 1916-ban. Krúdy, aki nagy gondot fordított köny­vei külső megjelenési formáira, minősé­gére is, hálás sorokat intéz 1916-ban Tevanhoz. „El vagyok bűvölve. Ezt a szép­séget sohasem reméltem, amely az ön bűvészkonyhájából előkerült a napvilág­ra. Ön varázsló, Uram. Szeretném meg­csókolni a munkásai kezét.”

Másféle visszhangot idéz Szép Ernő le­vele az Útitárs megjelenésekor. „Azt akartam mondani Neked, hogy hát elol­vastam az Útitársadat ától cettig. De úgy lefeküdtem vele mint egy nőszeméllyel és nem fordultam el tőle az utolsó túlboldog pillanatig. Nagyon de nagyon jól esett nekem, ölel Ernő.” Kevés regény kap ennél meggyőzőbben dicsérő kritikát. Krúdy sem marad el díszes szavakban, természetesen a maga sajátos stílusában. Így ír Szép Ernőnek, 1922. szeptemberé­ben: „...minden régi és új kisasszo­nyoknál könnyesebb, meghatóbb örömet okoztál a Nyugatban levő írásoddal.”

A dokumentumok között olvashatjuk azt az 1919. február 3-án kelt levelet, amelyben Krúdy Gyulát a Néplap felelős szerkesztőjévé nevezi ki. A Tanácsköz­társaság bukása Krúdy számára is sok nehéz esztendőt hozott. A keserű évek egyik dokumentuma a kéziratban talált, Pekár Gyulához intézett nyílt levél, amelyben az író az őt ért vádak ellen tiltakozik.

Álomszerűnek, valóságtól elszakadónak, sokszor furcsálkodónak tartjuk Krúdy Gyula írásait – s eléggé igazságtalanul nem nagyon hisszük el, hogy ilyen is volt az a kor, amelyben élt. Pedig fantasz­tikus történeteit és alakjait Krúdy leg­többször a valóságból vette. A levelezés erre is hiteles tanú.

„Várkonyi Titusz úrnak fegyelmi be­jelentése ügyében e hónap 23-án kedden du. 4 órakor tart ülést a kör fegyelmi bizottsága. Felkérem, hogy az ülésen tanúkénti meghallgatása céljából megje­lenni szíveskedjék. Tisztelettel: az Ott­hon Kör Titkársági Hivatala, Magyar Károly.” Krúdy Gyulát és a levélben em­lített Várkonyi Titusz újságírót, aki egyébként Várkonyi Zoltán édesapja volt, nagyon erős baráti szálak kapcsolták össze. Várkonyi Titusz párbajügyében Krúdy nemcsak tanú volt, hanem két évvel a párbaj história után két novella is született e valóságban megtörtént eset­ről, az Utolsó szivar az Arabs szürkénél és A hírlapíró és a halál címűek. Vár­konyi Titusz ezekben az írásokban Szép­laki Titusz néven hőse a történetnek, de rajta kívül élő személy a novella ezre­dese is, Elek Gusztáv, nyírségi mesterlövész.

Szomorú idő Krúdy Gyula életében az utolsó mintegy hét év. 1926-tól beteges­kedik, az anyagi nehézségek sokasod­nak, a kiadók sokszor olcsón fizetik ki, zsarolják, amint erről az a levél tanús­kodik, amelyet az Athenaeumhoz és a Franklinhoz írt a szanatóriumból az író. Érdeklődése, aktivitása azért ekkor sem csökken. A Nyírségből származott, de a főváros ügyeit mindig a szívén viselte, egyik 1926-ból kelt levelében egy margit­szigeti múzeum felállítását javasolja, s közreműködését is felajánlja. Írásait ek­kor már gyakran visszautasítják, nem ritkák az efféle levelek: „Kedves Gyula bátyám. Ne haragudj, a kéziratot most nem vehetem át.”

Furcsa, regényes mozzanattal fejeződik be a levelek élettörténete. Az utolsó le­velet Krúdy egy bizonyos özv. Topán Lajosné magánzótól kapta, Lajoskomáromból. Az újságban folytatásokban megje­lenő Mohács című történelmi regényével kapcsolatban tesz fel kérdéseket Topánné. Krúdy válaszol, de május 12-én bekövetkezett halála következtében már nem tudta elküldeni a levelet olvasójá­nak.

Szekrényesy Julia

 

(Magyar Hírlap, 1970/306. /november 4./ 4. p.)